wyprawa motocyklowa Kirgistan
motocyklem po Kirgistanie
jurty kirgiskie, motorem po Kirgizji
wyprawy moto, quad, wyprawy UTV Kirgizja

Kirgizja w 10 dni - motocykle dla podróżników - wyprawa motocyklowa Kirgistan 2021

od 7830 PLN
Odkrywanie prawdziwego Kirgistanu! Przejazd szutrówkami, przełęczami oraz przeprawy wodne - ta wyprawa wymaga niemałych zdolności oraz pracy zespołowej. Polecamy tę wyprawę motocyklową szczególnie osobom z dużym bagażem doświadczeń w terenie. Czekają tu dość trudne do pokonania przełęcze, ze względu na warunki nie w każde miejsce może udać się dojechać. Przy wyprawie 10 dniowej możliwy przejazd do Tadżykistanu - do ustalenia indywidualnie z grupą na miejscu!
 • Czas trwania
  10 dni
 • Kraj
  Kirgizja
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji Środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km.

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198 500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86. miejscu na świecie co do wielkości powierzchni. Nie ma dostępu do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu - jezioro Issyk-Kul. Jest ono zarazem największym jeziorem w Kirgistanie.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami temperatur w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 m n.p.m. temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Jak się ubrać?
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich, przewiewnych materiałów. Ale nad Issyk-kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistan – ponad 5,3 mln (101. miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzenna ludność kraju to Kirgizi i stanowią 72,16% ludności w Kirigstanie.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.

Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie do dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport (co najmniej pół roku od daty powrotu z Kirgistanu) i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           kyremb@inode.at
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów, złota i drogocennych kamieni oraz skał bez zgody właściwych organów.


Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/ kantory
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary amerykańskie.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00 - 19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. Osz bazar.

Kuchnia kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej.

Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.
Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny alkoholowy napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę "dastorhon". Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen».

Mapa
Cena
Cena zawiera Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem motocykla.
 4. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. 
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW  40 000 EUR, KL 15 000 
 11. Podstawowe części zamienne do motocykla.
 12. Rollbag lub torbę wodoszczelną. 
Cena nie zawiera
 1. Kosztów lotów i opłat lotniskowych.
 2. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/ kamery wideo w zwiedzanych miejscach.
 3. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 4. Opłaty za zezwolenie na wjazd na teren przygraniczny z Chinami - ok. 150 PLN.
 5. Kaucji: Suzuki 1500 PLN, BMW 2500 PLN - pobierana jako zabezpieczenie na wypadek ewentualnych uszkodzeń pojazdu przez uczestnika. W przypadku braku uszkodzeń motocykla zwracana jest w terminie 14 dni od zakończenia wyprawy.
 6. Auta serwisowego - koszt 150 EUR/ dzień, kwota do podziału na ilość uczestników wyprawy. 
 7. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".
Mapa
Cena
Cena zawiera Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem motocykla.
 4. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. 
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW  40 000 EUR, KL 15 000 
 11. Podstawowe części zamienne do motocykla.
 12. Rollbag lub torbę wodoszczelną. 
Cena nie zawiera
 1. Kosztów lotów i opłat lotniskowych.
 2. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/ kamery wideo w zwiedzanych miejscach.
 3. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 4. Opłaty za zezwolenie na wjazd na teren przygraniczny z Chinami - ok. 150 PLN.
 5. Kaucji: Suzuki 1500 PLN, BMW 2500 PLN - pobierana jako zabezpieczenie na wypadek ewentualnych uszkodzeń pojazdu przez uczestnika. W przypadku braku uszkodzeń motocykla zwracana jest w terminie 14 dni od zakończenia wyprawy.
 6. Auta serwisowego - koszt 150 EUR/ dzień, kwota do podziału na ilość uczestników wyprawy. 
 7. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".
Plan wycieczki
 1. Dzień 1: 1. Biszkek – Czołponata Całkowity dystans: ok. 270 km 

  1. Pierwszego dnia naszej wyprawy Asia tour zapoznamy się z motocyklami oraz warunkami drogowymi w Kirgistanie podczas przejazdu do pierwszego punktu na naszej trasie – jeziora Issyk-kul, przez wielu lokalnych przewodników określanego jako „perła Kirgistanu”. Jezioro to jest nie tylko największym jeziorem w Kirgistanie, ale też drugim co do wielkości jeziorem górskim na świecie (pierwsze to jezioro Titicaca). Obiadokolacja i nocleg w okolicy miejscowości wypoczynkowej na północnym brzegu jeziora – Czołponata.

 2. Dzień 2: Czołponata – Grigorievka – Karakoł – Issyk-kul (Barskoon) Całkowity dystans: ok. 250 km 

  2. Rano udamy się w dalszą drogę. Naszym celem jest południowy brzeg jeziora Issyk-kul, a dokładniej okolice miejscowości Barskoon. Po drodze miniemy przepiękny wąwóz Grigorievka i wieś o tej samej nazwie, oraz leżące u podnóży gór Tien-szan i znajdujące się niedaleko granicy z Chinami miasto Karakoł (w latach 1939 - 1991 roku znane jako Przewalsk). Obiadokolacja oraz nocleg w jutrach nad jeziorem.

 3. Dzień 3: Barskoon – kanion „Skazka” - gorące źródła – Song-kol Całkowity dystans: ok. 270 km  

  3. Śniadanie, po czym udamy się w dalszą część naszej wyprawy. Wokół Issyk-kul znajduje się wiele uzdrowisk, atrakcji przyrodniczych m.in. kanion „Skazka” (ros. skazka - bajka). Kanion zbudowany jest z czerwonych formacji skalnych, mogących kojarzyć się ze Stanami Zjednoczonymi. Naszym celem jest kolejne, piękne jezioro o nazwie „Song-kol”, znajdujące się w górach Tien-szan i położone na wysokości 3016 m n.p.m. Jest to drugie co do wielkości (po Issyk-kul) jezioro w Kirgistanie. Otoczone górami jezioro zasilane jest wodą z rzek i strumieni spływających z okolicznych lodowców. Obiadokolacja oraz nocleg w jurtach nad jeziorem Song-kol.

 4. Dzień 4: Song-kol - Köl-Suu Całkowity dystans: ok. 300 km 

  Po śniadaniu obejrzymy mecz Kok-boru, czyli narodowej rozrywki Kirgizów oraz większości krajów Azji Środkowej. W grze uczestniczą dwie drużyny, każda liczy po 7 zawodników na koniach. Gra podobna jest do znanej w świecie gry polo, z tym że rolę piłki odgrywa zdechły kozioł, którego nie odbija się długimi kijami, tylko wyrywa przeciwnikowi. Następnie opuścimy okolicę i obierzemy kierunek na spektakularne jezioro Kol-suu. Jest to jezioro lodowcowe znajdujące się w południowej części kraju, niedaleko granicy z Chinami. Kol-suu otoczone jest wysokimi i stromymi formacjami skalnymi. Obiadokolacja i nocleg w okolicy jeziora. * trasa może ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków. W przypadku wysokiej wody na rzece przejazd do Naryna i nocleg.

 5. Dzień 5: Kol-suu – Chatyr-kol – Naryn Całkowity dystans: ok. 210 km 

  Piąty dzień naszej wyprawy Asia tour i czwarte, przepiękne jezioro Kirgistanu przed nami – tym razem będzie to jezioro Chatyr-kol. Jest to jezioro endoreiczne, czyli bezodpływowe, w którym dopływ wody równoważony jest przez parowanie. Kolejno ruszymy do Naryna. Naryn jest miejscowością znajdującą się w południowo-wschodniej części kraju, w górach Tien-szan, na wysokości ok. 2500 m n.p.m. Wzdłuż miasta płynie rzeka Naryn, od której miasto zyskało swoją nazwę. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w Narynie.

 6. Dzień 6: Naryn – Dżalalabad Całkowity dystans: ok. 300 km 

  6. Śniadanie w pensjonacie, po czym ruszamy dalej w kierunku Dżalal-abad. Jest to miasto obwodowe w południowo-zachodnim Kirgistanie, na zboczach Doliny Kugarckiej, niedaleko granicy z Uzbekistanem. Okolica miasta słynie z uzdrowiska. Według podań swoje zdrowie ratował tu sam Aleksander Macedoński, zapadłszy podczas jednej z swych dalekich wypraw na chorobę płuc. Miał też zabrać stąd orzechy, które dobrze przyjęte przez śródziemnomorską ziemię nazywamy dziś włoskimi. Obiadokolacja i nocleg w Dżalal-abad.

 7. Dzień 7: Dżalalabad – Sary-Tasz Całkowity dystans: ok. 270 km 

  Śniadanie o poranku, po czym ruszymy w kierunku Sary-Tasz - ostatniej wioski przy granicy z Tadżykistanem, znajdującej się na wysokości 3170 m n. p. m. Przed nami słynny trakt pamirski, przebiegający pierwotnie od kirgiskiego Osz do tadżyckiego Chorog. Obiadokolacja i nocleg w wiosce Sary-Tasz.

 8. Dzień 8: Sary-Tash – Osz Całkowity dystans: ok. 170 km 

  8. Po śniadaniu opuścimy Sary-Tash i obierzemy kierunek na położone niedaleko drugie największe oraz najstarsze miasto Kirgistanu, Osz. Osz ma oficjalny status "południowej stolicy". Położony w dolinie Fergany na wysokości 900 m n.p.m., zawsze był wielokulturowym domem dla różnych grup etnicznych, tętniących życiem bazarów i różnych zabytków sakralnych. Osz ma bogatą historię, a góra Sulayman, znana również jako tron Salomona, zawsze znajdowała się w samym sercu ważnych wydarzeń. Obecnie jest to jedyny obiekt światowego dziedzictwa UNESCO na terenie Kirgistanu. Uważana jest za świętą górę przez muzułmańskich pielgrzymów z całego świata. Obiadokolacja i nocleg w Osz.

 9. Dzień 9: Osz – Toktoguł Całkowity dystans: ok. 340 km 

  9. Przedostatniego dnia wyprawy mamy przed sobą ok. 340 kilometrowy odcinek drogi, prowadzącej już powoli w kierunku Biszkeku, a dokładniej w okolice jeziora i miasta Toktoguł. Miejscowość została nazwana na cześć Toktoguła Satyłganowa, kirgiskiego akyna, czyli poety i pieśniarza ludowego. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Toktoguł.

 10. Dzień 10: Toktoguł – Biszkek Całkowity dystans: ok. 270 km 

  Śniadanie. To już ostatni dzień wyprawy Asia tour. Dzień poświęcimy na powrót do Biszkeku oraz odpoczynek. Wylot do Polski w wybrany dzień, zapewniamy transfer relacji hotel w Biszkeku – lotnisko w Biszkeku.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: czapka z daszkiem na cieplejsze dni i czapka zimowa na zimniejsze dni w górach.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe najlepiej do chodzenia po górach.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, ubrania chroniące od deszczu i wiatru.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, apteczka.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka, najlepiej czołowa.
10. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe.
11. Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z Kirgistanu.
12. Prawo jazdy.
13. Kubek, nóż i widelec.
14. Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu.
15. Wodoszczelna torba.
16. Kask.
17. Ubrania motocyklowe - na dole np. w Biszkeku temp. wynosi ok. 35 st. w górach ok. 23 st., a w nocy może schodzić nawet do 0 st.!
18. Koniecznie odzież termiczna - można też ją kupić na targu w Biszkeku za ok. 100 zł komplet.
19. Mokre chusteczki - można kupić na miejscu.
Najciekawsze na trasie

Biszkek - pierwsze miasto na naszej trasie wyprawy motocyklowej w Kirgistanie. Jest położone u podnóża Gór Kirgiskich (Tien-Szan) w dolinie rzeki Czu, nad rzekami Alaarcha i Alamedin, na północy miasto przecina kanał Wielki Czujski; blisko granicy z Kazachstanem.

Song Kul - jezioro endoreiczne w górach Tien-szan w Azji Centralnej, 3016 m n.p.m. Drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu. Widok błękitnej tafli jeziora Song Kul, odbijającego promienie zachodzącego słońca wynagrodzi wszystko, jednak zanim dotrze tam nasza wyprawa motocyklowa po Kirgistanie musimy się nieco napocić.

Kol-Suu to jezioro w rejonie Atbaszy w prowincji Naryn w południowo-wschodnim Kirgistanie. Znajduje się na wysokości 3500 m n.p.m. w górach Tien-Szan. Kirgistan obfituje w piękne i niepowtarzalne miejsca, a jezioro Kol Suu z pewnością zalicza się do nich. Woda w jeziorze Kol Suu ma świeży, zielonkawy odcień.

Naryn - miasto obwodowe w Kirgistanie, nad rzeką Naryn, w Kotlinie Naryńskiej. W 2009 roku liczyło ok. 35 tys. mieszkańców. Położone na wysokości 2500 m n.p.m. Powstało w pobliżu warownej strażnicy na szlaku handlowym do Kaszgaru. Kanion Narynia (Tosor) - Kanion położony przy południowym brzegu jeziora
Issyk Kul, rozciąga się na długości ok. 29 km, położony jest na
wysokości 1000 m n.p.m.

Issyk Kul- słonawe jezioro położone w północno-wschodnim Kirgistanie. Jezioro znajduje się w śródgórskiej kotlinie w górach Tien-Szan, w odległości 126 km od Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo ośrodków sanatoryjnych, w których odwiedzający pławią się w wannach lub basenach wypełnionych gorącą źródlaną wodą o ostrym zapachu siarki.

Barskoon to osada na południowym brzegu jeziora Issyk Kul. Znajduje się 80 km od Karakol, a otaczająca ją dolina rozciąga się na 30 km. Na zboczach wąwozu rosną rzadkie zioła i roślinność stepowa. W wyższych partiach gór Tien-szan przeważają krzewy jałowca. Widoki stąd są przepiękne, dlatego nie omijamy tych regionów podczas naszych wypraw motocyklowych po Kirgistanie. Region ten sprawdzi się także świetne przy okazji trekkingu i wycieczek konnych.
Przez dolinę Barskoon prowadził Jedwabny Szlak do Chin, obecnie droga prowadzi do kopalni złota Komtur. Na szlaku motocyklowej wyprawy przejeżdżając przez Barskoon można zobaczyć pomnik kosmonauty Jurija Gagarina, który nad brzegiem Issyk Kul spędzał wakacje po swoich pierwszym locie w kosmos. Z doliny można dostrzec zaśnieżone szczyty, w tym jeden z najwspanialszych i najwyższych w Kirgizji - Panfilov Heroes (4610 m n.p.m.) oraz szczyt Światowej Rady Pokoju (4310 m n.p.m.). Barskoon jest także znany z wodospadów kaskadowych.

Wąwóz Grigoriev (Chon Aksu) jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych w rejonie Issyk Kul, znajduje się około 60 km od miasta Czołponata. Można tu przenocować w jurtach, spróbować tradycyjnej kuchni kirgiskiej, udać się na wycieczkę konną i rozkoszować się górskimi krajobrazami.

Warunki pogodowe
W okresie od połowy maja do połowy sierpnia jest bardzo ciepło. W okolicach np. Biszkeku temperatury dochodzą do 37 st.. W górach w dzień ok. 25 st., w nocy na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. spada do 8 st., czasem mniej. Od połowy sierpnia do października wysoko w górach temp. w dzień wynosi ok. 20 st., w nocy nawet do 0 st. lub mniej. Dobrze więc mieć przy sobie ubrania letnie, a na wieczory ciepłą bieliznę termiczną, czapkę, coś od wiatru i deszczu. Im bliżej października, tym większe ryzyko deszczowej pogody, a w górach opadów śniegu.
Termin Cena Dodatkowe informacje  
2021-07-11 - 2020-08-20
7830 PLN
Wyprawa na motocyklu:
- Suzuki DR 650 SE: 7830 PLN, pasażer: 3130 PLN
2021-07-01 - 2021-07-09
BRAK MIEJSC

Pliki