Z Polski do Gruzji w 10 dni - wyprawa one way na BMW F800GS

od 1100 EUR
Niezapomniana wyprawa motocyklowa "one way" na motocyklach BMW z Polski (Lublina) do Gruzji (Kutaisi). W 10 dni przemierzymy ponad 4000 km, sześć krajów, przełęcze górskie, popularne trasy Transalpina i Transfogarska, mnóstwo atrakcji i zabytków. Wszystko na wyciągnięcie ręki!
  • Czas trwania
    10 dni
  • Kraj
    Gruzja
  • Poziom trudności
    Średnie (3/6)
  • Aktywności
  • Dystans
    ok. 4200 km
  • Minimalna ilość uczestników
    3
Opis

Niezapomniana wyprawa motocyklowa "one way" na motocyklach BMW z Polski (Lublina) do Gruzji (Kutaisi). W 10 dni przemierzymy ponad 4000 km, siedem krajów, przełęcze górskie, popularne trasy Transalpina i Transfogarska, mnóstwo atrakcji i zabytków. Wszystko na wyciągnięcie ręki! 

Mapa
Mapa
Plan wycieczki
  1. Dzień 1. Lublin – Koszyce – Miszkolc ok. 460 km 

    Wyprawa motocyklowa do Gruzji rozpoczyna się w Lublinie, gdzie stacjonują nasze motocykle BMW F 800 GS, które będą nam towarzyszyć w trakcie całej podróży. Trasa tego dnia wiedzie przez południowo-wschodnią Polskę, Słowację (m.in. przez Koszyce) i doprowadzi nas do uzdrowiskowej miejscowości Miszkolc - czwartego pod względem wielkości miasta na Węgrzech, nieustępującego swym urokiem stolicy kraju. Znajduje się ono nieopodal malowniczych Gór Bukowych. Dzień zakończymy relaksując się w basenach termalnych Barlangfürdő, wbudowanych w naturalne górskie zbocze.

  2. Dzień 2. Miszkolc – Budapeszt – Timisoara ok. 500 km 

    Będąc w Miszkolcu odwiedzimy zamek Diosgyor, który za czasów króla Ludwika Węgierskiego był jedną z najważniejszych twierdz Europy. Udamy się również do Lillafüred bajkowego kurortu usytuowanego niedaleko w Górach Bukowych. Jest to miejsce, które powstało ze współgrania sił natury i pracy człowieka. Łagodne garby Gór Bukowych wyrastają z trzech stron wokół Lillafüred z nieziemską precyzją. Wzrok przenosi się z jednego zbocza na drugie, z tej perspektywy wyglądają jakby ktoś narysował je od linijki. Z Miszkolca udajemy się do Budapesztu. W trakcie pobytu w Budapeszcie skosztujemy tradycyjnych węgierskich potraw, w zależności od możliwości czasowych odwiedzimy starówkę, Wzgórze Zamkowe, Parlament, Aleję Andrássy, Łaźnie Széchenyi'ego. Opuszczamy Budapeszt, przekraczamy granicę węgiersko-rumuńską i kierujemy się w stronę Timisoara, gdzie będziemy nocować.

  3. Dzień 3. Timisoara – Obarasia Lotrului – Voineasa ok. 350 km 

    Trzeciego dnia wyprawy motocyklowej do Gruzji czeka nas przeprawa przez najwyżej położoną drogę w Rumunii - Transalpinę, w najwyższym punkcie przełęczy Urdele na wysokości 2145 m n.p.m. Położona wśród malowniczych pejzaży w poprzek rumuńskich Karpat, wzbogaci trasę o piękne widoki i niezapomniane przeżycia. Trasa utworzona przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej do niedawna była przejezdna wyłącznie dla samochodów terenowych, jednak w 2012 roku w całości została pokryta asfaltem i obecnie jest przejezdna dla wszystkich. Na nocleg zatrzymamy się w jednym z hosteli nieopodal jeziora Lacul Vidra.

  4. Dzień 4. Voineasa – Bukareszt ok. 390 km 

    Dziś wyruszamy w drogę po trasie Transfogarskiej (Transfăgărășan). Jest to jedna z najsłynniejszych motocyklowych tras w Europie. Droga w całości jest asfaltowa a przejazd bezpłatny :) Trasfogarska otwierana jest późną wiosną a zamykana wczesną jesienią. Dlatego wybieramy najdogodniejszy termin aby móc cieszyć się jazdą i niesamowitymi widokami. Najwyższy punkt trasy to 2034 m n.p.m. Zjeżdżamy z Transfogarskiej i kierujemy się do Bukaresztu, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Wieczorem wyjście na miasto i zwiedzanie stolicy Rumunii.

  5. Dzień 5. Bukareszt – Warna – Słoneczny Brzeg ok. 360 km 

    Po śniadaniu opuszczamy Bukareszt. Przekraczamy granicę w miejscowości Giurgiu (RO) / Ruse (BG). Most Przyjaźni zbudowany w latach 50., łączący bułgarskie i rumuńskie brzegi Dunaju. Jesteśmy w słonecznej Bułgarii. Dojeżdżamy do Warny, największego miasta Czerwonej Riwiery, zbudowanego przez Rzymian. To właśnie im zawdzięczamy największy kompleks łaźni rzymskich. Warnę słusznie określa się jako stolicę bułgarskiego wybrzeża – ze względu na zamknięte dla ruchu deptaki handlowe w centrum, plaże naturystów na przylądku Galatea, a także coroczny festiwal muzyki klasycznej. Liczne secesyjne domy świadczą o zamożności dawnej burżuazji. Na północ od miasta znajduje się popularny region turystyczny wśród Polaków, a mianowicie Złote Piaski. Po odpoczynku wyruszamy w kierunku Słonecznego Brzegu, gdzie spędzamy noc.

  6. Dzień 6. Słoneczny Brzeg - Stambuł ok. 370 km 

    Będąc w Słoneczny Brzegu odwiedzamy Action Aquapark. To centrum wodnych atrakcji posiada powierzchnię 24 000 metrów kwadratowych. Jednocześnie może pomieścić aż 3000 odwiedzających. Otoczony roślinnością tropikalną Action Aquapark podzielony jest na 4 strefy, w których znajdziemy aż 30 rodzajów wodnych atrakcji. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Opuszczamy Słoneczny Brzeg, przekraczamy granicę z Turcją. Pokonujemy kolejne kilometry by zatrzymać się w Stambule. Odpoczynek i wieczorne zwiedzanie miasta.

  7. Dzień 7. Stambuł - Ankara ok. 450 km 

    Kontynuujemy naszą przygodę ze Stambułem. Będąc tu koniecznie musimy zobaczyć: Wieżę Galata, tutejsze bazary, Akwedukt Walesa, Świątynię Hagia Sofia. Skosztujemy m.in. takich rarytasów jak świeżo wyciskany sok z granatu czy kasztany. Opuszczamy Stambuł by kolejny nocleg spędzić w Ankarze. Stolica Turcji jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych miast w tym państwie. Ankara słynie z Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka, Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej licznych meczetów i bazarów. Kulinarne atrakcje w Ankarze znajdziemy w knajpach, restauracjach czy tawernach. Również na straganach oferuje się przyjezdnym i mieszkańcom nieskończony wybór smaków i rodzajów tamtejszych specjałów. Potem po krótkim zwiedzaniu przyjdzie czas na deser i przepyszną turecką kawę. Noc spędzamy w przyjaznej turystom Ankarze.

  8. Dzień 8. Ankara - Nevsehir - Kayseri ok. 350 km 

    Rano ruszamy dalej na południowy wschód. Zatrzymujemy się w Nevsehir. Miasto położone jest ok. 10 km na wschód od słynnego Parku Narodowego Göreme, w którym można podziwiać słynne kościoły wykute w tufowej skale. Historia Nevsehir sięga czasów Imperium Hetyckiego. W starożytności miasto, tak jak i okoliczne tereny Anatolii, często przechodziło z rąk do rąk potęg – Asyrii, Medów, Persów, Greków i Rzymian. Po odpoczynku wyruszamy do Kayseri. Jest to miasto, w którym bloki wyrastają wprost ze ścierniska a nad nim góruje majestatyczny wulkan Erciyes Dagi. Kayseri słynie jako skupisko tradycyjnych seldżuckich grobowców znanych jako kümbet. W trakcie zwiedzania skosztujemy tradycyjnych potraw tutejszej kuchni, podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki i nabierzemy sił na kolejne dwa dni naszej przygody.

  9. Dzień 9. Kayseri - Tabzon ok. 550 km 

    Żegnamy Kayseri. Tym razem kierujemy się na północny wschód do Trazbon. Z pewnością nie jest on miastem turystycznym. To kipiący życiem ośrodek komunikacyjny w zarazem największy port we wschodniej części Morza Czarnego. Miasto posiada długą historię, która sięga czasów antycznych, a dokładniej 746 roku p.n.e., kiedy to zostało założone przez osadników z Miletu jako Trapezus. Największą atrakcją Trabzonu jest muzeum Aya Sofya, czyli dawny kościół Hagia Sophia. Trabzońska Aya Sofya pochodzi z XIII wieku, z czasów Bizancjum, a po podboju osmańskim służyła przez wieki jako meczet.

  10. Dzień 10. Tabzon - Kutaisi ok. 380 km 

    Trasa ostatniego dnia wyprawy motocyklowej wiedzie w większości nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to świetna okazja by nacieszyć oko niesamowitymi widokami. Po przekroczeniu granicy z Gruzją odwiedzimy przepiękne Batumi, określane mianem kaukaskiego Dubaju. Batumi to jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego, oraz stolica autonomicznej republiki Adżarii. Znane jest Polakom głównie z piosenki słynnego w latach 60. ubiegłego wieku “girlsbandu” Filipinki. Naszą przygodę kończymy w Kutaisi, gdzie będziemy mieli okazję zwiedzić to przepiękne miasto, skosztować lokalnych przysmaków oraz zaznać gruzińskiej gościnności. Nocleg w zaprzyjaźnionym hostelu w Kutaisi.

Co zabrać?
- odzież motocyklową,
- kask,
- stroje przeciwdeszczowe i chroniące of wiatru,
- krem z filtrem UV,
- okulary przeciwsłoneczne,
- lekarstwa w miarę zapotrzebowania,
Najciekawsze na trasie
Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki