Kirgistan wyprawa samochodami 4x4
wyprawa off road Kirgizja 4x4
podroze 4x4 po Kirgistanie
wyprawy samochodami terenowymi Azja Kirgistan

Asia tour: Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan 4x4 - wyprawa samochodami terenowymi 14 dni

od 5650 PLN
Wyprawa samochodami terenowymi to piękne widoki, wysoko położone przełęcze, adrenalina, noclegi w jurtach i dzika przyroda. Trasa podróży 4x4 przebiega w większości szutrowymi odcinkami górskimi, głównie pasterskich szlaków. Podczas wyprawy autami terenowymi przemierzymy liczne kaniony, przełęcze oraz wysoko położone górskie jeziora. Czasem zdarzy nam się natknąć na starożytne freski i malowidła umieszczone w przydrożnych jaskiniach. Na trasie szlak jedwabny i trasa pamirska, legendarne drogi Azji.
 • Czas trwania
  14 dni
 • Kraj
  Kirgizja, Tadżykistan, Uzbekistan
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
 • Dystans
  ok. 3200 km
 • Minimalna ilość uczestników
  4
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek. Kraj ten jest idealnym miejscem na rodzinną wyprawę jak i dla miłośników pięknych widoków i intensywnych wrażeń.

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km.

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198 500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów npm temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Jak się ubrać
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.
Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           kyremb@inode.at
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/kantory
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski.

Kuchnia Kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej.
Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej. Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen».


Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem samochodu terenowego.
 4. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. 
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW  40 000 EUR, KL 15 000 
Cena nie zawiera
 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych.
 2. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 3. Ewentualnej kaucji zwrotnej za wynajęcie samochodu 4x4.
 4. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".Transport motocykli  / samochód terenowy 4x4 / quad - Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia


Wyprawy motocyklowe / samochód terenowy 4x4 / quad - Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia


Interesuje Cię tylko transport KLIKNIJ TU!


Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem samochodu terenowego.
 4. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. 
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW  40 000 EUR, KL 15 000 
Cena nie zawiera
 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych.
 2. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 3. Ewentualnej kaucji zwrotnej za wynajęcie samochodu 4x4.
 4. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".Transport motocykli  / samochód terenowy 4x4 / quad - Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia


Wyprawy motocyklowe / samochód terenowy 4x4 / quad - Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia


Interesuje Cię tylko transport KLIKNIJ TU!


Plan wycieczki
 1. Dzień 1: Biszkek - Suusamyr ok. 150 km 

  W przypadku porannego przylotu do Biszkeku w ten dzień, transfer do hotelu. Czas na odświeżenie się, odpoczynek i śniadanie. Następnie w godzinach południowych rozpoczynamy naszą wyprawę. Tego dnia naszym celem jest Suusamyr, przepiękna dolina, której krajobraz tworzą w przeważającej części stepy wykorzystywane jako pastwiska. Obiadokolacja i nocleg w hostelu w okolicy Suusamyr.

 2. Dzień 2: Suusamyr - Song-Kol ok. 180 km 

  Poranne śniadanie, po którym wyruszymy w dalszą część naszej wyprawy. Z Suusamyr udamy się w kierunku jeziora Song-kol, znajdującego się w górach Tienszan i położonego na wysokości 3016 m n.p.m. Jest to drugie co do wielkości (po Issyk-kul) jezioro w Kirgistanie. Otoczone górami jezioro zasilane jest wodą z rzek i strumieni spływających z okolicznych lodowców. Obiadokolacja oraz nocleg w jurtach nad jeziorem Song-kol.

 3. Dzień 3: Song-kol - Dżalal-abad ok. 300 km 

  Śniadanie w jurtach, po czym ruszamy dalej w kierunku Dżalal-abad. Jest to miasto obwodowe w południowo-zachodnim Kirgistanie, na zboczach Doliny Kugarckiej, niedaleko granicy z Uzbekistanem. Okolica miasta słynie z uzdrowiska. Według podań swoje zdrowie ratował tu sam Aleksander Macedoński, zapadłszy podczas jednej z swych dalekich wypraw na chorobę płuc. Miał też zabrać stąd orzechy, które dobrze przyjęte przez śródziemnomorską ziemię nazywamy dziś włoskimi. Obiadokolacja i nocleg w Dżalal-abad.

 4. Dzień 4: Dżalal-abad - Osz ok. 110 km 

  Po śniadaniu opuścimy Dżalal-abad i obierzemy kierunek na położone niedaleko drugie największe oraz najstarsze miasto Kirgistanu, Osz. Osz ma oficjalny status "południowej stolicy". Położony w dolinie Fergany na wysokości 900 m n.p.m., zawsze był wielokulturowym domem dla różnych grup etnicznych, tętniących życiem bazarów i różnych zabytków sakralnych. Osz ma bogatą historię, a góra Sulayman, znana również jako tron Salomona, zawsze znajdowała się w samym sercu ważnych wydarzeń. Obecnie jest to jedyny obiekt światowego dziedzictwa UNESCO na terenie Kirgistanu. Jest uważana za świętą górę przez muzułmańskich pielgrzymów z całego świata. Obiadokolacja i nocleg w Osz.

 5. Dzień 5: Osz - Sary-Tash ok. 190 km 

  Śniadanie o poranku, po czym ruszymy w kierunku Sary-Tash - ostatniej wioski przy granicy z Tadżykistanem, znajdującej się na wysokości 3170 m n.p.m. Przed nami słynny trakt pamirski, przebiegający pierwotnie od kirgiskiego Osz do tadżyckiego Chorog. Obiadokolacja i nocleg w wiosce Sary-Tash.

 6. Dzień 6: Sary-Tash - Murgob ok. 220 km 

  Poranne śniadanie, czas na ciąg dalszy naszej wyprawy. Dzisiejszy dzień spędzimy podróżując najwyżej położoną dostępną dla pojazdów drogą byłego Związku Radzieckiego - Ak-Baital (4655 m n.p.m.). Po blisko 220 kilometrowej drodze i przekroczeniu granicy z Tadżykistanem zatrzymamy się na obiadokolację i nocleg w tadżyckim Murgob.

 7. Dzień 7: Murgob - jezioro Bulunkul ok. 150 km 

  Tego dnia po śniadaniu nasza wyprawa wyruszy w stronę jeziora Bulunkul - 150-kilometrową trasę poprzez niesamowitą krainę i płaskowyż Murgab. Po drodze będziemy mieli okazje spotkać stada przyjaźnie nastawionych jaków. Na obiadokolację i nocleg zatrzymamy się w okolicy jeziora i wsi Bulunkul.

 8. Dzień 8: Bulunkul - Chorog ok. 180 km 

  Po śniadaniu wjedziemy głębiej w góry, podążając dalej do Chorog szosą pamirską, wzdłuż rzeki Panj i granicy z Afganistanem. Po drodze można się spodziewać widoków majestatycznych orłów, krążących nad zboczami niesamowitych górskich panoram, zakurzonych dróg, wyrzeźbionych przez zaschnięte koryta rzeki. Chorog znajduje się nieopodal granicy Tadżykistanu z Afganistanem. Obiadokolacja oraz nocleg w Chorog.

 9. Dzień 9: Chorog - Kalaikhum ok. 240 km 

  Śniadanie o poranku, tego dnia trakt pamirski zaprowadzi nas do miasteczka Kalaikhum, znanego również jako Qal'a-i - Khum. To małe miasteczko położone w regionie autonomicznym Gorno-Badakhshan w Tadżykistanie na granicy z Afganistanem. Dawniej była stolicą niezależnego statutu Darvaz. Teraz jest stolicą dystryktu Darvoz w Tadżykistanie. Tutaj Pamir Highway łączy się z rzeką Panj. Obiadokolacja i nocleg w miasteczku Kalaikhum.

 10. Dzień 10: Kalaikhum - Duszanbe ok. 350 km 

  Wczesna pobudka, śniadanie. Dziś czeka nas najdłuższy odcinek trasy, do pokonania będzie 350 km. Tego dnia naszym celem jest Duszanbe - stolica i za razem największe miasto Tadżykistanu. Duszanbe zyskało swoją obecną nazwę w 1961 roku (wcześniej miasto nosiło nazwę Stalinabad – „Miasto Stalina”). Nazwa Duszanbe w języku tadżyckim oznacza „poniedziałek”, ponieważ miasto znane jest do dziś ze swych poniedziałkowych bazarów. Przeszłość miesza się tu na każdym kroku z nowoczesnością, a przepych z biedą. Słowem, gdzie by nie spojrzeć, kontrast goni kontrast. Obiadokolacja i nocleg w Duszanbe.

 11. Dzień 11: Duszanbe - Chodżent ok. 300 km 

  Jedenasty dzień naszej wyprawy Azja tour rozpoczniemy od śniadania, po czym ruszymy do drugiego pod względem liczby ludności miasta w Tadżykistanie - Chodżent. To miasto z kolei do lat 90. nosiło nazwę Leninabad. Początki miasta według niektórych źródeł sięgają czasów Aleksandra Wielkiego. W średniowieczu ważny punkt na szlaku handlowym z Chin do Azji Środkowej. Obiadokolacja i nocleg w Chodżent.

 12. Dzień 12: Chodżent - Namangan ok. 200 km 

  Śniadanie. Dziś przekroczymy granicę Tadżykistanu i Uzbekistanu, i skierujemy się do położonego we wschodnim Uzbekistanie miasta Namangan. Dziś jest to ośrodek przemysłu lekkiego (włókienniczy, obuwniczy, odzieżowy), spożywczego, elektrotechnicznego oraz chemicznego. W mieście działają dwa teatry, dwa muzea oraz uniwersytet. Obiadokolacja i nocleg w Namangan.

 13. Dzień 13: Namangan - Toktoguł ok. 250 km 

  Śniadanie, po którym udamy się w dalszą drogę. Wracamy na terytorium Kirgistanu, a dokładniej w okolice jeziora i miasta Toktoguł. Miejscowość została nazwana na cześć Toktoguła Satyłganowa, kirgiskiego akyna, czyli poety i pieśniarza ludowego. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Toktoguł.

 14. Dzień 14: Toktoguł - Biszkek ok. 270 km 

  Śniadanie. To już ostatni dzień wyprawy Asia tour. Dzień poświęcimy na powrót do Biszkeku oraz odpoczynek. Wylot do Polski w wybrany dzień, transfer relacji hotel-lotnisko.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: czapka z daszkiem na cieplejsze dni i czapka zimowa na zimniejsze dni w górach
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe najlepiej do chodzenia po górach
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, bielizna termiczna, ubrania chroniące od deszczu i wiatru
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe
5. Okulary przeciwsłoneczne
6. Krem z filtrem UV
7. Lekarstwa, apteczka
8. Aparat fotograficzny lub kamera
9. Latarka, najlepiej czołowa
10. Namiot
11. Bukłak na wodę
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu
13. Paszport ważny minimum 6 miesiecy
14. Prawo jazdy
15. Menażka, kubek, nóż i widelec
16. Płachta biwakowa - tarp
17. Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu
18. Wodoszczelna torba
19. Turystyczna kuchenka gazowa, benzynowa lub kelly kettle
Najciekawsze na trasie

Biszkek - pierwsze miasto na naszej trasie wyprawy samochodami terenowymi do Kirgistanu. Jest to także miasto naszych połączeń lotniczych. Miasto jest położone u podnóża Gór Kirgiskich (Tien-szan) w dolinie rzeki Czu, nad rzekami Alaarcha i Alamedin, na północy miasto przecina kanał Wielki Czujski; blisko granicy z Kazachstanem.

Przełęcz Too-Ashuu - 3586 m npm, równoległa do Kegety Ashuu przełęcz pokryta kamienista nawierzchnią, dosyć trudną trasę mogą wynagrodzić niesamowite widoki na Suusamyr i Jezioro Song Kul.

Przełęcz Kegety Ashuu - 3780 m npm samochodowa podróż 4x4 prowadzącą przez przełęcz wymaga wiele zarówno od kierowcy, jak i sprzętu, wszystko wynagradzają jednak piękne widoki.

Suusamyr - położona wśród stepów dolina, wykorzystywana jako pastwiska przez okolicznych nomadów, zaś dla nas idealne miejsce na off road.

Kyzyl-Oi - położona na wysokości ok. 1200 m npm, na jedwabnym szlaku górska wioska. Zwraca uwagę szczególnym budownictwem- utrzymanymi w tradycyjnym stylu domkami górskimi oraz czerwonym zabarwieniem okolicznych wzgórz. Wioska leży nad rzeką Kokomeren, skąd można udać się na pełen wrażeń rafting.

Song Kul - jezioro w górach Tienszan w Azji Centralnej, 3016 m npm. Drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu. Widok błękitnej tafli jeziora Song Kul, odbijającego promienie zachodzącego słońca wynagrodzi wszystko, jednak zanim dotrze tam nasza wyprawa 4x4 po Kirgistanie musimy się nieco napocić.

Kol-Suu - to jezioro w rejonie Atbaszy w prowincji Naryn w południowo-wschodnim Kirgistanie. Znajduje się na wysokości 3500 m npm w górach Tian Shan. Kirgistan obfituje w piękne i niepowtarzalne miejsca, a jezioro Kel Suu z pewnością zalicza się do nich. Woda w jeziorze Kol Suu ma świeży, zielonkawy odcień.

Chatyr-Kul - to jezioro w górach w Tian Shan w rejonie Atbaszy w prowincji Naryn. Położone jest blisko granicy z Chinami. Część jeziora jest Państwowym Rezerwatem Przyrody. W tym rejonie maksymalna temperatura latem wynosi 24°C, a zimą wynosi -50°C. Od października do końca kwietnia powierzchnia jeziora zamarza. Woda Chatyr Kul ma kolor żółto-zielony z przejrzystością wody nawet do 4 metrów. 

Naryn - miasto obwodowe w Kirgistanie, nad rzeką Naryn, w Kotlinie Naryńskiej. W 2009 roku liczyło ok. 35 tys. mieszkańców. Położone na wysokości 2500 m npm. Powstało w pobliżu warownej strażnicy na pamirskim szlaku handlowym do Kaszgaru. 

Przełęcz Tosor - położona na wysokości blisko 4000 m npm zapewnia niesamowite widoki na pobliskie jezioro Issyk-Kul. Szutrowa droga i dzika przyroda to niezapomniane przeżycie dla każdego pragnącego doświadczyć "dzikiego" Kirgistanu.

Issyk Kul - największe jezioro Kirgistanu, które odwiedzimy podczas podróży autami 4x4. Jezioro znajduje się w śródgórskiej kotlinie w górach Tien Shan, w odległości 126 km od Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo ośrodków sanatoryjnych, w których odwiedzający pławią się w wannach lub basenach wypełnionych gorącą źródlaną wodą o ostrym zapachu siarki.

Przełęcz Tong - malownicza, idealna do trekkingu przełęcz o długości ok. 75 km, położona w pobliżu jeziora Issyk-Kul.

Orto Tokoy - otoczone górami i dziką przyrodą jezioro Orto Tokoy to rezerwat i pomnik przyrody dziewiczych kirgijskich terenów gdzie dotrzemy podczas podróży autami terenowymi.

Tokmok - miasto w północnym Kirgistanie, nad rzeką Czu, na wschód od Biszkeku. Tokmok to ośrodek administracyjny obwodu czujskiego. Liczy około 75 tys. mieszkańców. To ostatni punkt naszej wyprawy samochodami terenowymi przed powrotem do Biszkeku.

Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  
2020-07-20 - 2020-08-02
5650 PLN*
*cena przy 4 osobach w samochodzie

Pliki