kirgizja jedwabny szlak trasa

Szlak Jedwabny - Kirgistan i Tadżykistan - wyprawa quadami utv side by side

od -----
Kirgistan Szlakiem Jedwabnym: klady utv side by side side x side Wyprawa Szlakiem Jedwabnym, Góry Tienszan i Pamir Highway
 • Czas trwania
  10 dni
 • Kraj
  Kirgizja, Tadżykistan
 • Poziom trudności
  Łatwe (2/6)
 • Aktywności
Rekomendowane terminy:
-8°
sty
-7°
lut
-2°
mar
19°
kwi
24° 11°
maj
29° 15°
cze
33° 18°
lip
32° 16°
sie
26° 11°
wrz
17°
paż
10° -1°
lis
-6°
gru
Opis

     Poniżej znajdują się warunki uczestnictwa w wyprawie, z którymi należy się uważnie zapoznać przed podpisaniem umowy.

1) Kierowca powinien posiadać ważne prawo jazdy, być powyżej 21-go roku życia i stale nosić kask podczas jazdy;;

2) Wymagany jest skan dowodu osobistego kierowcy;

3) Uczestnik jest odpowiedzialny za swoje ubezpieczenie i nasza firma nie będzie odpowiedzialna za jakiekolwiek przypadkowe wydatki kierowcy.

4) Najemca będzie wykorzystywał quad całkowicie na jego / jej własne ryzyko i zgadza się, że nasza firma nie ponosi ani nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, uszkodzenia ciała lub śmierć;

5) Quad należy zwrócić do nas z powrotem w tym samym stanie, w jakim został on wypożyczony;

6) Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn drogi są zamknięte, to nadal będzie liczony najemcy czas wypożyczenia. Najemca ma możliwość i wolną rękę aby wybrać dowolną inną trasę lub objechać kilka innych miejsc;

7) Aby zarezerwować kład wymagana jest wpłata 50% kwoty wyprawy (bezzwrotnie);

8) Jeżeli pojazd zostanie zwrócony przed ustalonym czasem, wtedy naliczona zostanie opłata za tę samą liczbę dni, która została uzgodniona w umowie;

9) Jeśli klad zostanie wypożyczony osobie, która okaże się niezdolna do jazdy (nie potrafiąca jeździć), wtedy kwota wypłacona w momencie rezerwacji nie będzie zwracana. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji upewnij się czy rzeczywiście umiesz jeździć.


Powyższe zasady ustanowione są dla ogólnego dobra i aby sprostać jak najwyższym standardom wyprawy.

Czekamy na kontakt z Państwem i zapewniamy Państwu naszą pomoc i uwagę w każdej chwili.Mapa
Cena
Cena zawiera Cena zawiera:
 1. Wynajem i transport sprzętu
 2. Transfery
 3. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
 4. Obecność mechanika na trasie
 5. Obecność przewodnika
 6. Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
 7. Zapasowe części eksploatacyjne
 8. Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy
Cena nie zawiera Cena nie zawiera:

 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych
 2. Zakwaterowanie
 3. Wyżywienia
 4. Paliwa na okres wyprawy
 5. Ubezpieczenia podróżnego
 6. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
 7. Wszelkich wydatków natury osobistej
 8. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Mapa
Cena
Cena zawiera Cena zawiera:
 1. Wynajem i transport sprzętu
 2. Transfery
 3. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
 4. Obecność mechanika na trasie
 5. Obecność przewodnika
 6. Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
 7. Zapasowe części eksploatacyjne
 8. Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy
Cena nie zawiera Cena nie zawiera:

 1. Kosztów przelotu i opłat lotniskowych
 2. Zakwaterowanie
 3. Wyżywienia
 4. Paliwa na okres wyprawy
 5. Ubezpieczenia podróżnego
 6. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
 7. Wszelkich wydatków natury osobistej
 8. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"Transport motocykli Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, transport motocykli Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Wyprawy motocyklowe Kirgistan, Kazachstan, Mongolia, Chiny, wyprawy motocyklowe Uzbekistan, Tadzykistan, Gruzja, Armenia

Plan wycieczki
 1. Dzień 1 Biszkek 

  Wyjazd z Biszkeku – nocleg nad jeziorem Toktogul. Wyruszamy z Biszkeku i kierujemy się na zachód. W Kara Balta skręcamy na drogę M41, która będzie nam towarzyszyć przez kilka najbliższych dni. Najpierw jednak pokonamy przełęcz Too Ashu i naszym oczom ukaże się dolina Susamyru. Zanocujemy w namiotach, nad jeziorem Toktogul.

 2. Dzień 2 Osz i Pamir 

  Dojazd do Osz, nocleg w hotelu. Drugiego dnia przejedziemy wzdłuż pięknego kanionu sztucznie spiętrzonego Narynia i wjedziemy w gorącą Dolinę Fergańską. Nie zatrzymamy się jednak w Osz tylko nowiutkim asfaltem pogonimy aż na samo południe Kirgistanu. Sary Tash leży w dolinie Ałajskiej i z pewnością widok Pamiru bardziej wszystkim przypadnie do gustu niż postsowiecki Osz. Jeśli dopisze nam pogoda widoki będą zachwycające.

 3. Dzień 3 Base Camp na polanie Łukowej, 

  Dojazd do Base campu pod Pikiem Lenina, nocleg w jurcie. Po południu dojedziemy do base campu pod Pikiem Lenina. Jeśli będziemy mieli szczęście, a zwykle mamy, to ukaże nam się w całej okazałości najłatwiejszy siedmiotysięcznik świata. To piękne miejsce na zdjęcia. Będziecie zadowoleni. Nocleg na 3500 metrów, będzie bolała głowa.

 4. Dzień 4 Pamirski Trakt 

  Wjazd do Tadżykistanu, najwyższa przełęcz na trasie 4655 m. Nocleg w guesthousie w Murgabie. Żegnamy się tego dnia z Kirgistanem i przez wysoką przełęcz Kyzył Art wjeżdżamy do Tadżykistanu. Choć to droga międzynarodowa, to może być najtrudniejszy odcinek całej trasy. Szosa pnie się dość stromo, a jeśli popada deszcz to zrozumiecie dlaczego przełęcz nazywa się Kizył (Czerwona). Pamirski Trakt jest asfaltem, ale nieco innym niż nowe drogi w Kirgistanie. Omijamy Karakul, nad którym zatrzymamy się w drodze powrotnej i nocujemy w Murgabie. Nie jest to najpiękniejsze miasto na świecie, ale jego największa zaletą jest to, że jest najniżej położone. Dzięki temu nie powinna nas boleć głowa, a w każdym razie nie od wysokości.

 5. Dzień 5 Pamir Highway 

  Khorog, nocleg w pensjonacie. Wyruszymy z tego nie najpiękniejszego miasta i połykamy kolejne kilometry na M41. Widoki wynagrodzą Wam dziurawą drogę. Pokonujemy słynny Pamir Highway

 6. Dzień 6 Dolina Roshtkala 

  Khorog, dzień wolny, wycieczka do doliny Roshtkala

 7. Dzień 7 Korytarz Wakhański 

  Bibi Fatima, nocleg w pensjonacie. W Langarze rzeka Pamir łączy się z Wakhanem i zaczyna się Piandż. Pojedziemy drogą wzdłuż rzeki. Pomachamy chłopom afgańskim, pokiwamy rękoma do tadżyckich dzieciaków. To słynny Korytarz Wakhański.

 8. Dzień 8 Jarty Gumbez 

  Jarty Gumbez, nocleg w namiotach. Wiemy na pewno, że dla niektórych z Was to będzie najładniejszy dzień tego wyjazdu...

 9. Dzień 9 Jezioro Karakul 

  Karakul. To niezwykłe jezioro wysoko, bo na 3900 metrów. Najwyżej położony nocleg na naszej trasie. Asfaltowa droga ciągnie się daleko, aż po horyzont.

 10. Dzień 10 Jalalabad 

  Okolice Jalalabad, nocleg w namiocie. Nie ma wyjścia, musimy szybko przeskoczyć M41 do Jalalabadu, tam skręcamy w prawdziwy Kirgistan.

 11. Dzień 11 Song Kul 

  Song Kul, nocleg w jurcie. Song Kul uważany jest przez nas za najładniejsze miejsce w całym Kirgistanie. Jezioro otoczone wspaniałymi górami położone na wysokości 3000 metrów. Do tego mnóstwo koni i jurt. Mamy tysiące zdjęć z tego miejsca. Jest niepowtarzalne i urzekające.

 12. Dzień 12 Tash Rabat i przełęcz MELS 

  Tash Rabat, nocleg w jurcie. Po drodze przełęcz o pięknej nazwie MELS, Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że to skrót od czterech wielki ideologów, których władza radziecka szczególnie szanowała.

 13. Dzień 13 Eki Naryń 

  Eki Naryń, nocleg w namiotach. Pojedziemy najładniejszym wąwozem Kirgistanu. Ładny spokojny dzień z dala od cywilizacji.

 14. Dzień 14 Issyk "morze Kirgizów" 

  Tamga, nocleg w pensjonacie. Issyk to morze Kirgizów. Jezioro ma 200 kilometrów długości. Położone jest dość nisko (jak na Kirgistan) 1600 metrów npm. Dzięki temu woda ma całkiem przyjemną temperaturę – przynajmniej jak dla ludzi wychowanych nad morzem Bałtyckim. Pora popływać!

 15. Dzień 15 Biszkek 

  Powrót do Biszkeku. Kawałek asfaltowej nudy kirgiskiej. Żeby było co wspominać to rano wyskoczymy na najlepszą szutrową drogę świata!

Co zabrać?
Oto kilka wskazówek odnośnie akcesoriów przydatnych na wyprawie:

1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze/na noc.
2 Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Bukłak na wodę.
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
Najciekawsze na trasie

Wyprawa motocyklowa po Kirgizji to piękne widoki, wysoko położone przełęcze, adrenalina, noclegi w jurtach, polowania i dzika przyroda. Trasa wyprawy kładam, utv side by side przebiega w większości odcinkami górskimi, głównie pasterskich szlaków. Po drodze wyprawy liczne kaniony, przełęcze oraz wysoko położone górskie jeziora. Czasem zdarzy nam się natknąć na starożytne freski i malowidła umieszczone w przydrożnych jaskiniach. Legendarne drogi jedwabny szlak i trasa pamirska na kładzie.

Warunki pogodowe
INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN

Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej.

Stolicą Kirgistanu jest Biszkek.

Położenie geograficzne.

Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km. Geograficznie kraj jest wyraźnie podzielony na dwie części – północną i południową.

Powierzchnia

Kirgistanu wynosi 198 500 km⊃2; i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad trzy czwarte terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Obszar Kirgistanu usytuowany jest w obrębie dwóch systemów górskich. Jego północno-wschodnia część, większa pod względem powierzchni, leży w paśmie górskim Tienszanu, a południowo-zachodnia – w masywie Pamiro-Ałaju. Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około jedna trzecia – na wysokości od 3000 do 4000 m.

Republika Kirgiska posiada bogate zasoby wodne. W dorzeczach siedmiu największych rzek znajduje się ponad 28000 rzek i źródeł, z których 90% ma długość przynajmniej 10 km. Kraj ma ponad 6500 lodowców.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Jeziora zajmują 3,4% powierzchni. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul. Położone jest w Kotlinie Issykulskiej pomiędzy łańcuchami Terskei Ala-Too (na południu) i Kungei Ala-Too (na północy). Wśród większych jezior można wymienić również Son-Kul i Czatyr-Kul.

Klimat.

Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne usłonecznienie waha się w granicach 2500-2700 godzin.

Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Najwyższe opady występują w górach, głównie w postaci śniegu; maksymalny poziom 1000 mm osiągają na stokach Kotliny Fergańskiej. Opady deszczu wahają się od 250 mm do 500 mm w regionie Talasu; nad jeziorem Issyk-Kul od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Liczba ludności

Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi. Kirgizi zamieszkują teren całego kraju z przewagą na obszarach wiejskich. Rosjanie stanowią 6,87%, skupieni są głównie w miastach i wsiach na północy kraju. Uzbecy, stanowiący 14,34% populacji są skoncentrowani w południowo-zachodniej części kraju na terenach przygranicznych z Uzbekistanem.

Podział administracyjny

Republiki Kirgiskiej jest trzystopniowy. Pierwszy stopień stanowi 7 regionów i dwa miasta o znaczeniu krajowym (Biszkek i Osz). Regiony są podzielone na 35 rejonów i 13 miast o znaczeniu regionalnym. Biszkek, miasto o znaczeniu krajowym, jest podzielony na cztery dzielnice. Rejony dzielą się na wiejskie okręgi, miasta o znaczeniu rejonowym i wioski typu miejskiego. Wiejskie okręgi podzielone są na wsie.

Ze względu na ustrój polityczny

Kirgistan jest republiką parlamentarną z trójdzielnym systemem władzy. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament – Dżogorku Kenesz, władzę wykonawczą – rząd kierowany przez premiera i sądowniczą – Sąd Najwyższy RK i sądy rejonowe. Parlament i premier mają znacznie większą moc i władzę niż prezydent. Głową państwa jest Prezydent Republiki Kirgiskiej, Ałmazbek Atambaew, wybrany 30 października 2011 r. System polityczny jest określony przez Konstytucję Republiki Kirgiskiej, która została przyjęta w referendum 27 czerwca 2010 r.

Produkt Krajowy Brutto.

Łącznie (według MFW w 2011 r.) – 5,4 miliardów USD (135 miejsce na świecie).

Na osobę 1000 USD.

Wskaźnik rozwoju społecznego ((ang. Human Development Index, HDI) – 0,615 (126 miejsce na świecie).

Język urzędowy – kirgiski. Język rosyjski jest językiem urzędowym i językiem komunikacji pomiędzy grupami etnicznymi.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).

1 som = 100 tyjin.

Domena internetowa .kg

Numer kierunkowy +996

Strefa czasowa UTC +6

GOSPODARKA

Gospodarka kraju jest oparta na przemyśle i rolnictwie, przy czym rolnictwo zatrudnia około połowy siły roboczej. Około pół miliona mieszkańców Kirgistanu co roku wyjeżdża do pracy za granicę, głównie do Rosji. Główne gałęzie przemysłu to energetyka i przemysł wydobywczy. Istnieją przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego i spożywczego. Znaczna część produkcji rolnej jest przeznaczona na eksport. Ważnym elementem dochodów kraju jest turystyka. W ostatnich latach kraj odwiedza rocznie ponad 2 mln turystów zagranicznych, z których dochód wynosi ponad 509 milionów USD.

Zalety: rolnictwo indywidualne. Od 2000 r. prywatna własność ziemi. Eksport złota (wydobywanego w Kumtorze) i rtęci. Potencjał energii wodnej: zapora naryńska (elektrownia wodna Toktogul o mocy 1200 MW, hydroelektrownia kurpsajska o mocy 800 MW) hydroelektrownie: taszkumyrska, szmaldysajska, ucz-kurganska, znajdujące się w budowie kambaratinska-1 i kambaratinska-2. Zasoby uranu oraz jego wzbogacania na terytorium Kirgistanu (Kara-Bałtyjski Kombinat Górniczy) – mogą być wykorzystane w elektrowniach jądrowych. Wystarczająco duże zasoby antymonu, obecność metali rzadkich. Obecność terenów z unikalnymi bogactwami naturalnymi może sprzyjać rozwojowi turystyki.

Położenie geograficzne Kirgistanu jest korzystne dla rozwoju gospodarki – w centrum kontynentu euroazjatyckiego. Na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, co stwarza doskonałe warunki do wymiany handlowej. W strefie 4 godzinnego lotu z lotniska «Manas» (Biszkek) do następujących stolic: Moskwy (Rosja), Pekinu (Chiny), Stambułu (Turcja), Delhi (Indie). Liczba ludności krajów wchodzących w skład tego regionu wynosi ok. 2,5 miliarda ludzi.

Republika Kirgiska jest członkiem: WTO, WNP, SCO, Rady Bezpieczeństwa ONZ i OBWE.

W Kirgistanie, według różnych szacunków, ponad 70% przedsiębiorstw państwowych jest sprywatyzowanych.Słabe strony: kontrola państwa. Silny spadek aktywności gospodarczej po upadku ZSSR. Niestabilna sytuacja polityczna, słaba i niestabilna gospodarka rynkowa.

W 2011 roku łączna nominalna wartość PKB według MFW osiągnęła wartość około 5,4 miliardów USD (135 miejsce na świecie), to jest ok 1000 dolarów USD na jednego mieszkańca. 48% ludności czynnej zawodowo zajmuje się rolnictwem i hodowlą zwierząt.

WIZA

W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.: +43 (1) 535-0379

Faks: +43 (1) 535-0379-13

E-mail: kyremb@inode.at

Web: www.kyremb.at/en

Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379

ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53Formalizacja pobytu w Kirgistanie

Podstawą prawną jest „Ustawa o zagranicznej migracji” z 17 lipca 2000r z późniejszymi zmianami (ostatnia zmiana z dnia 17 marca 2012r.). Zgodnie z ww. ustawą obywatele RP nie muszą dokonywać meldunku (rejestracja w OViR) na terenie Kirgistanu jeśli ich pobyt nie przekracza 60 dni.

Na mocy uchwały Rządu Kirgistanu, 14 czerwca 2012 roku Parlament RK przyjął «Ustawę o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli niektórych krajów na okres do 60 dni». Ustawa wprowadza w trybie jednostronnym ruch bezwizowy na okres do 60 dni dla obywateli 44 krajów, w tym Polski, w przypadku wyjazdu w celu turystycznym. W przypadku przebywania w Kirgistanie powyżej 60 dni należy dopełnić formalności meldunkowych w odpowiednim urzędzie (OViR) zgodnie z miejscem swojego przebywania.

Otrzymanie wizy (jeżeli obywatel Polski przebywa na terenie Kirgistanu powyżej 60 dni) na terytorium Republiki Kirgiskiej jest możliwe w jednym w następujących urzędach państwowych:

1) W Wydziale Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej odnośnie następujących kategorii wiz: dyplomatycznych, służbowych, inwestycyjnych, biznesowych (B2) pracowniczych (W2), turystycznych.

Adres: Biszkek, ul. Togołok Mołdo 10a, Tel.: +996 312 660706, +996 312 663270.

2) W Rządowym Wydziale Ewidencji Ludności z jego oddziałami terytorialnymi odnośnie następujących rodzajów wiz: biznesowe (B1), studenckie (S), pracownicze (W1), religijne, prywatne, turystyczne.

Adres głównej siedziby: Biszkek, ul. Kijewska 58, tel.: +996 312 662329, +996 312 666120

Wiza jest ważna prawie na całym terytorium Kirgistanu. Jednak przebywanie w obszarach przygranicznych z Chinami oraz w sześciu strefach na terytorium Republiki Kirgiskiej wymaga specjalnego zezwolenia. Są to strefy na obszarze Engilczeka, w północnej części pasma górskiego Terskei Ala-Too, od Ak-Sai na wschodzie do Dżuuku na zachodzie, Dolina Czatkalska i lodowiec Ak-Sai w wąwozie Ala-Arcza. Zezwolenie można otrzymać w Wydziale Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej (dane kontaktowe w tekście powyżej).

Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

NUMERY TELEFONÓW

Milicja (policja): 102; «Pogotowie ratunkowe»: 103; straż pożarna: 101; międzynarodowa informacja telefoniczna: 162; międzymiastowa informacja telefoniczna 107, informacja ogólna: 109.

W Kirgistanie działają dwa standardy telefonii komórkowej GSM i TDMA.

TRANSPORT

Transport publiczny (czas pracy: od 6:00 do 22:00) – autobusy i trolejbusy (tylko w Biszkeku), minibusy. Przejazd dowolnym środkiem transportu tylko za gotówkę. Wysokość opłaty za przejazd autobusem miejskim 8-10 somów (ok. 0,2$), z Biszkeku na wybrzeże Issyk-Kula ok. 10$ Szybkie i ekonomiczne są minibusy, w których opłata za przejazd jest wyższa o 20-50% w stosunku do autobusów. W porównaniu z tym korzystanie z taksówek, w mieście oraz na peryferiach, jest drogie. Wysokość opłaty za przejazd taksówką należy z góry uzgodnić z kierowcą.

BEZPIECZEŃSTWO TURYSTÓW

Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej (zwłaszcza w nocy) i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

KLIMAT

Klimat w Kirgistanie jest kontynentalny: mroźne zimy i gorące lata z dużymi miejscowymi różnicami temperatur w zależności od wysokości nad poziomem morza. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°C do +30°C (najwyższa temperatura może przekroczyć +40°C), a na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, temperatura w lipcu może wynieść do +10°C.

W Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne nasłonecznienie wynosi 2500-2700 godzin.

Zimą wszędzie występują przymrozki. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -1°C do -15°C (w górach od -10°C do -25°C). Największe opady są w górach, głównie w postaci śniegu o maksymalnym poziomie 1000 mm na zboczach Doliny Fergańskiej. Opady deszczu w rejonie Talasu wynoszą od 250 mm do 500 mm, nad jeziorem Issyk-Kul – od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg zazwyczaj pada jesienią, zimą i wiosną, a czasami śnieg może spaść w maju.

JAK SIĘ UBRAĆ

W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry.

Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

HOTELE

Hotele w Kirgistanie mają od jednej do pięciu «gwiazdek», ale czasami jakość jest nie całkiem w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Oprócz zwykłych hoteli, są też pensjonaty, liczne domy wczasowe i kwatery prywatne.

BANKI I KANTORY

Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.

SKLEPY I ZAKUPY

Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach).

W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski. Istnieje ogromna liczba mini-wystaw, galerii sztuki, gdzie można kupić tanie obrazy i tradycyjne wyroby kirgiskie (odzież, dywany, naczynia, itp.).

KUCHNIA KIRGISKA

Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej.

Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej, umiejąc zachować przy tym w niezmienionej postaci tradycyjne dania kirgiskie.

Kirgiska kuchnia tradycyjna jest szczególnie interesująca dla gości pochodzących z innych krajów, uatrakcyjniając każdy wyjazd i dodając mu specjalnego kolorytu.

To właśnie starożytne kulinarne tradycje Kirgizów okazały się najbardziej trwałe. Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.

Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

W kirgiskich kawiarniach i restauracjach najczęściej spotkać można następujące dania składające się na kuchnię Azji Centralnej: szorpo, manty, pilaw, samsy, szszłyki i lagman.

Jedną z istotnych cech jest łatwość przygotowania kirgiskiej kuchni. Bardzo rzadko spotyka się potrawy składające się z tłuczonych ziemniaków i mięsa mielonego. Kirgiskie potrawy są proste w smaku, sosów i przypraw używa się w małych ilościach. Jedynym wyjątkiem jest jedzenie na południu kraju, gdzie powszechnie stosowane są różne przyprawy, ale tylko w celu wzmocnienia naturalnego smaku potraw, a nie by go zmienić.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce.

Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik «amen». W wielu muzułmańskich rodzinach do obiadu podaje się również napoje alkoholowe. Jeśli chce się okazać swój szacunek gospodarzom, to należy podnieść i opuścić swoją filiżankę czy szklankę po każdym toaście.
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki