Podróze motocyklowe Kirgistan Azja pamir silk road kyrgyzstan
Wyprawy samochodami terenowymi Azja, wypozyczalnia aut 4x4 biszkek rent a motorcycle
Transport motocykli, quadow kirgizja
Motorcycle tours Kyrgystan biszkek rent a motorcycle travel asia pamir highway silk road

Kirgistan w 7 dni - wyprawa motocyklowa 2021 Azja Kirgizja

od 5750 PLN
Wyprawa motocyklowa po Kirgistanie w pigułce. Azja motocyklem. Zobaczysz tysiące dzikich koni, będziesz spać w jurtach, zobaczysz siedmiotysięczniki, zjesz szaszłyka z baraniny i odwiedzisz piękne miejsca. Wyjazd przeznaczony jest każdego, kto zjechał kilka razy teren motocyklem. Zapraszamy do naszej szkoły jazdy terenowej na motocyklach. Na miejscu posiadamy flotę motocykli BMW GS800 (ostatni rok produkcji kultowego GS800!) i Suzuki DR650SE (modele rok 2020!).
 • Czas trwania
  7 dni
 • Kraj
  Kirgizja
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
 • Dystans
  ok. 1700 km - 2300 km
 • Minimalna ilość uczestników
  4
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji Środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km.

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198 500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86. miejscu na świecie co do wielkości powierzchni. Nie ma dostępu do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu - jezioro Issyk-Kul. Jest ono zarazem największym jeziorem w Kirgistanie.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami temperatur w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 m n.p.m. temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Jak się ubrać?
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich, przewiewnych materiałów. Ale nad Issyk-kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistan – ponad 5,3 mln (101. miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzenna ludność kraju to Kirgizi i stanowią 72,16% ludności w Kirigstanie.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.

Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie do dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport (co najmniej pół roku od daty powrotu z Kirgistanu) i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           kyremb@inode.at
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów, złota i drogocennych kamieni oraz skał bez zgody właściwych organów.


Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/ kantory
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary amerykańskie.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00 - 19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. Osz bazar.

Kuchnia kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej.

Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.
Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny alkoholowy napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę "dastorhon". Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen».

Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem motocykla.
 4. Wyżywienie: śniadania
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW 40 000 EUR, KL 15 000. 
 11. Podstawowe części zamienne do motocykla.
Cena nie zawiera
 1. Kosztów lotów i opłat lotniskowych.
 2. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/ kamery wideo w zwiedzanych miejscach.
 3. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 4. Opłaty za zezwolenie na wjazd na teren przygraniczny z Chinami - ok. 150 PLN.
 5. Kaucji: Suzuki 1500 PLN, BMW 2500 PLN - pobierana jako zabezpieczenie na wypadek ewentualnych uszkodzeń pojazdu przez uczestnika. W przypadku braku uszkodzeń motocykla zwracana jest w terminie 14 dni od zakończenia wyprawy.
 6. Auta serwisowego - koszt 250 EUR/ dzień, kwota do podziału na ilość uczestników wyprawy. bbbbb
 7. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".
Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem motocykla.
 4. Wyżywienie: śniadania
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW 40 000 EUR, KL 15 000. 
 11. Podstawowe części zamienne do motocykla.
Cena nie zawiera
 1. Kosztów lotów i opłat lotniskowych.
 2. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/ kamery wideo w zwiedzanych miejscach.
 3. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 4. Opłaty za zezwolenie na wjazd na teren przygraniczny z Chinami - ok. 150 PLN.
 5. Kaucji: Suzuki 1500 PLN, BMW 2500 PLN - pobierana jako zabezpieczenie na wypadek ewentualnych uszkodzeń pojazdu przez uczestnika. W przypadku braku uszkodzeń motocykla zwracana jest w terminie 14 dni od zakończenia wyprawy.
 6. Auta serwisowego - koszt 250 EUR/ dzień, kwota do podziału na ilość uczestników wyprawy. bbbbb
 7. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".
Plan wycieczki
 1. Dzień 1: Biszkek - Suusamyr Całkowity dystans: ok. 150 km 

  Śniadanie w hostelu. Czas poznać nasze motocykle. Wyprawa motocyklowa Kirgistan - czas start! Tego dnia naszym celem jest Suusamyr, przepiękna dolina, której krajobraz tworzą w przeważającej części stepy wykorzystywane głównie jako pastwiska. Obiadokolacja i nocleg w hostelu w okolicy Suusamyr.

 2. Dzień 2: Suusamyr - Song-Kol Całkowity dystans: około 180 km 

  Poranne śniadanie, po którym wyruszymy w dalszą część naszej wyprawy. Z Suusamyr udamy się w kierunku jeziora Song-kol, znajdującego się w górach Tienszan i położonego na wysokości 3016 m n.p.m. Jest to drugie co do wielkości (po Issyk-kul) jezioro w Kirgistanie. Otoczone górami jezioro zasilane jest wodą z rzek i strumieni spływających z okolicznych lodowców. Obiadokolacja oraz nocleg w jurtach nad jeziorem Song-kol.

 3. Dzień 3: Song-Kol - Naryn Całkowity dystans: około 150 km 

  Śniadanie w jurtach, po czym ruszamy dalej w kierunku Naryna. Naryn jest miejscowością znajdującą się w południowo-wschodniej części kraju, w górach Tien-szan, na wysokości ok. 2500 m n.p.m. Wzdłuż miasta płynie rzeka Naryn, od której miasto zyskało swoją nazwę. Obiadokolacja i nocleg w Narynie w pensjonacie.

 4. Dzień 4: Naryn - Kol-suu Całkowity dystans: około 150 km 

  Po śniadaniu opuścimy Naryn i obierzemy kierunek na spektakularne jezioro Kol-suu. Jest to jezioro lodowcowe znajdujące się w południowej części kraju, niedaleko granicy z Chinami. Kol-suu otoczone jest wysokimi i stromymi formacjami skalnymi. Obiadokolacja i nocleg w okolicy jeziora. * trasa może ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków. W przypadku wysokiej wody na rzece powrót do Naryna i nocleg

 5. Dzień 5: Kol-suu - Naryn Całkowity dystans: około 180 km 

  Śniadanie o poranku, po czym wsiądziemy na motocykle i w samochód 4x4, i ruszymy w drogę powrotną do Naryna. Miasto to leży na wysokości 2500 m n.p.m. i zostało zbudowane w pobliżu warownej strażnicy na szlaku handlowym do Kaszgaru w Chinach. Obiadokolacja i nocleg w Narynie w pensjonacie. * trasa może ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków. W przypadku wysokiej wody na rzece powrót do Naryna i nocleg

 6. Dzień 6: Naryn - gorące źródła - Barskoon Całkowity dystans: około 225 km 

  Śniadanie w pensjonacie. Część dzisiejszego dnia spędzimy na odpoczynku i nabieraniu sił na ostatnie chwile naszej wyprawy motocyklowej. Po śniadaniu udamy się w kierunku gorących źródeł niedaleko miejscowości Tosor, gdzie zatrzymamy się na relaks. Kolejno przejedziemy w okolicę Barskoon, leżącego nad największym jeziorem w Kirgistanie, Issyk-kul. Nieopodal jeziora znajduje się Kanion Skazka, zbudowany z czerwonych formacji skalnych, mogących kojarzyć się ze Stanami Zjednoczonymi. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Barskoon.

 7. Dzień 7: Barskoon - Biszkek Całkowity dystans: około 320 km 

  Przyszedł czas na ostatni dzień naszej wyprawy motocyklowej po Kirgistanie. Po śniadaniu udamy się w drogę powrotną do Biszkeku, gdzie będzie czas na odpoczynek przed lotem powrotnym. Droga powrotna wiedzie asfaltem, także mimo wielu kilometrów do przejechania nie będzie tak męcząca. To koniec naszej wyprawy motocyklowej. Zapraszamy ponownie!

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: czapka z daszkiem na cieplejsze dni i czapka zimowa na zimniejsze dni w górach.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe najlepiej do chodzenia po górach.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, ubrania chroniące od deszczu i wiatru.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, apteczka.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka, najlepiej czołowa.
10. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe.
11. Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z Kirgistanu.
12. Prawo jazdy.
13. Kubek, nóż i widelec.
14. Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu.
15. Wodoszczelna torba.
16. Kask.
17. Ubrania motocyklowe - na dole np. w Biszkeku temp. wynosi ok. 35 st. w górach ok. 23 st., a w nocy może schodzić nawet do 0 st.!
18. Koniecznie odzież termiczna - można też ją kupić na targu w Biszkeku za ok. 100 zł komplet.
19. Mokre chusteczki - można kupić na miejscu.
Najciekawsze na trasie


Warunki pogodowe
W okresie od połowy maja do połowy sierpnia jest bardzo ciepło. W okolicach np. Biszkeku temperatury dochodzą do 37 st.. W górach w dzień ok. 25 st., w nocy na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. spada do 8 st., czasem mniej. Od połowy sierpnia do października wysoko w górach temp. w dzień wynosi ok. 20 st., w nocy nawet do 0 st. lub mniej. Dobrze więc mieć przy sobie ubrania letnie, a na wieczory ciepłą bieliznę termiczną, czapkę, coś od wiatru i deszczu. Im bliżej października, tym większe ryzyko deszczowej pogody, a w górach opadów śniegu.
Termin Cena Dodatkowe informacje  
2021-08-08 - 2021-07-14
5750 pln
2021-08-14 - 2021-08-20
5750 pln
Azja Kirgistan na motocyklu - wyprawa motocyklowa 7 dni na motocyklu
2021-06-30 - 2021-07-06
5750PLN
2021-07-23 - 2021-06-30
5750PLN

Pliki