Wyprawa motocyklowa Kirgistan Kazachstan
Wycieczka motocyklowa po Kirgizji, motocykle i UTV
Kirgistan podroze motocyklowe
Podroze motocyklowe Kirgizja

Kirgizja - wyprawa samochodami terenowymi 10 dni

od 2850
Wyprawa samochodami terenowymi w Kirgistanie to piękne widoki, wysoko położone przełęcze, adrenalina, noclegi w jurtach, polowania i dzika przyroda. Trasa wyprawy przebiega w większości szutrowymi odcinkami górskimi, głównie pasterskich szlaków. Po drodze liczne kaniony, przełęcze oraz wysoko położone górskie jeziora. Trasa łatwa do ciężkiej. Podróż zaplanowana pod motocykle i quady. Jesteśmy jedyną Polską firmą z bazą w Kirgistanie ! Wyprawy od czerwca do połowy września. Prowadzący Tomasz Madej
  • Czas trwania
    10 dni
  • Kraj
    Kirgizja
  • Poziom trudności
    Średnie (3/6)
  • Aktywności
  • Dystans
    ok. 1700-2300 km
  • Minimalna ilość uczestników
    8
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.
 

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km.

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198 500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów npm temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Jak się ubrać
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.

Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           [email protected]
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/kantory
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski.

Kuchnia Kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej.

Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.

Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce.

Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen».

Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Wynajem sprzętu
  2. Transfery
  3. Obecność przewodnika
  4. Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
  5. Zapasowe części eksploatacyjne
Cena nie zawiera
  1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych
  2. Zakwaterowanie
  3. Wyżywienia
  4. Paliwa na okres wyprawy
  5. Ubezpieczenia podróżnego
  6. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
  7. Wszelkich wydatków natury osobistej
  8. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"


Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia


Interesuje Cię tylko transport KLIKNIJ TU!

Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Wynajem sprzętu
  2. Transfery
  3. Obecność przewodnika
  4. Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
  5. Zapasowe części eksploatacyjne
Cena nie zawiera
  1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych
  2. Zakwaterowanie
  3. Wyżywienia
  4. Paliwa na okres wyprawy
  5. Ubezpieczenia podróżnego
  6. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
  7. Wszelkich wydatków natury osobistej
  8. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"


Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia


Interesuje Cię tylko transport KLIKNIJ TU!

Plan wycieczki
  1. Dzień 1: Biszkek - Chunkurchak Gorge Całkowity dystans: około 50 km 50% szutry i 50% asfalt 

    Pierwszy dzień naszej wyprawy motocyklowej do Kirgistanu. Przylot do Biszkek. Odbieramy nasz wyprawowy sprzęt i kierujemy się do wąwozu Chunkurchak. Miasto jest usytuowane 1800 m npm, między zboczami górskimi i polanami. Po odpoczynku zaplanowany jest tradycyjny kirgiski posiłek i zapoznanie uczestników wyprawy z jej planem.

  2. Dzień 2: Chunkurchak Gorge – Suusamyr Całkowity dystans: 185 km Maksymalna wysokość: 2000 m npm Teren: 85% off-road, 15% asfalt  

    Po śniadaniu nasza wyprawa 4x4 w Kirgizji rusza w kierunku doliny Suusamyr – pieknej doliny górskiej ulokowanej w samym centrum Gór Tien-Shan. Droga do Suusamyru przebiega przez Przełęcz Too-Ashuu Pass (3000 m) i uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Kirgistanie. Z tej wysokości można zobaczyć niesamowity, panoramiczny widok na dolinę Suusamyr. Zrobimy postój na piknik i świeżą kawę. Kończymy podróż motocyklową po dotarciu do doliny Suusamyr i zakwaterowaniu się w pensjonacie.

  3. Dzień 3: Suusamyr – Song Kul Całkowity dystans: 180 km Maksymalna wysokość: 3500 m npm Teren: 50% off-road, 50% asfalt 

    Po śniadaniu przygotowujemy się na długą jazdę motocyklami do pięknego jeziora Song Kul. Położone na wysokości 3000 m npm Song Kul nazywane jest cudem Gór Tien-Shan. Niesamowite jezioro otoczone jest górami i pastwiskami. Możemy tu zobaczyć śnieżno białe tradycyjne jurty oraz pasterzy pasących jaki, konie i owce. Pod wieczór wyprawa motorami dotrze do jeziora, gdzie nocujemy w jurcie- tradycyjnym nomandzkim schronieniu.

  4. Dzień 4: Song Kul - Chatyr Kol Całkowity dystans: około 200 km Maksymalna wysokość: 3300 m npm Teren: 85% off-road, 15% asfalt 

    Znad jeziora Song Kol wyprawa 4x4 i UTV rusza szutrówką w stronę granicy Kirgistanu z Chinami nad jezioro Chatyr Kol, zwane "Jeziorem na dachu". Miejsce idealne na trekking. Nocujemy w namiotach lub jurtach nad jeziorem.

  5. Dzień 5: Chatyr Kol - Naryn Całkowity dystans: 170 km Maksymalna wysokość: 3000 m npm Teren: 85% off-road, 15% asfalt 

    Żegnamy się z Chatyr Kol i wyruszamy, aby zobaczyć i zrobić zdjęcia starożytnym freskom i malowidlom naściennym w jaskiniach nieopodal. Po drodze będziemy mogli podziwiać piękny widok na Song Kol ze szczytu góry. Kontynuujemy wyprawę motocyklami do Naryn. Po drodze możliwe jest spotkanie Nomadów i nauka czegoś o ich stylu życia i trybie pracy. Obiad w formie pikniku w górach. Po dotarciu do Naryn zakwaterowanie w hotelu. Odpoczywamy i nabieramy energii na kolejne dni podróży motorami po Kirgizji.

  6. Dzień 6: Naryn – Tosor Całkowity dystans: około 220 km Maksymalna wysokość: 4020 m npm Teren: 85% off-road, 15% asfalt 

    Nasza wyprawa motocyklowa po Kirgizji jedzie dziś wzdłuż rzeki Naryn- najdłuższej rzeki w Kirgistanie (535 km długości), aż do połączenia z rzeką - Kichi Naryn, gdzie robimy przerwę na złapanie oddechu i obserwacje niesamowitej przyrody regionu. Po nabraniu sił rozpoczynamy pełną emocji jazdę przez Przełęcz Tosor (4020 m npm). Po drodze będziemy mogli zaobserwować unikalne piękno centralnych gór Tien-Shan. Z wysokości przełęczy Tosor można będzie podziwiać panoramiczny widok na Jezioro Issyk-Kul, które uznawane jest za perłę Centralnej Azji. Wieczorem wyprawa 4x4 dociera na nocleg.

  7. Dzień 7: Tosor - zbiornik wodny Orto Tokoy Całkowity dystans: około 150 km Maksymalna wysokość: 3200 m npm Teren: 40% off-road, 60% asfalt 

    Kolejny dzień naszej wyprawy motocyklowej po Kirgistanie. Jedziemy szutrówkami wzdłuż brzegów jeziora Issyk-Kul w kierunku zbiornika Orto Tokoy. Nocujemy nad Orto Tokoy w namiotach lub jurtach.

  8. Dzień 8: Orto Tokoy - Tokmok Całkowity dystans: około 120 km Maksymalna wysokość: 3000 m npm Teren: 60% off-road, 40% asfalt 

    Tego dnia spędzamy trochę czasu nad Orto Tokoy podziwiając otoczające nas góry i unikatową przyrodę Kirgizji. Niestety nasza wyprawa motocyklowa po Kirgistanie zmierza nieubłagalnie ku końcowi.

  9. Dzień 9: Tokmok - Yurevka - Biszkek Całkowity dystans: około 90 km Maksymalna wysokość: 3200 m npm Teren: 40% off-road, 60% asfalt 

    Wracamy do cywilizacji :) Ostatni, krótki odcinek naszej motocyklowej wyprawy po Kirgizji. Oddajemy sprzęt, jemy pożegnalną kolację i pakujemy się na powrót do Polski.

  10. Dzień 10: Biszkek Wylot do Polski 

    Kończymy naszą podróż off roadową po Kirgistanie. Wszystkie piękne krajobrazy, spotkani ludzi, doświadczenia, emocje zostają w naszej pamięci. Napewno wrócimy tu jeszcze nie raz. Żegnamy Kirgistan. Wylot do Polski.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: czapka z daszkiem na cieplejsze dni i czapka zimowa na zimniejsze dni w górach
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe najlepiej do chodzenia po górach
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, bielizna termiczna, ubrania chroniące od deszczu i wiatru
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe
5. Okulary przeciwsłoneczne
6. Krem z filtrem UV
7. Lekarstwa, apteczka
8. Aparat fotograficzny lub kamera
9. Latarka, najlepiej czołowa
10. Namiot
11. Bukłak na wodę
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu
13. Paszport ważny minimum 6 miesiecy
14. Prawo jazdy
15. Menażka, kubek, nóż i widelec
16. Płachta biwakowa - tarp
17. Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu
18. Wodoszczelna torba
19. Turystyczna kuchenka gazowa, benzynow lub kelly kettle
Najciekawsze na trasie

Biszkek- pierwsze miasto na naszej trasie wyprawy motocyklowej do Kirgistanu. Jest to także miasto naszych połączeń lotniczych. Miasto jest położone u podnóża Gór Kirgiskich (Tien-szan) w dolinie rzeki Czu, nad rzekami Alaarcha i Alamedin, na północy miasto przecina kanał Wielki Czujski; blisko granicy z Kazachstanem.

Przełęcz Too-Ashuu- 3586 m npm, równoległa do Kegety Ashuu przełęcz pokryta kamienista nawierzchnią, dosyć trudną trasę mogą wynagrodzić niesamowite widoki na Suusamyr i Jezioro Song Kul.

Przełęcz Kegety Ashuu- 3780 m npm- motocyklowa podróż żwirówką prowadzącą przez przełęcz wymaga wiele zarówno od kierowcy, jak i sprzętu, wszystko wynagradzają jednak piękne widoki.

Suusamyr- położona wśród stepów dolina, wykorzystywana jako pastwiska przez okolicznych nomadów.

Kyzyl-Oi- położona na wysokości ok. 1200 m npm, na jedwabnym szlaku górska wioska. Zwraca uwagę szczególnym budownictwem- utrzymanymi w tradycyjnym stylu domkami górskimi oraz czerwonym zabarwieniem okolicznych wzgórz. Wioska leży nad rzeką Kokomeren, skąd można udać się na pełen wrażeń rafting.

Song Kul- jezioro w górach Tienszan w Azji Centralnej, 3016 m npm. Drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu. Widok błękitnej tafli jeziora Song Kul, odbijającego promienie zachodzącego słońca wynagrodzi wszystko, jednak zanim dotrze tam nasza wyprawa motocyklowa po Kirgistanie musimy się nieco napocić.

Kol-Suu to jezioro w rejonie Atbaszy w prowincji Naryn w południowo-wschodnim Kirgistanie. Znajduje się na wysokości 3500 m npm w górach Tian Shan. Kirgistan obfituje w piękne i niepowtarzalne miejsca, a jezioro Kel Suu z pewnością zalicza się do nich. Woda w jeziorze Kol Suu ma świeży, zielonkawy odcień.

Chatyr-Kul to jezioro w górach w Tian Shan w rejonie Atbaszy w prowincji Naryn. Położone jest blisko granicy z Chinami. Część jeziora jest Państwowym Rezerwatem Przyrody. W tym rejonie maksymalna temperatura latem wynosi 24°C, a zimą wynosi -50°C. Od października do końca kwietnia powierzchnia jeziora zamarza. Woda Chatyr Kul ma kolor żółto-zielony z przejrzystością wody nawet do 4 metrów. 

Naryn- miasto obwodowe w Kirgistanie, nad rzeką Naryn, w Kotlinie Naryńskiej. W 2009 roku liczyło ok. 35 tys. mieszkańców. Położone na wysokości 2500 m npm. Powstało w pobliżu warownej strażnicy na szlaku handlowym do Kaszgaru. 

Przełęcz Tosor- położona na wysokości blisko 4000 m npm zapewnia niesamowite widoki na pobliskie jezioro Issyk-Kul. Szutrowa droga i dzika przyroda to niezapomniane przeżycie dla każdego pragnącego doświadczyć "dzikiego" Kirgistanu.

Issyk Kul- największe jezioro Kirgistanu, które odwiedzimy podczas wyprawy motocyklowej. Jezioro znajduje się w śródgórskiej kotlinie w górach Tien Shan, w odległości 126 km od Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo ośrodków sanatoryjnych, w których odwiedzający pławią się w wannach lub basenach wypełnionych gorącą źródlaną wodą o ostrym zapachu siarki.

Przełęcz Tong- malownicza, idealna do trekkingu przełęcz o długości ok. 75 km, położona w pobliżu jeziora Issyk-Kul.

Orto Tokoy- otoczone górami i dziką przyrodą jezioro Orto Tokoy to rezerwat i pomnik przyrody dziewiczych kirgijskich terenów.

Tokmok- miasto w północnym Kirgistanie, nad rzeką Czu, na wschód od Biszkeku. Tokmok to ośrodek administracyjny obwodu czujskiego. Liczy około 75 tys. mieszkańców.

Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  
2021-07-11 - 2021-07-20
2850 zł
Cena 2850 za 1 osobę,
Koszt wynajęcia auta na czas wyprawy wraz z przewodnikiem, poprowadzeniem trasy - 1800 usd

Pliki