Podróze motocyklowe Kirgistan Azja pamir silk road kyrgyzstan
Wyprawy samochodami terenowymi Azja, wypozyczalnia aut 4x4 biszkek rent a motorcycle
Transport motocykli, quadow kirgizja
Motorcycle tours Kyrgystan biszkek rent a motorcycle travel asia pamir highway silk road

Kirgistan w 7 dni - wyprawa motocyklowa

od 95 EUR/ 735 EUR
Wyprawa motocyklowa po Kirgistanie w pigułce. Zobaczysz tysiące dzikich koni, będziesz spał w jurtach, zobaczysz siedmiotysięczniki, zjesz szaszłyka z barana i odwiedzisz piękne miejsca. Wyjazd skierowany dla każdego, kto zjechał kilka razy teren motocyklem. Zapraszamy do naszej szkoły jazdy terenowej na motocyklach. Na miejscu posiadamy flotę ponad 20 motocykli BMW GS800 i Suzuki DR650SE. W podanych terminach możliwy też wynajem motocykli Suzuku DR 650 SE!
 • Czas trwania
  7 dni
 • Kraj
  Kirgizja
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
 • Dystans
  ok. 1700 km
 • Minimalna ilość uczestników
  4
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km.

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów npm temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Jak się ubrać
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.

Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           kyremb@inode.at
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/kantory
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski.

Kuchnia kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej.

Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.
Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen».

Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wynajem motocykla.
 2. Przygotowanie i poprowadzenie trasy.
 3. Samochód terenowy jako wsparcie i transport bagażu.
 4. Przewodnik.
 5. Części zapasowe do motocykla.
 6. Ubezpieczenie NNW.
 7. Olej do smarowania łańcucha i niezbędne części.
 8. Namioty, karimaty i sprzęt biwakowy.
 9. Pomoc w zakupie biletów lotniczych i transferach z lotniska.
 10. Rezerwacja noclegu na pierwszą noc w Biszkeku (opłata po Twojej stronie).
 11. Płachta biwakowa - tarp w razie deszczu.


Cena nie zawiera
 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych.
 2. Zakwaterowania.
 3. Wyżywienia.
 4. Paliwa na okres całej podróży.
 5. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 6. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera".
  * koszt wyżywienia, paliwa, noclegu** za dzień to średnio 50 zł/ dzień, 
  ** powyższy koszt przy noclegu w hotelach to średnio 80-90 zł/ dzień.Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia, Hiszpania, 


Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wynajem motocykla.
 2. Przygotowanie i poprowadzenie trasy.
 3. Samochód terenowy jako wsparcie i transport bagażu.
 4. Przewodnik.
 5. Części zapasowe do motocykla.
 6. Ubezpieczenie NNW.
 7. Olej do smarowania łańcucha i niezbędne części.
 8. Namioty, karimaty i sprzęt biwakowy.
 9. Pomoc w zakupie biletów lotniczych i transferach z lotniska.
 10. Rezerwacja noclegu na pierwszą noc w Biszkeku (opłata po Twojej stronie).
 11. Płachta biwakowa - tarp w razie deszczu.


Cena nie zawiera
 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych.
 2. Zakwaterowania.
 3. Wyżywienia.
 4. Paliwa na okres całej podróży.
 5. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 6. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera".
  * koszt wyżywienia, paliwa, noclegu** za dzień to średnio 50 zł/ dzień, 
  ** powyższy koszt przy noclegu w hotelach to średnio 80-90 zł/ dzień.Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia, Hiszpania, 


Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Plan wycieczki
 1. Dzień 1: Biszkek - Suusamyr Całkowity dystans: ok. 150 km 

  Śniadanie w hostelu. Czas poznać nasze motocykle. Wyprawa motocyklowa Kirgistan - czas start! Tego dnia naszym celem jest Suusamyr, przepiękna dolina, której krajobraz tworzą w przeważającej części stepy wykorzystywane głównie jako pastwiska. Obiadokolacja i nocleg w hostelu w okolicy Suusamyr.

 2. Dzień 2: Toktoguł - Sary Chelek Całkowity dystans: około 200 km 

  Wcześnie po śniadaniu wyprawa motocyklowa rusza na zachód do Sary Chelek. Sary Chelek jest to trzecie co do wielkości jezioro w Kirgistanie. Położone jest w rezerwacie, w którym jest jeszcze sześć mniejszych jezior. Okolica jest przepiękna szczególnie jesienią, gdy w jeziorze odbijają się pomarańczowe i czerwone liście drzew. Wjeżdżamy do innego świata. Zostajemy na noc w otoczeniu gór i niezwykłych widoków.

 3. Dzień 3: Sary Chelek - Besh Aral Całkwity dystans: około 160 km 

  Nasza wyprawa motocyklowa przez Kirgistan rusza na zachód w kierunku rezerwatu przyrody Besh Aral. Niewiele osób miało okazję dotrzeć w ten region, który jest prawdziwym okazem naturalnej, pięknej przyrody. Korzystając z pobytu mamy czas na wędrówkę po okolicznych górach, wąwozach i odpoczynek nad strumykiem. Rozbijamy obóz, gdzie przenocujemy.

 4. Dzień 4: Besh Tash - Suusamyr Całkowity dystans: około 140 km 

  Po śniadaniu składamy namioty i rozpoczynamy kolejny dzień naszej wyprawy motocyklowej po Kirgistanie. Zjeżdzamy do doliny Suusamyr- krainy jutr, pasterzy i wędrownych wiosek. Po drodze zatrzymujemy się kilkukrotnie, żeby zrobić zdjęcia. Cała nasza podróż motocyklami po Kirgistanie to połączenie przygody, zabawy, wyzwania z zachwycającymi, dzikimi krajobrazami. Zostajemy na kolację i nocleg w dolinie.

 5. Dzień 5: Suusamyr - Song Kul Całkowity dystans: około 180 km 

  Po śniadaniu przygotowujemy się na długą jazdę motocyklami do pięknego jeziora Song Kul. Położone na wysokości 3000 m npm Song Kul nazywane jest cudem Gór Tien-Shan. Niesamowite jezioro otoczone jest górami i pastwiskami. Możemy tu zobaczyć śnieżno białe tradycyjne jurty oraz pasterzy pasących jaki, konie i owce. Pod wieczór wyprawa motocyklowa po Kirgistanie dotrze do jeziora, gdzie nocujemy w jurcie- tradycyjnym nomandzkim schronieniu.

 6. Dzień 6: Tash Rabat - Naryn Całkowity dystans: około 115 km 

  Po śniadaniu ruszamy motocyklami do miasta Naryn. Cywilizacja ! Naryn położone jest pomiędzy dwoma wąwozami. Podróż motocyklowa po Kirgistanie to okazja, aby spotkać nomadzkie rodziny i poznać jak żyją, jaka jest ich kultura. Zostajemy na nocleg i kolację w hotelu.

 7. Dzień 7: Naryn - Tosor Całkowity dystans: około 220 km 

  Nasza wyprawa off roadowa po Kirgizji jedzie dziś wzdłuż rzeki Naryn- najdłuższej rzeki w Kirgistanie (535 km długości), aż do połączenia z rzeką Kichi Naryn, gdzie robimy przerwę na złapanie oddechu i obserwacje niesamowitej przyrody regionu. Po nabraniu sił rozpoczynamy pełną emocji jazdę przez Przełęcz Tosor (4020 m npm). Po drodze będziemy mogli zaobserwować unikalne piękno centralnych gór Tien-Shan. Z wysokości przełęczy Tosor podziwiamy panoramiczny widok na Jezioro Issyk-Kul, które uznawane jest za perłę Centralnej Azji. Wieczorem wyprawa motocyklow Kirgistan dociera na nocleg do Tosor.

 8. Dzień 9: Tosor - Orto Tokoy Całkowity dystans: około 150 km 

  Kolejny dzień naszej wyprawy motocyklowej po Kirgistanie. Jedziemy szutrówkami wzdłuż brzegów jeziora Issyk-Kul w kierunku zbiornika Orto Tokoy. Nocujemy nad Orto Tokoy w namiotach lub jurtach.

 9. Dzień 9: Orto Tokoy - Biszkek Całkowity dystans: około 190 km 

  Tego dnia spędzamy trochę czasu nad Orto Tokoy podziwiając otoczające nas góry i unikatową przyrodę Kirgizji. Niestety nasza wyprawa motocyklowa po Kirgistanie zmierza nieubłagalnie ku końcowi. Wracamy do cywilizacji :) Ostatni, krótki odcinek naszej motocyklowej wyprawy po Kirgizji. Oddajemy sprzęt, jemy pożegnalną kolację i pakujemy się na powrót do Polski.

 10. Dzień 10: Biszkek Wylot z Biszkeku, powrót do Polski 

  Nasza wyprawa motocyklowa w Kirgistanie dobiega końca. W zależności od lotu wykwaterowanie, transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: czapka z daszkiem na cieplejsze dni i czapka zimowa na zimniejsze dni w górach.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe najlepiej do chodzenia po górach.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, ubrania chroniące od deszczu i wiatru.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, apteczka.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka, najlepiej czołowa.
10. Śpiwór - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
11. Paszport ważny minimum 6 miesięcy.
12. Prawo jazdy - jak jest :P
13. Kubek, nóż i widelec.
14 Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu.
15. Wodoszczelna torba.
16. Kask.
17. Ubrania motocyklowe - na dole np. w Biszkek temp. ok. 35 st. w górach ok. 23 st. - w nocy może schodzić nawet do 0 st.!
18. Koniecznie odzież termiczna - jak nie masz - na spokojnie możesz kupić na targu w Biszkeku za ok. 100 zł komplet.
19. Mokre chusteczki - można kupić na miejscu.
Najciekawsze na trasie


Warunki pogodowe
W okresie od połowy maja do połowy sierpnia bardzo ciepło. W okolicach np. Biszkeku temp. dochodzą do 37 st.. W górach w dzień ok. 25 st. w nocy na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. spada do 8 st. czasem mniej. Od połowy sierpnia do października - w górach wysoko temp. w dzień ok. 20 st. w nocy nawet do 0 st. lub mniej. Dobrze więc mieć przy sobie ubrania letnie a na wieczory ciepła bieliznę termiczną, czapkę, coś od wiatru i deszczu. Im bliżej październik, tym większe ryzyko deszczowej pogody, a w górach opadów śniegu.
Termin Cena Dodatkowe informacje  
2020-07-04 - 2020-07-10
735 EUR
Udział w wyprawie na naszym motocyklu Suzuki DR 650 SE
– 735 EUR/ os.
Udział w wyprawie na naszym motocyklu BMW GS 800/ 800 Adventure
- 910 EUR/ os.
2020-07-12 - 2020-07-18
735 EUR
Udział w wyprawie na naszym motocyklu Suzuki DR 650 SE
– 735 EUR/ os.
Udział w wyprawie na naszym motocyklu BMW GS 800/ 800 Adventure
- 910 EUR/ os.

Pliki