Szlak Jedwabny - Kirgistan i Tadżykistan - wyprawa quadami utv side by side
-
Czas trwania10 dni
-
KrajKirgizja, Tadżykistan
-
Poziom trudnościŁatwe (2/6)
-
Aktywności
-
Motocykle
-
utv
-
quad
-
samochód terenowy
-
Poniżej znajdują się warunki uczestnictwa w wyprawie, z którymi należy się uważnie zapoznać przed podpisaniem umowy.
1) Kierowca powinien posiadać ważne prawo jazdy, być powyżej 21-go roku życia i stale nosić kask podczas jazdy;;
2) Wymagany jest skan dowodu osobistego kierowcy;
3) Uczestnik jest odpowiedzialny za swoje ubezpieczenie i nasza firma nie będzie odpowiedzialna za jakiekolwiek przypadkowe wydatki kierowcy.
4) Najemca będzie wykorzystywał quad całkowicie na jego / jej własne ryzyko i zgadza się, że nasza firma nie ponosi ani nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, uszkodzenia ciała lub śmierć;
5) Quad należy zwrócić do nas z powrotem w tym samym stanie, w jakim został on wypożyczony;
6) Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn drogi są zamknięte, to nadal będzie liczony najemcy czas wypożyczenia. Najemca ma możliwość i wolną rękę aby wybrać dowolną inną trasę lub objechać kilka innych miejsc;
7) Aby zarezerwować kład wymagana jest wpłata 50% kwoty wyprawy (bezzwrotnie);
8) Jeżeli pojazd zostanie zwrócony przed ustalonym czasem, wtedy naliczona zostanie opłata za tę samą liczbę dni, która została uzgodniona w umowie;
9) Jeśli klad zostanie wypożyczony osobie, która okaże się niezdolna do jazdy (nie potrafiąca jeździć), wtedy kwota wypłacona w momencie rezerwacji nie będzie zwracana. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji upewnij się czy rzeczywiście umiesz jeździć.
Powyższe zasady ustanowione są dla ogólnego dobra i aby sprostać jak najwyższym standardom wyprawy.
Czekamy na kontakt z Państwem i zapewniamy Państwu naszą pomoc i uwagę w każdej chwili.
- Wynajem i transport sprzętu
- Transfery
- Obecność pojazdu wsparcia na trasie
- Obecność mechanika na trasie
- Obecność przewodnika
- Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
- Zapasowe części eksploatacyjne
- Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy
- Kosztów przelotu i opłat lotniskowych
- Zakwaterowanie
- Wyżywienia
- Paliwa na okres wyprawy
- Ubezpieczenia podróżnego
- Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
- Wszelkich wydatków natury osobistej
- Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia
Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia
- Wynajem i transport sprzętu
- Transfery
- Obecność pojazdu wsparcia na trasie
- Obecność mechanika na trasie
- Obecność przewodnika
- Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
- Zapasowe części eksploatacyjne
- Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy
- Kosztów przelotu i opłat lotniskowych
- Zakwaterowanie
- Wyżywienia
- Paliwa na okres wyprawy
- Ubezpieczenia podróżnego
- Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
- Wszelkich wydatków natury osobistej
- Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia
Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia
- Dzień 1 Biszkek
- Dzień 2 Osz i Pamir
- Dzień 3 Base Camp na polanie Łukowej,
- Dzień 4 Pamirski Trakt
- Dzień 5 Pamir Highway
- Dzień 6 Dolina Roshtkala
- Dzień 7 Korytarz Wakhański
- Dzień 8 Jarty Gumbez
- Dzień 9 Jezioro Karakul
- Dzień 10 Jalalabad
- Dzień 11 Song Kul
- Dzień 12 Tash Rabat i przełęcz MELS
- Dzień 13 Eki Naryń
- Dzień 14 Issyk "morze Kirgizów"
- Dzień 15 Biszkek
1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze/na noc.
2 Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Bukłak na wodę.
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
Wyprawa motocyklowa po Kirgizji to piękne widoki, wysoko położone przełęcze, adrenalina, noclegi w jurtach, polowania i dzika przyroda. Trasa wyprawy kładam, utv side by side przebiega w większości odcinkami górskimi, głównie pasterskich szlaków. Po drodze wyprawy liczne kaniony, przełęcze oraz wysoko położone górskie jeziora. Czasem zdarzy nam się natknąć na starożytne freski i malowidła umieszczone w przydrożnych jaskiniach. Legendarne drogi jedwabny szlak i trasa pamirska na kładzie.
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej.
Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.
Położenie geograficzne.
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km. Geograficznie kraj jest wyraźnie podzielony na dwie części – północną i południową.
Powierzchnia
Kirgistanu wynosi 198 500 km⊃2; i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad trzy czwarte terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Obszar Kirgistanu usytuowany jest w obrębie dwóch systemów górskich. Jego północno-wschodnia część, większa pod względem powierzchni, leży w paśmie górskim Tienszanu, a południowo-zachodnia – w masywie Pamiro-Ałaju. Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około jedna trzecia – na wysokości od 3000 do 4000 m.
Republika Kirgiska posiada bogate zasoby wodne. W dorzeczach siedmiu największych rzek znajduje się ponad 28000 rzek i źródeł, z których 90% ma długość przynajmniej 10 km. Kraj ma ponad 6500 lodowców.
W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Jeziora zajmują 3,4% powierzchni. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul. Położone jest w Kotlinie Issykulskiej pomiędzy łańcuchami Terskei Ala-Too (na południu) i Kungei Ala-Too (na północy). Wśród większych jezior można wymienić również Son-Kul i Czatyr-Kul.
Klimat.
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne usłonecznienie waha się w granicach 2500-2700 godzin.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Najwyższe opady występują w górach, głównie w postaci śniegu; maksymalny poziom 1000 mm osiągają na stokach Kotliny Fergańskiej. Opady deszczu wahają się od 250 mm do 500 mm w regionie Talasu; nad jeziorem Issyk-Kul od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.
Liczba ludności
Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi. Kirgizi zamieszkują teren całego kraju z przewagą na obszarach wiejskich. Rosjanie stanowią 6,87%, skupieni są głównie w miastach i wsiach na północy kraju. Uzbecy, stanowiący 14,34% populacji są skoncentrowani w południowo-zachodniej części kraju na terenach przygranicznych z Uzbekistanem.
Podział administracyjny
Republiki Kirgiskiej jest trzystopniowy. Pierwszy stopień stanowi 7 regionów i dwa miasta o znaczeniu krajowym (Biszkek i Osz). Regiony są podzielone na 35 rejonów i 13 miast o znaczeniu regionalnym. Biszkek, miasto o znaczeniu krajowym, jest podzielony na cztery dzielnice. Rejony dzielą się na wiejskie okręgi, miasta o znaczeniu rejonowym i wioski typu miejskiego. Wiejskie okręgi podzielone są na wsie.
Ze względu na ustrój polityczny
Kirgistan jest republiką parlamentarną z trójdzielnym systemem władzy. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament – Dżogorku Kenesz, władzę wykonawczą – rząd kierowany przez premiera i sądowniczą – Sąd Najwyższy RK i sądy rejonowe. Parlament i premier mają znacznie większą moc i władzę niż prezydent. Głową państwa jest Prezydent Republiki Kirgiskiej, Ałmazbek Atambaew, wybrany 30 października 2011 r. System polityczny jest określony przez Konstytucję Republiki Kirgiskiej, która została przyjęta w referendum 27 czerwca 2010 r.
Produkt Krajowy Brutto.
Łącznie (według MFW w 2011 r.) – 5,4 miliardów USD (135 miejsce na świecie).
Na osobę 1000 USD.
Wskaźnik rozwoju społecznego ((ang. Human Development Index, HDI) – 0,615 (126 miejsce na świecie).
Język urzędowy – kirgiski. Język rosyjski jest językiem urzędowym i językiem komunikacji pomiędzy grupami etnicznymi.
Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.
Domena internetowa .kg
Numer kierunkowy +996
Strefa czasowa UTC +6
GOSPODARKA
Gospodarka kraju jest oparta na przemyśle i rolnictwie, przy czym rolnictwo zatrudnia około połowy siły roboczej. Około pół miliona mieszkańców Kirgistanu co roku wyjeżdża do pracy za granicę, głównie do Rosji. Główne gałęzie przemysłu to energetyka i przemysł wydobywczy. Istnieją przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego i spożywczego. Znaczna część produkcji rolnej jest przeznaczona na eksport. Ważnym elementem dochodów kraju jest turystyka. W ostatnich latach kraj odwiedza rocznie ponad 2 mln turystów zagranicznych, z których dochód wynosi ponad 509 milionów USD.
Zalety: rolnictwo indywidualne. Od 2000 r. prywatna własność ziemi. Eksport złota (wydobywanego w Kumtorze) i rtęci. Potencjał energii wodnej: zapora naryńska (elektrownia wodna Toktogul o mocy 1200 MW, hydroelektrownia kurpsajska o mocy 800 MW) hydroelektrownie: taszkumyrska, szmaldysajska, ucz-kurganska, znajdujące się w budowie kambaratinska-1 i kambaratinska-2. Zasoby uranu oraz jego wzbogacania na terytorium Kirgistanu (Kara-Bałtyjski Kombinat Górniczy) – mogą być wykorzystane w elektrowniach jądrowych. Wystarczająco duże zasoby antymonu, obecność metali rzadkich. Obecność terenów z unikalnymi bogactwami naturalnymi może sprzyjać rozwojowi turystyki.
Położenie geograficzne Kirgistanu jest korzystne dla rozwoju gospodarki – w centrum kontynentu euroazjatyckiego. Na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, co stwarza doskonałe warunki do wymiany handlowej. W strefie 4 godzinnego lotu z lotniska «Manas» (Biszkek) do następujących stolic: Moskwy (Rosja), Pekinu (Chiny), Stambułu (Turcja), Delhi (Indie). Liczba ludności krajów wchodzących w skład tego regionu wynosi ok. 2,5 miliarda ludzi.
Republika Kirgiska jest członkiem: WTO, WNP, SCO, Rady Bezpieczeństwa ONZ i OBWE.
W Kirgistanie, według różnych szacunków, ponad 70% przedsiębiorstw państwowych jest sprywatyzowanych.
Słabe strony: kontrola państwa. Silny spadek aktywności gospodarczej po upadku ZSSR. Niestabilna sytuacja polityczna, słaba i niestabilna gospodarka rynkowa.
W 2011 roku łączna nominalna wartość PKB według MFW osiągnęła wartość około 5,4 miliardów USD (135 miejsce na świecie), to jest ok 1000 dolarów USD na jednego mieszkańca. 48% ludności czynnej zawodowo zajmuje się rolnictwem i hodowlą zwierząt.
WIZA
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.
Tel.: +43 (1) 535-0379
Faks: +43 (1) 535-0379-13
E-mail: kyremb@inode.at
Web: www.kyremb.at/en
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53
Formalizacja pobytu w Kirgistanie
Podstawą prawną jest „Ustawa o zagranicznej migracji” z 17 lipca 2000r z późniejszymi zmianami (ostatnia zmiana z dnia 17 marca 2012r.). Zgodnie z ww. ustawą obywatele RP nie muszą dokonywać meldunku (rejestracja w OViR) na terenie Kirgistanu jeśli ich pobyt nie przekracza 60 dni.
Na mocy uchwały Rządu Kirgistanu, 14 czerwca 2012 roku Parlament RK przyjął «Ustawę o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli niektórych krajów na okres do 60 dni». Ustawa wprowadza w trybie jednostronnym ruch bezwizowy na okres do 60 dni dla obywateli 44 krajów, w tym Polski, w przypadku wyjazdu w celu turystycznym. W przypadku przebywania w Kirgistanie powyżej 60 dni należy dopełnić formalności meldunkowych w odpowiednim urzędzie (OViR) zgodnie z miejscem swojego przebywania.
Otrzymanie wizy (jeżeli obywatel Polski przebywa na terenie Kirgistanu powyżej 60 dni) na terytorium Republiki Kirgiskiej jest możliwe w jednym w następujących urzędach państwowych:
1) W Wydziale Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej odnośnie następujących kategorii wiz: dyplomatycznych, służbowych, inwestycyjnych, biznesowych (B2) pracowniczych (W2), turystycznych.
Adres: Biszkek, ul. Togołok Mołdo 10a, Tel.: +996 312 660706, +996 312 663270.
2) W Rządowym Wydziale Ewidencji Ludności z jego oddziałami terytorialnymi odnośnie następujących rodzajów wiz: biznesowe (B1), studenckie (S), pracownicze (W1), religijne, prywatne, turystyczne.
Adres głównej siedziby: Biszkek, ul. Kijewska 58, tel.: +996 312 662329, +996 312 666120
Wiza jest ważna prawie na całym terytorium Kirgistanu. Jednak przebywanie w obszarach przygranicznych z Chinami oraz w sześciu strefach na terytorium Republiki Kirgiskiej wymaga specjalnego zezwolenia. Są to strefy na obszarze Engilczeka, w północnej części pasma górskiego Terskei Ala-Too, od Ak-Sai na wschodzie do Dżuuku na zachodzie, Dolina Czatkalska i lodowiec Ak-Sai w wąwozie Ala-Arcza. Zezwolenie można otrzymać w Wydziale Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej (dane kontaktowe w tekście powyżej).
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.
PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.
NUMERY TELEFONÓW
Milicja (policja): 102; «Pogotowie ratunkowe»: 103; straż pożarna: 101; międzynarodowa informacja telefoniczna: 162; międzymiastowa informacja telefoniczna 107, informacja ogólna: 109.
W Kirgistanie działają dwa standardy telefonii komórkowej GSM i TDMA.
TRANSPORT
Transport publiczny (czas pracy: od 6:00 do 22:00) – autobusy i trolejbusy (tylko w Biszkeku), minibusy. Przejazd dowolnym środkiem transportu tylko za gotówkę. Wysokość opłaty za przejazd autobusem miejskim 8-10 somów (ok. 0,2$), z Biszkeku na wybrzeże Issyk-Kula ok. 10$ Szybkie i ekonomiczne są minibusy, w których opłata za przejazd jest wyższa o 20-50% w stosunku do autobusów. W porównaniu z tym korzystanie z taksówek, w mieście oraz na peryferiach, jest drogie. Wysokość opłaty za przejazd taksówką należy z góry uzgodnić z kierowcą.
BEZPIECZEŃSTWO TURYSTÓW
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej (zwłaszcza w nocy) i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.
KLIMAT
Klimat w Kirgistanie jest kontynentalny: mroźne zimy i gorące lata z dużymi miejscowymi różnicami temperatur w zależności od wysokości nad poziomem morza. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°C do +30°C (najwyższa temperatura może przekroczyć +40°C), a na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, temperatura w lipcu może wynieść do +10°C.
W Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne nasłonecznienie wynosi 2500-2700 godzin.
Zimą wszędzie występują przymrozki. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -1°C do -15°C (w górach od -10°C do -25°C). Największe opady są w górach, głównie w postaci śniegu o maksymalnym poziomie 1000 mm na zboczach Doliny Fergańskiej. Opady deszczu w rejonie Talasu wynoszą od 250 mm do 500 mm, nad jeziorem Issyk-Kul – od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg zazwyczaj pada jesienią, zimą i wiosną, a czasami śnieg może spaść w maju.
JAK SIĘ UBRAĆ
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry.
Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.
HOTELE
Hotele w Kirgistanie mają od jednej do pięciu «gwiazdek», ale czasami jakość jest nie całkiem w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Oprócz zwykłych hoteli, są też pensjonaty, liczne domy wczasowe i kwatery prywatne.
BANKI I KANTORY
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.
Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.
SKLEPY I ZAKUPY
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach).
W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski. Istnieje ogromna liczba mini-wystaw, galerii sztuki, gdzie można kupić tanie obrazy i tradycyjne wyroby kirgiskie (odzież, dywany, naczynia, itp.).
KUCHNIA KIRGISKA
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej.
Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej, umiejąc zachować przy tym w niezmienionej postaci tradycyjne dania kirgiskie.
Kirgiska kuchnia tradycyjna jest szczególnie interesująca dla gości pochodzących z innych krajów, uatrakcyjniając każdy wyjazd i dodając mu specjalnego kolorytu.
To właśnie starożytne kulinarne tradycje Kirgizów okazały się najbardziej trwałe. Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.
Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.
W kirgiskich kawiarniach i restauracjach najczęściej spotkać można następujące dania składające się na kuchnię Azji Centralnej: szorpo, manty, pilaw, samsy, szszłyki i lagman.
Jedną z istotnych cech jest łatwość przygotowania kirgiskiej kuchni. Bardzo rzadko spotyka się potrawy składające się z tłuczonych ziemniaków i mięsa mielonego. Kirgiskie potrawy są proste w smaku, sosów i przypraw używa się w małych ilościach. Jedynym wyjątkiem jest jedzenie na południu kraju, gdzie powszechnie stosowane są różne przyprawy, ale tylko w celu wzmocnienia naturalnego smaku potraw, a nie by go zmienić.
Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce.
Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen». W wielu muzułmańskich rodzinach do obiadu podaje się również napoje alkoholowe. Jeśli chce się okazać swój szacunek gospodarzom, to należy podnieść i opuścić swoją filiżankę czy szklankę po każdym toaście.
Termin | Cena | Dodatkowe informacje |
---|