wyprawy motocyklowe w Wietnamie
motocykle w Wietnamie
wyjazdy motorami Wietnam
najciekawsze trasy na motory w Wietnamie

Wietnam - Wysokogórska Przygoda - wyprawa motocyklowa

od 7000 PLN
Rozkoszuj się niesamowitymi górskimi widokami i poznaj prawdziwy Wietnam. Nasza wyprawa motorami po Wietnamie to nie tylko niesamowite trasy motocyklowe, lecz także możliwość skosztowania prawdziwej wietnamskiej kuchni i zagłębienia się w obyczaje mieszkańców tego regionu.
 • Czas trwania
  8 dni
 • Kraj
  Wietnam i Kambodża
 • Poziom trudności
  Łatwe (2/6)
 • Aktywności
Rekomendowane terminy:
32° 21°
sty
33° 22°
lut
34° 23°
mar
35° 24°
kwi
33° 24°
maj
32° 24°
cze
31° 24°
lip
31° 24°
sie
31° 23°
wrz
31° 23°
paż
31° 24°
lis
31° 22°
gru
Opis
Wietnam jest zaskakujący i różnorodny. Górskie krajobrazy zapierające dech w piersiach, pola ryżowe z soczystą zielenią, kilometry plaż, etniczna ludność, zabytki z okresu kolonizacji, urzekająca kultura, pełna zapachów i smaków kuchnia to wszystko co czeka na nas podczas wypraw motocyklowych po Wietnamie i co przyciąga coraz większe rzesze turystów.

Wietnam (oficjalnie: Socjalistyczna Republika Wietnamu) to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, leżące na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Jest piętnastym co do wielkości populacji państwem świata.

Geografia
Powierzchnia Wietnamu wynosi około 331 210 km². Około 70% powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry. Najwyższą górą jest Phan Xi Păng 3143 m n.p.m., najdłuższa rzeka to Rzeka Czerwona (450 km na terytorium Wietnamu). Wietnam podzielony jest na 58 prowincji, które dzielą się na dystrykty, miasta prowincjonalne oraz miasta. Obok prowincji w Wietnamie istnieje 5 kontrolowanych centralnie miast wydzielonych o statusie równym prowincji.

Klimat

Ze względu na znacznie rozciągnięty w kierunku południkowym kształt terytorium i specyficzne ukształtowanie terenu w Wietnamie wyróżnia się kilka stref klimatycznych. Głównie określany jest jako klimat zwrotnikowy monsunowy na północy do podrównikowego na południu z porą suchą i deszczową. Podczas letniego okresu monsunowego, trwającego od maja do października, notuje się wysokie temperatury powietrza i znaczną sumę opadów, okres zimowy jest chłodniejszy i suchszy. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 17°C i 20 mm, w lipcu 29°C i 302 mm.
Kiedy jechać?
Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.

Gospodarka
Według danych Ministerstwa Finansów Socjalistycznej Republiki Wietnamu w 2013 roku PKB wyniósł 3.694.100 mld đồngów (tj. około 174 mld USD). Wietnam jest drugim państwem na świecie (po Brazylii) pod względem uprawy kawy. Słynie także z upraw ryżu, herbaty, ananasów i tytoniu. Poza rolnictwem rozwijającymi się gałęziami gospodarki są rybołówstwo i turystyka. Jeśli chodzi o przemysł to wymienić należy wytwarzanie żelaza i stali, przemysł maszynowy, chemiczny i cementowy, obuwniczy i odzieżowy.

Liczba ludności

Wietnam jest krajem wielonarodowościowym w wyniku wielowiekowych migracji plemiennych, trwających jeszcze w XX wieku. Rdzenni Wietnamczycy (Kinh) stanowią 85% mieszkańców kraju, są ludnością zamieszkałą głównie na nizinach, na nizinach nadmorskich oraz w miastach. Ponad 10% mieszkańców to grupy plemienne, zwłaszcza żyjące w górach, należące do 53 narodowości, ukształtowanych w procesach różnorodnych migracji. Najliczniejsze z nich to: Tày (ok. 1,5 mln osób), Thái (1,3 mln), Mường (1,1 mln), Chińczycy (0,9 mln), Khmerowie (1,1 mln) oraz Nung (0,9 mln), Hmong (0,7 mln), Dao (0,6 mln).

Religia
• tradycyjne religie plemienne – 45,3%
• brak wyznania – 29,6%
• buddyzm – 16,4%
• chrześcijaństwo – 8%
• islam – 0,2%
• inne religie – 0,5%

Wiza
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe to jest również w wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny). Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Przepisy celne
Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od norm ogólnie przyjętych w innych krajach - nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Przepisy prawne

Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.
Meldunek
Cudzoziemiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).

Zdrowie/szczepienia
WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis), dendze i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami muszą przedstawić świadectwa szczepień. Generalnie poziom opieki medycznej w Wietnamie zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

Informacje dla kierowców
Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego. W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny. Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę w nim motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę iż prędkość podróżna na większości odcinków dróg nie przekroczy 30 - 40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty. Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.

Bezpieczeństwo
Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych  i kradzieży ‘na wyrwę’ przez motocyklistów inne przypadki przestępstw pospolitych należą do rzadkości. Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch pojazdów jednośladowych dla osób korzystających z takiego środka transportu oraz dla pieszych.

Przydatne informacje
Różnica czasu między Wietnamem a Polską to + 6 godzin w czasie zimowym, + 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni). Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. Oznacza to brak możliwości użycia polskiego telefonu na abonament. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych. Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest w bankach, hotelach i na lotniskach.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
Ambasada RP
3 Chua Mot Cot, Hanoi, SRW
tel. (0-084 4) 845 2027, 0084 4 845 3728
fax. 823 69 14
e-mail: polamb@hn.vnn.vn

Konsulat RP w Ho Chi Minh
Saigon Centre, 65 Le Loi Blvd,
Ho Chi Minh
tel. (00-84 8) 914 28 83
fax. (0-084 8) 9142884
e-mail: kgrphcm@hcm.vnn.vn
Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Zakwaterowanie (hotele 3 i 4 *)
 2. Śniadania
 3. Wynajem motocykla na całej trasie
 4. Zapewnienie podstawowych części zamiennych do motocykla (części eksploatacyjne)
 5. Opłaty za wstęp do miejsc zawartych w programie
 6. Opiekę polskojęzycznego pilota i lokalnych przewodników na trasie
 7. Transfery
 8. Niezapomnianą przygodę życia!
Cena nie zawiera
 1. Biletów lotniczych i opłat lotniskowych
 2. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
 3. Posiłków poza śniadaniami w hotelach
 4. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
 5. Kosztów paliwa 
 6. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Mapa
Cena
Cena zawiera
 1. Zakwaterowanie (hotele 3 i 4 *)
 2. Śniadania
 3. Wynajem motocykla na całej trasie
 4. Zapewnienie podstawowych części zamiennych do motocykla (części eksploatacyjne)
 5. Opłaty za wstęp do miejsc zawartych w programie
 6. Opiekę polskojęzycznego pilota i lokalnych przewodników na trasie
 7. Transfery
 8. Niezapomnianą przygodę życia!
Cena nie zawiera
 1. Biletów lotniczych i opłat lotniskowych
 2. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
 3. Posiłków poza śniadaniami w hotelach
 4. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
 5. Kosztów paliwa 
 6. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Plan wycieczki
 1. Dzień 1: Przylot do Wietnamu Witamy w Wietnamie! 

  Rozpoczynamy naszą podróż motocyklową przez Wietnam! 8 dniową wyprawę na motorach czas zacząć!

 2. Dzień 2: Nha Trang Całkowity dystans: około 80 km 

  Dzień rozpoczynamy od zapoznania się z motocyklami. Przejedziemy wzdłuż wybrzeża Morza Południowo- Chińskiego poprzez bambusowe aleje, by zrobić przerwę na odpoczynek i pływanie na plaży Bai Dai Long. Po relaksie i obiedzie pojedziemy dalej, odwiedzając przydrożne wioski. Wracamy do hotelu na kolację i nocleg.

 3. Dzień 3: Nha Trang - Dalat Całkowity dystans: około 160 km 

  Kolejny dzień podczas wyprawy motocyklowej po Wietnamie na odkrywanie oblicza prawdziwego Wietnamu. Droga do Dalat prowadzi prze przełęcze górskie, z których roztacza się niesamowity widok na połyskujące w promieniach słonecznych wodospady. Dalat może się poszczycić bardzo ciekawą architekturą oraz nieco chłodniejszym klimatem niż inne rejony kraju. Miasto to stanowiło ważną bazę militarną Stanów Zjednoczonych. Dziś nazywane jest natomiast "miastem zakochanych", głównie ze względu na wszechobecne w nim kwiaty i ogrody. Wieczory są przyjemnie chłodne, toteż udamy się na spacer po wietnamskich bazarach.

 4. Dzień 4: Dalat - Jezioro Lak Całkowity dystans: około 160 km 

  Dzień pełen wrażeń. W drodze do Jeziora Lak przejeżdżać będziemy m.in. przez sady kawowców, gdzie będziemy mieli możliwość degustacji najlepszej na świecie, świeżo mielonej kawy. Odwiedzimy także starą fabrykę jedwabiu. Następnie droga prowadzi naszą motocyklową wycieczkę przez małe wioski, gdzie będziemy mogli zobaczyć przy pracy wietnamskich farmerów. Pod wieczór dotrzemy do miejsca, gdzie zatrzymamy się na noc. Zakwaterowanie w pokojach gościnnych, otoczonych polami ryżowymi, na przeciwko mając Jezioro Lak. Wszechobecność dzikiej przyrody w tym rejonie z pewnością warta jest zainteresowania i stwarza idealne warunki do odpoczynku po męczącej jeździe.

 5. Dzień 5: Jezioro Lak - Buon Ma Thout Całkowity dystans: około 125 km 

  Zaczynamy dzień od jazdy w kierunku prowincji Dak Nong, która w przeszłości była areną konfliktu wietnamsko- amerykańskiego i celem wielu bombardowań. Dziś jest to rejon uprawy kawowców. Droga, która prowadzi przez prowincję daje wgląd w prawdziwą naturę krajobrazu wietnamskiego. Zatrzymamy się nad niesamowitymi wodospadami Dray Sap, gdzie będzie okazja do odpoczynku i zjedzenia obiadu. Następnie wrócimy na trasę, by dojechać do hotelu, w którym zatrzymamy się na noc. Tu będzie kolejna okazja dla uczestników podróży motocyklowej do relaksu, wypicia drinka i popływania w hotelowym basenie.

 6. Dzień 6: Buon Ma Thuot - Paradise Beach Doc Let Całkowity dystans: około 220 km 

  Dziś wyruszymy motorami w podróż przez zbocza górskie, pięknymi dolinami, by dotrzeć do bogatych pól uprawnych u ich podnóży. Po drodze zobaczymy kawałek prawdziwego wietnamskiego życia farmerskiego. Własnoręcznie robione pługi, byki orzące pola, kaczki pluskające się w uprawach ryżu- takie widoki napotkamy po drodze. Popołudniu nasza wyprawa motocyklowa po Wietnamie dotrze do celu- Rajskiej Plaży. Tu rozlokujemy się w hotelu i będziemy mogli oddać się odpoczynkowi, nurkowaniu w krystalicznej i ciepłej wodzie.

 7. Dzień 7: Doc Let - Nha Trang Całkowity dystans: około 155 km 

  Po porannej kąpieli w morzu wracamy na trasę motorowej wyprawy. W naszej drodze powrotnej do Nha Trang napotkamy przepiękne widoki na wybrzeżu, a także zatokę z ogromną ilością kutrów rybackich. Po przyjeździe do Nha Trang zatrzymujemy się na kolację pożegnalną i nocleg. Wyprawa motocyklami po Wietnamie dobiegła końca. Zapraszamy na kolejne wyjazdy motorami.

 8. Dzień 8: Wylot do Polski Żegnamy Wietnam! 

  Po pożegnaniu i zdaniu motocykli wsiadamy w samolot i wylatujemy do Polski!

Co zabrać?
Oto kilka wskazówek odnośnie akcesoriów przydatnych na wyprawie motocyklowej Wietnam:

1. Nakrycie głowy.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, bielizna termiczna, ubrania chroniące od deszczu i wiatru.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania. Apteczka
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka najlepiej czołowa.
10. Bukłak na wodę.
11. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
12. Paszport ważny minimum 6 miesięcy.
13. Prawo jazdy.
14. Menażka, kubek, nóż i widelec
15. Płachta biwakowa - tarp
16. Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu
17. Wodoszczelna torba
Najciekawsze na trasie

Nha Trang- pierwsza miejscówka podczas motocyklowego wyjazdu do Wietnami to średniej wielkości miasto w południowym Wietnamie, przy ujściu rzeki Sông Cài do Morza Południowochińskiego. Ośrodek administracyjny prowincji Khánh Hòa. Nha Trang jest popularnym nadmorskim kurortem. Znajduje się tu sporo ładnych hoteli, barów i restauracji, a turystów przyciąga także promenada z szeroką, piaszczystą plażą oraz czyste morze. W okolicy znajdują się miejsca do nurkowania i snorkelingu. Nha Trang jest idealnym miejscem dla miłośników odpoczynku w wodzie. Zlokalizowanych jest tu najwięcej szkół do nurkowania w kraju. Atrakcją są również uliczki w południowej części miasta, w których pulsuje intensywne, nocne życie. Nha Trang oferuje ponadto atrakcje dla rodzin między innymi dwa parki wodne ze zjeżdżalniami. Na wyspie Hon Tre, na którą możemy udać się podczas wyjazdu motocyklowego do Wietnamu prowadzi najdłuższa na świecie kolej linowa gondolowa (3320 m przez morze) utworzono wielki park rozrywki z karuzelami, akwarium, centrum handlowym, luksusowymi hotelami i basenami, polem golfowym. W październiku Nha Trang staje się metą regat żeglarskich z Hongkongu do Wietnamu. Kilometr na północ od rzeki Cai znajdują się obiekty świątynne Czamów, które do dzisiaj są miejscem pielgrzymek. Pod koniec XIX w. na północny zachód od Nha Trang powstała pagoda Long Sơn. Na wzgórzu jest posąg siedzącego Buddy, który można dostrzec z oddali.

Dalat zostało założone pod koniec XIX wieku przez Francuzów, przez co będąc tu ma się trochę wrażenie, że jesteśmy w europejskim, a nie wietnamskim mieście. Miasteczko jest pełne kamieniczek i domków we francuskim stylu, otoczone winnicami, sosnowymi lasami, jeziorami i polami uprawnymi. W centrum stoi mała wieża Eiffl'a. Dalat położone jest na ponad 1500 m npm przez co temperatury są tu nieco niższe niż w innych miejscach, co daję okazję na miłe wytchnienie podczas naszej wietnamskiej podróży motocyklowej. Miasto popularne jest głównie wśród Wietnamczyków, a zwłaszcza zakochanych par. Centralnym punktem miasta jest sztuczne jezioro Xuân Houng, gdzie można wynająć łódkę w kształcie łabędzia. Kilkanaście kilometrów na wschód od miasta znajduje się imponująca świątynia Linh Phuoc. Będąc w tych okolicach warto wybrać się na wycieczkę na plantację kwiatów oraz kawy, wytwórni jedwabiu lub udać się na wycieczkę w góry i do wodospadów.

Park narodowy Chư Yang Sin- park narodowy w prowincji Đăk Lăk w Wietnamie, położony ok. 60 km na południowy wschód od miasta Buôn Ma Thuột. Park obejmuje część Gór Annamskich i jeden z ich najwyższych szczytów – Chư Yang Sin, który wznosi się na wysokość 2442 m npm. Park zamieszkuje 46 gatunków ssaków i ptaków, takich jak wieloszpon wietnamski, sójkowiec kapturowy czy sójkowiec białosterny.

Jezioro Lak to największe jezioro w całym regionie, niezwykle malownicze i zachwycające. Jego urokowi uległ cesarz Bao Dai, który nad brzegiem jeziora rozkazał wybudowanie pałacu. Zatrzymujemy się nad jeziorem na nocleg podczas wyprawy motocyklowej po Wietnamie. Warto wybrać się na krótki rejs po jeziorze. Miejscowe biura oferują rejsy łodziami wydrążonymi w pniu drzewa. 

Buôn Ma Thuột- stolica prowincji Đăk Lăk położona na wysokości 536 m npm, jest także największym miastem w Tay Nguyen. Krzyżują się tu najważniejsze drogi krajowe. Buon Ma Thuot słynie z wielu rodzajów owoców, warzyw, a zwłaszcza kawy. Turyści przybywający do Buon Ma Thuot mogą odwiedzić spektakularne wodospady, jeździć na słoniu lub odpoczywać w azjatyckiej dżungli.

Doc Let leży 50 km na północ od Nha Trang. To prawdziwy raj z palmami, białym piaskiem, lazurową wodą i atmosferą relaksu oraz spokoju.Park narodowy Chư Yang Sin- park narodowy w prowincji Đăk Lăk w Wietnamie, położony ok. 60 km na południowy wschód od miasta Buôn Ma Thuột. Park obejmuje część Gór Annamskich i jeden z ich najwyższych szczytów – Chư Yang Sin, który wznosi się na wysokość 2442 m npm. Park zamieszkuje 46 gatunków ssaków i ptaków, takich jak wieloszpon wietnamski, sójkowiec kapturowy czy sójkowiec białosterny.

Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki