wyprawa motocyklowa kirgistan tadżykistan
motocykle transport kirgizja tadżykistan
szlak jedwabny jurty kirgistan
jeziora song kul issyk kul kirgistan

Asia tour: Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan - wyprawa motocyklowa 14 dni

od 10 200 PLN
4x4 Azja tour, czyli wyprawa samochodami terenowymi 4x4 przez trzy kraje: Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan, gwarantuje niesamowite przeżycia, wyzwania oraz warte tego widoki. Jeżeli potrzebujesz oderwania się od zgiełku miasta, ciągnie cię na łono natury, wyprawa w tereny Azji Centralnej legendarnym traktem pamirskim jest własnie dla Ciebie!
 • Czas trwania
  14 dni
 • Kraj
  Kirgizja, Tadżykistan, Uzbekistan
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
 • Dystans
  ok. 3200 km
 • Minimalna ilość uczestników
  4
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN

Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek. 

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km. 

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198 500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów npm temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca.

Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju. 

Jak się ubrać
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.

Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.

Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           kyremb@inode.at
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/kantory

Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski. 

Kuchnia Kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej. 
Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej. Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin. Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen».

Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem motocykla.
 4. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. 
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW  40 000 EUR, KL 15 000 
 11. Podstawowe części zamienne do motocykla.
 12. Rollbag lub torbę wodoszczelną. 
Cena nie zawiera
 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych.
 2. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 3. Kaucji zwrotnej za motocykl: 1500 PLN/ Suzuki DR 650 SE, 2500 PLN/ BMW F800GS.
 4. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".

Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Wyznaczenie trasy.
 2. Opiekę przewodnika.
 3. Wynajem motocykla.
 4. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. 
 5. Noclegi w hotelach/ hostelach/ pensjonatach/ namiotach - w zależności od trasy, dostępności i warunków atmosferycznych. 
 6. Paliwo.
 7. Przygotowanie i poprowadzenie wyprawy.
 8. Transfer lotnisko w Biszkeku - hotel - lotnisko. 
 9. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 
 10. Ubezpieczenie NNW  40 000 EUR, KL 15 000 
 11. Podstawowe części zamienne do motocykla.
 12. Rollbag lub torbę wodoszczelną. 
Cena nie zawiera
 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych.
 2. Wszelkich wydatków natury osobistej.
 3. Kaucji zwrotnej za motocykl: 1500 PLN/ Suzuki DR 650 SE, 2500 PLN/ BMW F800GS.
 4. Czegokolwiek niewymienionego w punkcie "Cena zawiera".

Plan wycieczki
 1. Dzień 1: Biszkek - Suusamyr ok. 150 km 

  W przypadku porannego przylotu do Biszkeku w ten dzień, transfer do hotelu. Czas na odświeżenie się, odpoczynek i śniadanie. Następnie w godzinach południowych rozpoczynamy naszą wyprawę. Tego dnia naszym celem jest Suusamyr, przepiękna dolina, której krajobraz tworzą w przeważającej części stepy wykorzystywane jako pastwiska. Obiadokolacja i nocleg w hostelu w okolicy Suusamyr.

 2. Dzień 2: Suusamyr - Song-Kol ok. 180 km 

  Poranne śniadanie, po którym wyruszymy w dalszą część naszej wyprawy. Z Suusamyr udamy się w kierunku jeziora Song-kol, znajdującego się w górach Tienszan i położonego na wysokości 3016 m n.p.m. Jest to drugie co do wielkości (po Issyk-kul) jezioro w Kirgistanie. Otoczone górami jezioro zasilane jest wodą z rzek i strumieni spływających z okolicznych lodowców. Obiadokolacja oraz nocleg w jurtach nad jeziorem Song-kol.

 3. Dzień 3: Song-kol - Dżalal-abad ok. 300 km 

  Śniadanie w jurtach, po czym ruszamy dalej w kierunku Dżalal-abad. Jest to miasto obwodowe w południowo-zachodnim Kirgistanie, na zboczach Doliny Kugarckiej, niedaleko granicy z Uzbekistanem. Okolica miasta słynie z uzdrowiska. Według podań swoje zdrowie ratował tu sam Aleksander Macedoński, zapadłszy podczas jednej z swych dalekich wypraw na chorobę płuc. Miał też zabrać stąd orzechy, które dobrze przyjęte przez śródziemnomorską ziemię nazywamy dziś włoskimi. Obiadokolacja i nocleg w Dżalal-abad.

 4. Dzień 4: Dżalal-abad - Osz ok. 110 km 

  Po śniadaniu opuścimy Dżalal-abad i obierzemy kierunek na położone niedaleko drugie największe oraz najstarsze miasto Kirgistanu, Osz. Osz ma oficjalny status "południowej stolicy". Położony w dolinie Fergany na wysokości 900 m n.p.m., zawsze był wielokulturowym domem dla różnych grup etnicznych, tętniących życiem bazarów i różnych zabytków sakralnych. Osz ma bogatą historię, a góra Sulayman, znana również jako tron Salomona, zawsze znajdowała się w samym sercu ważnych wydarzeń. Obecnie jest to jedyny obiekt światowego dziedzictwa UNESCO na terenie Kirgistanu. Jest uważana za świętą górę przez muzułmańskich pielgrzymów z całego świata. Obiadokolacja i nocleg w Osz.

 5. Dzień 5: Osz - Sary-Tash ok. 190 km 

  Śniadanie o poranku, po czym ruszymy w kierunku Sary-Tash - ostatniej wioski przy granicy z Tadżykistanem, znajdującej się na wysokości 3170 m n.p.m. Przed nami słynny trakt pamirski, przebiegający pierwotnie od kirgiskiego Osz do tadżyckiego Chorog. Obiadokolacja i nocleg w wiosce Sary-Tash.

 6. Dzień 6: Sary-Tash - Murgob ok. 220 km 

  Poranne śniadanie, czas na ciąg dalszy naszej wyprawy. Dzisiejszy dzień spędzimy podróżując najwyżej położoną dostępną dla pojazdów drogą byłego Związku Radzieckiego - Ak-Baital (4655 m n.p.m.). Po blisko 220 kilometrowej drodze i przekroczeniu granicy z Tadżykistanem zatrzymamy się na obiadokolację i nocleg w tadżyckim Murgob.

 7. Dzień 7: Murgob - jezioro Bulunkul ok. 150 km 

  Tego dnia po śniadaniu nasza wyprawa wyruszy w stronę jeziora Bulunkul - 150-kilometrową trasę poprzez niesamowitą krainę i płaskowyż Murgab. Po drodze będziemy mieli okazje spotkać stada przyjaźnie nastawionych jaków. Na obiadokolację i nocleg zatrzymamy się w okolicy jeziora i wsi Bulunkul.

 8. Dzień 8: Bulunkul - Chorog ok. 180 km 

  Po śniadaniu wjedziemy głębiej w góry, podążając dalej do Chorog szosą pamirską, wzdłuż rzeki Panj i granicy z Afganistanem. Po drodze można się spodziewać widoków majestatycznych orłów, krążących nad zboczami niesamowitych górskich panoram, zakurzonych dróg, wyrzeźbionych przez zaschnięte koryta rzeki. Chorog znajduje się nieopodal granicy Tadżykistanu z Afganistanem. Obiadokolacja oraz nocleg w Chorog.

 9. Dzień 9: Chorog - Kalaikhum ok. 240 km 

  Śniadanie o poranku, tego dnia trakt pamirski zaprowadzi nas do miasteczka Kalaikhum, znanego również jako Qal'a-i - Khum. To małe miasteczko położone w regionie autonomicznym Gorno-Badakhshan w Tadżykistanie na granicy z Afganistanem. Dawniej była stolicą niezależnego statutu Darvaz. Teraz jest stolicą dystryktu Darvoz w Tadżykistanie. Tutaj Pamir Highway łączy się z rzeką Panj. Obiadokolacja i nocleg w miasteczku Kalaikhum.

 10. Dzień 10: Kalaikhum - Duszanbe ok. 350 km 

  Wczesna pobudka, śniadanie. Dziś czeka nas najdłuższy odcinek trasy, do pokonania będzie 350 km. Tego dnia naszym celem jest Duszanbe - stolica i za razem największe miasto Tadżykistanu. Duszanbe zyskało swoją obecną nazwę w 1961 roku (wcześniej miasto nosiło nazwę Stalinabad – „Miasto Stalina”). Nazwa Duszanbe w języku tadżyckim oznacza „poniedziałek”, ponieważ miasto znane jest do dziś ze swych poniedziałkowych bazarów. Przeszłość miesza się tu na każdym kroku z nowoczesnością, a przepych z biedą. Słowem, gdzie by nie spojrzeć, kontrast goni kontrast. Obiadokolacja i nocleg w Duszanbe.

 11. Dzień 11: Duszanbe - Chodżent ok. 300 km 

  Jedenasty dzień naszej wyprawy Azja tour rozpoczniemy od śniadania, po czym ruszymy do drugiego pod względem liczby ludności miasta w Tadżykistanie - Chodżent. To miasto z kolei do lat 90. nosiło nazwę Leninabad. Początki miasta według niektórych źródeł sięgają czasów Aleksandra Wielkiego. W średniowieczu ważny punkt na szlaku handlowym z Chin do Azji Środkowej. Obiadokolacja i nocleg w Chodżent.

 12. Dzień 12: Chodżent - Namangan ok. 200 km 

  Śniadanie. Dziś przekroczymy granicę Tadżykistanu i Uzbekistanu, i skierujemy się do położonego we wschodnim Uzbekistanie miasta Namangan. Dziś jest to ośrodek przemysłu lekkiego (włókienniczy, obuwniczy, odzieżowy), spożywczego, elektrotechnicznego oraz chemicznego. W mieście działają dwa teatry, dwa muzea oraz uniwersytet. Obiadokolacja i nocleg w Namangan.

 13. Dzień 13: Namangan - Toktoguł ok. 250 km 

  Śniadanie, po którym udamy się w dalszą drogę. Wracamy na terytorium Kirgistanu, a dokładniej w okolice jeziora i miasta Toktoguł. Miejscowość została nazwana na cześć Toktoguła Satyłganowa, kirgiskiego akyna, czyli poety i pieśniarza ludowego. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Toktoguł.

 14. Dzień 14: Toktoguł - Biszkek ok. 270 km 

  Śniadanie. To już ostatni dzień wyprawy Asia tour. Dzień poświęcimy na powrót do Biszkeku oraz odpoczynek. Wylot do Polski w wybrany dzień, transfer relacji hotel-lotnisko.

Co zabrać?
Oto kilka wskazówek odnośnie akcesoriów przydatnych na wyprawie:

1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze/na noc.
2 Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka.
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Bukłak na wodę.
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
Najciekawsze na trasie

Nasza wyprawa motocyklem oferuje możliwość podziwiania zapierającyh dech w piersiach krajobrazów i dawkę adrenaliny. Wyjazd motocyklem to idealny sposób na zwiedzenie Azji Środkowej.

Biszkek- pierwsze miasto na naszej trasie wyprawy motocyklowej w Kirgistanie. Jest położone u podnóża Gór Kirgiskich (Tien-Shan) w dolinie rzeki Czu, nad rzekami Alaarcha i Alamedin, na północy miasto przecina kanał Wielki Czujski; blisko granicy z Kazachstanem.

Przełęcz Too-Ashuu- 3586 m npm, równoległa do Kegety Ashuu przełęcz pokryta kamienista nawierzchnią, dosyć trudną trasę moga wynagrodzić niesamowite widoki na Suusamyr i Jezioro Song Kul.

Przełęcz Kegety Ashuu- 3780 m npm - żwirówka prowadząca przez przełęcz wymaga wiele zarówno od kierowcy, jak i sprzętu, wszystko wynagradzają jednak piękne widoki.

Song Kul- jezioro endoreiczne w górach Tienszan w Azji Centralnej, 3016 m npm. Drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu. Widok błękitnej tafli jeziora Song Kul, odbijającego promienie zachodzącego słońca wynagrodzi wszystko, jednak zanim dotrze tam nasza wyprawa motocyklowa po Kirgistanie musimy się nieco napocić.

Kol-Suu to jezioro w rejonie Atbaszy w prowincji Naryn w południowo-wschodnim Kirgistanie. Znajduje się na wysokości 3500 m npm w górach Tian Shan. Kirgistan obfituje w piękne i niepowtarzalne miejsca, a jezioro Kel Suu z pewnością zalicza się do nich. Woda w jeziorze Kol Suu ma świeży, zielonkawy odcień.

Naryn- miasto obwodowe w Kirgistanie, nad rzeką Naryn, w Kotlinie Naryńskiej. W 2009 roku liczyło ok. 35 tys. mieszkańców. Położone na wysokości 2500 m n.p.m. Powstało w pobliżu warownej strażnicy na szlaku handlowym do Kaszgaru. Kanion Narynia (Tosor) - Kanion położony przy południowym brzegu jeziora Issyk Kul, rozciąga się na długości ok. 29 km, położony jest na wysokości 1000 m npm.

Issyk Kul- słonawe jezioro położone w północno-wschodnim Kirgistanie. Jezioro znajduje się w śródgórskiej kotlinie w górach Tien Shan, w odległości 126 km od Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo ośrodków sanatoryjnych, w których odwiedzający pławią się w wannach lub basenach wypełnionych gorącą źródlaną wodą o ostrym zapachu siarki.

Barskoon to osada na południowym brzegu jeziora Issyk Kul. Znajduje się 80 km od Karakol, a otaczająca ją dolina rozciąga się na 30 km. Na zboczach wąwozu rosną rzadkie zioła i roślinność stepowa. W wyższych partiach gór Tien Shan przeważają krzewy jałowca. Widoki stąd są przepiękne, dlatego nie omijamy tych regionów podczas naszych wypraw motocyklowych po Kirgistanie. Region ten sprawdzi się także świetne przy okazji trekkingu i wycieczek konnych.
Przez dolinę Barskoon prowadził Jedwabny Szlak do Chin, obecnie droga prowadzi do kopalni złota Komtur. Na szlaku motocyklowej wyprawy przejeżdżając przez Barskoon można zobaczyć pomnik kosmonauty Yuri Gagarina, który nad brzegiem Issyk Kul spędzał wakacje po swoich pierwszym locie w kosmos. Z doliny można dostrzec zaśnieżone szczytu, w tym jeden z najwspanialszych i najwyższych w Kirgizji- Panfilov Heroes (4610 m npm) oraz szczyt Światowej Rady Pokoju (4310 m npm).  Barskoon jest także znany z wodospadów kaskadowych.

Inylchek Glacier (Engilchek Glacier) jest lodowcem w Środkowym Tian Shan w rejonie Issyk Kul. Długość lodowca wynosi 100 km i zajmuje blisko 600 km2 powierzchni. Spośród wszystkich szczytów 2 mają średnią wysokość ponad 7000 m npm (Pobeda and Khan Tengri), 23 ponad 6000 m npm, a 80 szczytów 5000-6000 m npm. Zbocza góry pokryte są lodem, często pada tu śnieg, a dodatnie temperatury panują tylko latem, ale nie przekraczają 7°C.

Wąwóz Grigoriev (Chon Aksu) jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych w rejonie Issyk Kul, znajduje się około 60 km od miasta Cholpon-Ata. Można tu przenocować w jurtach, spróbować tradycyjnej kuchni kirgiskiej, udać się na wycieczkę konną i rozkoszować się górskimi krajobrazami.

Korytarz Wakhański i dolina wakhańska – majestatyczna dolina alpejska w regionie Badakhshan w Tadżykistanie i Afganistanie. Zlokalizowana jest w Górach Pamir. Wyżej położone partie doliny składają się z dwóch rozległych lekko pofalowanych równin, otaczają je szczyty górskie. Jest to jedno z najbardziej niedostępnych, rzadko odwiedzanych, dziewiczych miejsc na świecie. Bardziej na południe, tam gdzie rzeka Pamir i Wakhan łączy się w rzekę Panj, dolina się zwęża, aż staje się kanionem pełnym rwących rzek. Woda do nich jest dostarczana z lodowców u stóp jednych z najwyższych gór na świecie. Miejscowości Langar Yashil Kul Bulun Kul Ishkashim.

Murghab – to największe miasto wschodniego Badachsznu. Położony na wysokości 3670 m. Szczyt siedmiotysięcznika Mustag Ata 7546 m położonego po stronie chińskiej jest widoczny na północny wschód od miasta - 110 km.

Vrang – miejscowość znana z Buddyjskiej stupy z 4 wieku n.e.

Yammg -  miejscowość słynąca z  muzeum Sufy.Znajduje się tutaj wiele starożytnych fortec, także Yamchun fort , robiący największe wrażenie.

Bibi Fatima Zohra – gorące źródła, nazwane tak na cześć córki Mahometa. Legenda głosi, że mogą poprawić kobiecą płodność.

Namadgut – forteca Khakha to najbardziej znany tutaj obiekt, datowany na 3 wiek ery Kushan.

Garmchasma – gorące źródła

Niesamowite przełęcze na trasie

Nasz wyjazd motocyklowy będzie obfitować w przepiękne widoki. Zobaczymy wiele z górskich przełęczy na wysokości od ponad 3 000 m do prawie 5 000 m! Poniżej niektóre z nich: 

Aghbaha Uybulaq Ashuu – 4,232 m; Region Berg-Badachschan - Dystrykt Chorog; Góry Pamirskie Tadżykistan 

Juuku Ashuu – 3,633 m; Region Issyk-Kul - Dystrykt Jeti-Oguz; Góry Tien Szan Kirgistan

Przełęcz 40 Let Kirgistan – 3, 550 m; Region Osh - Dystrykt Ałaj; Góry Ałajskie Kirgistan

Dolon Ashuu – 3,038 m; Region Naryn - Dystrykt Naryn; Góry Tien Szan Kirgistan

Tosor Ashuu – 3,893 m; Region Issyk-Kul - Dystrykt Tong; Góry Tien Szan Kirgistan

Ala Bel Ashuu – 3,175 m; Region Talas - Dystrykt Talas; Góry Tien Szan Kirgistan

Karakol Ashuu – 3,485 m; Region Naryn - Dystrykt Kochkor; Góry Tien Szan Kirgistan

Töö Ashuu – 3,586 m; Region Chuy - Dystrykt Jaiyl; Góry Tien Szan Kirgistan

Ara-Bel Ashuu – 3,839 m; Region Issyk-Kul - Dystrykt Jeti-Oguz; Góry Tien Szan Kirgistan

Söök Ashuu – 4,024 m; Region Issyk-Kul - District Jeti-Oguz; Góry Tien Szan Kirgistan

Chong Ashuu – 3,822 m; Region Issyk-Kul - District Ak-Suu; Góry Tien Szan Kirgistan

Jalpak Bel Ashuu – 3,300 m; Region Naryn – Dystrykt Kochkor; Góry Tien Szan Kirgistan

Kök-Ank Ashuu – 3,931 m; Region Issyk-Kul - Dystrykt Issyk-Kul; Góry Tien Szan Kirgistan

Shamaldi-Jilga Ashuu – 3,414 m; Region Naryn - Dystrykt Kochkor; Góry Tien Szan Kirgistan

Kalmak Ashuu – 3,446 m; Region Naryn - Dystrykt Jumgal; Góry Tien Szan Kirgistan

Barskoon Ashuu – 3,819 m; Region Issyk-Kul - Dystrykt Jeti-Oguz; Góry Tien Szan Kirgistan

Uch-Chat Ashuu – 3,731 m ; Region Issyk-Kul - Dystrykt Ak-Suu; Góry Tien Szan Kirgistan

Jonbulak Ashuu – 3,018 m; Region Naryn - District Naryn; Góry Tien Szan Kirgistan

Kara-Keche Ashuu – 3,384 m; Region Naryn - Dystrykt Naryn; Góry Tien Szan Kirgistan

Moldo Ashuu – 3,346 m; Region Naryn - Dystrykt Naryn; Góry Tien Szan Kirgistan

Terskey Torpok Ashuu – 3,132 m; Region Naryn - Dystrykt Naryn; Góry Tien Szan Kirgistan

Kegety Ashuu – 3,780 m; Region Naryn - Dystrykt Kochkor; Góry Tien Szan Kirgistan

Torugart Ashuu – 3,752 m; Region Naryn i Region Xinjiang; Góry Tien Szan Kirgistan Chiny

Almaty Ashuu – 3,599 m; Region Issyk-Kul i Region Ałmaty; Góry Tien Szan Kirgistan Kazachstan

Taldyk Ashuu – 3,615 m; Region Osh - Dystrykt Ałaj; Góry Ałajskie Kirgistan

Kyzyl-Art Ashuu – 4,290 m; Region Osh - Region Berg Badachschan; Góry Pamirskie Kirgistan Tadżykistan

Ak-Baital Ashuu – 4,655 m; Region Berg-Badachschan - Dystrykt Chorog; Góry Pamirskie Tadżykistan

Inne przełęcze:

Ak-Baital - 4655 m

Kyzyl Art - 4282 m

Taldyk - 3554m

Kargushi - 4344m

Kargushi - 4344 m

Ak Bajtal - 4665 m

Anzob - 3372 m

Hargush - 4 344 m

Nazaitash - 4137m

Ak Baital - 4655 m

Kyzyl-Art - 4280 m

Coy Tezek - 4271 m

Haburabot - 3252 m

Transport motocykli Kirgizja , transport motorów do kirgizji  Wypożyczenia motocykla Kirgizja

Warunki pogodowe
Kirgistan leży na szerokościach geograficznych, które w wielu miejscach świata są obszarami podzwrotnikowymi. Jednak ukształtowanie terenu, a co ważne wysokość nad poziomem morza warunkuje istnienie klimatu umiarkowanego ciepłego. Klimat tego kraju cechuje się dość dużą suchością i nierównomiernym rozkładem opadów na obszarze kraju. Klimat ma cechy klimatu kontynentalnego. Ilości opadów są dość niewielkie. Tak więc klimat idealny na wyprawę na motocyklu!
Termin Cena Dodatkowe informacje  
2020-07-20 - 2020-08-02
od 10 200 PLN
Udział w wyprawie na naszym motocyklu Suzuki DR 650 SE (nowy model, 2019 rok)
- 10 200 PLN + kaucja zwrotna 1500 PLN

Udział w wyprawie na naszym motocyklu BMW GS 800/ 800 Adventure
- 11 090 PLN + kaucja zwrotna 2500 PLN

Pliki