wyjazdy motocyklowe Sri Lanka
organizacja wypraw motocyklowych po Sri Lance, mototrip
słonie na Sri Lance to częsty widok, podróże motocyklowe Sri Lanka
wyjazdy na Sri Lankę motocyklowe, plaże, dżungla i motory

Wyprawa motocyklowa Sri Lanka, motocyklem po Azji

od 7000 PLN
Wyprawa motocyklowa Sri Lanka. Nasza wyprawa motocyklowa + auta terenowe po Azji dostarczą nielada aktywności. Na trasie m.in.: Safari w Udawalawe National Park (ponad 600 słoni, krokodyle, pawie indyjskie), do tego rafting i surfing dla chętnych, snorkeling, nurkowanie z rekinem wielorybim. Co więcej? Plantacje herbaty Nuwara Eliya, Ella, trekking na szczyt Lipton’s Seat lub Adam's Peak. Sri Lanka oferuje nam w pakiecie góry wysokie na ponad 2000 m npm, plaże i relaks nad oceanem, gościnę u lokalesów.
  • Czas trwania
    12 dni
  • Kraj
    Sri Lanka
  • Poziom trudności
    Łatwe (2/6)
  • Aktywności
Rekomendowane terminy:
30° 22°
sty
31° 22°
lut
31° 23°
mar
31° 24°
kwi
31° 26°
maj
29° 25°
cze
29° 25°
lip
29° 25°
sie
29° 25°
wrz
29° 24°
paż
29° 23°
lis
29° 22°
gru
Opis
SRI LANKA
Sri Lanka położona jest na wyspie Cejlon i kilku mniejszych wyspach w Azji Południowej. Sri Lanka to idealne miejsce na wycieczki motocyklowe. Piękne góry i słoneczne plaże, niezwykła kultura i odmienna religia, bujna roślinność, plantacje herbaty i wspaniała, dzika przyroda to skarby, które poznamy podczas trasy wyprawy motocyklowej na Sri Lance. Warto wybrać się do Parku Narodowego Wilpattu z licznymi słoniami, lampartami, pawiami indyjskimi. Miejsce to przyciąga również pięknem niemal dziewiczej natury. Amatorzy wspinaczki powinni udać się na Sri Pada, czyli Szczyt Adama (2243 m n.p.m.), który stanowi ważne miejsce religijnych pielgrzymek. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj Adam po wygnaniu z raju postawił swój pierwszy krok. Pozostawił nawet odcisk stopy w skale. Inne podania mówią, iż jest to ślad stopy samego Buddy. Podróż na Sri Lankę to wyprawa do raju.
Sri Lanka nazywana jest Łzą Indii, Perłą Oceanu Indyjskiego lub Ratna-Dweepa (Wyspa Klejnotów). 

Geografia
Sri Lanka oddzielona jest od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewają ją wody Zatoki Bengalskiej, od południa Ocean Indyjski. Największe miasta to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai. Sri Lanka ma prawie 1600 km wybrzeża i jest idealnym miejscem dla osób, które lubią uprawiać windsurfing, kajaki, żeglarstwo, narty wodne lub nurkowanie. Sri Lanka jest kierunkiem całorocznym, można tu przejechać o każdej porze roku. Najlepsze z południowych plaż są Tangalla, Beruwala, Mirissa, Bentota i Unawatuna, znajdują się tutaj różne hotele o różnym standardzie i doskonałe rafy koralowe.

Klimat
Zachodnie i południowe wybrzeże warto odwiedzić od grudnia do marca. Pora deszczowa trwa od maja do września i wtedy warto wybrać się na wschodnie wybrzeże Sri Lanki. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Można tu spotkać wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt występujących tylko na obszarze tego kraju. Istnieje tu ponad 60 parków narodowych i stref ochronnych, co stanowi prawie 30 % terenu Sri Lanki. Las Singharia znajdujący się na wyspie Cebu jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwyczaje na Sri Lance
Lankijczycy kiwają głową w górę i w dół chcąc powiedzieć: nie i kręcą nią w lewo i prawo chcąc powiedzieć: tak.
W świątyniach obowiązują stroje zakrywające kolana i ramiona, należy zdjąć obuwie. Istnieje także zakaz fotografowania się na tle świątyń i robienia zdjęć Buddy.
Na Sri Lance dobrze zakorzeniła się Ajurweda, czyli system medycyny indyjskiej zajmujący się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jedna z najstarszych form światowego uzdrawiania pochodzi od słów sanskryckich dla życia (ayuh) i wiedzy lub nauki (Veda). Ajurweda powstała w Indiach ponad 3000 lat temu. W metodzie tej używa się kombinacji ziół, diety, masaży, hydroterapii i leczenie olejkami. Stosuje się ją w leczeniu wszystkiego od stresu, przez cukrzycę, migrenę, astmę, artretyzm i wysokie ciśnienie krwi. Ajurweda pomaga wzmocnić układ odpornościowy, wspomaga dobre samopoczucie, a nawet pomaga opóźnić proces starzenia. Sri Lanka stała się miejscem dla tych, którzy szukają ukojenia w ajurwedyjskiej zasadzie ciała, umysłu  i duszy.
13 kwietna na Sri Lance świętuje się Syngaleski Nowy Rok, który oznacza koniec zbiorów i koniec wiosny. Jest to święto państwowe. Przejście w Nowy Rok trwa około 12 godzin i w tym czasie mieszkańcy urządzają zabawy jak: wyścigi słoni, bitwy na poduszki lub wspinanie się po naoliwionym pniu palmy.

Gospodarka
Głównym źródłem utrzymania na Sri Lance jest rolnictwo, ale rozwija się także handel i przemysł, ten ostatni zwłaszcza wokół aglomeracji Kolombo. Jest to jeden z niewielu krajów, w których licznie występują szlachetne kamienie – ze Sri Lanki pochodzi na przykład 400-karatowy szafir Blue Belle of Asia. Minerały stanowią naturalne bogactwo Cejlonu.
Sri Lanka słynie z eksportu herbaty. Zajmuje 4 miejsce pod względem wielkości produkcji (Indie, Chiny, Kenia). Herbata na Sri Lance pojawiła się dopiero w 1824 roku, a przemysł rozwiną się dopiero w 1867 roku za sprawą Brytyjczyka Jamesa Taylora. Podczas naszej wyprawy motocyklowej na Sri Lance możemy podpatrzeć cały proces powstawania: od sadzenia, pielęgnowania, zrywania, czyszczenia, suszenia, aż do filiżanki złocistego naparu gotowego do spożycia.

Liczba ludności
Sri Lanka jest 56 krajem pod względem liczebności populacji. Największa gęstość zaludnienia występuje na zachodzie kraju, głównie w okolicy Kolombo. Na wyspie żyje niewielka społeczność ludu Wedda, która jest uważana za najbardziej pierwotną na jej terenie. Najliczniejsi są Syngalezi, którzy stanowią 81,9% całkowitej populacji. Tamilowie stanowią drugą pod względem liczebności grupę etniczną, natomiast około 8% populacji stanowią Maurowie, którzy wywodzą swoje pochodzenie od Arabów i wyznają islam.

Wiza
Przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Wizy turystyczne wydawane są na lotnisku w Kolombo, na okres do 30 dni, w cenie 25 USD. Należy przedstawić paszport ważny 6 miesięcy od daty powrotu. Wizy na pobyt do 48 h i tranzytowe, a także wizy dla dzieci do 12 roku życia - bez opłat.
Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki.
Konsul Honorowy
konsul: Desamanya Kandiah Balendra
C/o Deputy Chairman's Office, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Rd., Colombo 03 Sri Lanka
tel.: +94 112 565612, 693307
fax: +94 112 669639

Waluta i płatności
Rupia lankijska (LKR) 1 USD - 151,95 LKR
Wymiany waluty można dokonać w oficjalnych punktach wymiany w hotelach lub w bankach. Przy wymianie konieczne jest posiadanie paszportu. Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania kwitu poprzedniej wymiany. Polecamy dokonać wymiany przed transferem na lotnisko - w strefie wolnocłowej nie ma możliwości płacenia lokalną walutą, ani wymiany pieniędzy. Bankomaty znajdują się głównie w większych miastach. W większych sklepach można bez problemu płacić kartami płatniczymi i kredytowymi.
Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10 do 15 %. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za jedną sztukę bagażu, pokojówka - ok. 150 LKR tygodniowo.

Czas lokalny
Zimą do czasu  polskiego należy dodać 5 godzin, a latem do czasu polskiego 4 godziny.

Transport
Na wyspie przejazdy odbywają się głównie autobusami, wszystkie są tanie i nierzadko zatłoczone. Bardzo popularny transport lokalny to minibusy i taksówki (tzw. tuk - tuki) - warto przed jazdą ustalić cenę. Podczas jazdy trzeba uważać na wszędobylskie zwierzęta, które mogą pojawić się na drodze w każdej chwili. Należy również pamiętać, że Lankijczycy dosyć swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Natężenie ruchu jest duże i w związku z tym należy jeździć wolno i ostrożnie. Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny.

Kuchnia na Sri Lance
Potrawy Sri Lanki przypadną do gusty szczególnie tym, którzy lubią ostry smak i ryż. Potrawą, której trzeba koniecznie spróbować będąc na wyspie jest ryż z curry. Posiłki na Sri Lance spożywane są palcami prawej dłoni. Lankijczycy twierdzą, że dzięki temu można poznać prawdziwy smak potraw. Sposób jedzenia to coś na kształt robienia kulek z ryżu. W restauracjach zamontowane są specjalne kraniki, w których można umyć ręce przed i po posiłku (lub podaje się miski z wodą).
Woda z wodociągów nie nadaje się do picia. Należy na to zwracać uwagę przede wszystkim podczas wycieczek po Sri Lance. W każdym hotelu i restauracji można kupić wodę mineralną. Zamawiając wodę mineralną otrzymamy wodę niegazowaną w plastikowych butelkach. Bez obaw można także pić wodę w dzbankach przynoszonych do pokoju hotelowego.
Na Sri Lance obowiązuje "Poja" - święto wyznaczone przez kalendarz księżycowy - podczas pełni księżyca przez całą dobę obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Raczej trudni będzie wówczas kupić nam alkohol.

Szczepienia
Do wyjazdu na Sri Lankę nie ma obowiązkowych szczepień, tzn.: nikt nas nie zatrzyma na granicy tylko dlatego, że nie mamy zrobionej szczepionki. Mimo to lekarze zalecają by przed wyjazdem zaszczepić się na błonicę, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, WZW A, WZW B oraz wściekliznę.
Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Bilety lotnicze
  2. Zakwaterowanie w hotelach / pensjonatach
  3. Wynajem motocykla
  4. Paliwo do motocykla na całej trasie
  5. Śniadania i obiadokolacje
  6. Obecność mechanika na trasie
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność przewodnika 
  9. Transfer z i na lotnisko w Colombo
  10. Bilety do odwiedzanych miejsc na trasie
Cena nie zawiera

  1. Wizy na Sri Lankę
  2. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
  3. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
  4. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Bilety lotnicze
  2. Zakwaterowanie w hotelach / pensjonatach
  3. Wynajem motocykla
  4. Paliwo do motocykla na całej trasie
  5. Śniadania i obiadokolacje
  6. Obecność mechanika na trasie
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność przewodnika 
  9. Transfer z i na lotnisko w Colombo
  10. Bilety do odwiedzanych miejsc na trasie
Cena nie zawiera

  1. Wizy na Sri Lankę
  2. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
  3. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
  4. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Plan wycieczki
  1. Dzień 1 Przylot na Sri Lankę Lądujemy na Sri Lance i transfer do Negombo 

    Nasz kierowca będzie czekał przy wyjściu z lotniska i po krótkiej 20-minutowej podróży autobusem, dotrzemy na nasz pierwszy nocleg w Negombo. Czas na relaks przy basenie lub na plaży. Nabieramy sił przed czekającą nas wyprawą motorami po Sri Lance. Najpiękniejsza trasa czeka na nas i nasze motocykle.

  2. Dzień 2: Negombo - Sigiriya Całkowity dystans: około 150 km 

    Po śniadaniu odbiór naszych motocykli Honda 250cc, zapoznanie ze sprzętem i wyjazd do północnych równin centralnej Sri Lanki. Przejazd małymi drogami wiejskimi i częściowo ruchliwą autostradą krajową. Po kilku godzinach jazdy motorami docieramy w rejon Sigiriya. Zobaczymy Lwią Skałę, a wieczorem skorzystamy z jazdy na słoniu wokół malowniczego jeziora podczas zachodu słońca. Nocleg w hotelu.

  3. Dzień 3: Sigiriya - Polonnaruwa - Knuckles Range Całkowity dystans: około 220 km 

    Lwia Skała to szczególne miejsce w kulturze i historii syngaleskiej. Według legendy zbudowana przez brata prawowitego władcy, który zamordował swojego ojca i ogłosił się królem. Poniósł jednak ostatecznie porażkę pod naciskiem armii brata i obawiając się tortur popełnił samobójstwo. Po odwiedzinach w Sigiriya ruszamy w kierunku Kendy mijając na trasie motocyklowej zabytkowe miasto Polonnaruwa. Zagłębiamy się coraz bardziej w mistyczną atmosferę Sri Lanki jadąc przez tropikalne lasy, pola ryżowe i podziwiając szczyty gór na horyzoncie. Nocujemy w okolicach Knuckles. Azja na motocyklu jest nasza!

  4. Dzień 4: Knuckles - Matale - Kandy Całkowity dystans: około 70 km 

    Po śniadaniu wyprawa motocyklowa rusza z Knuckles off roadową trasą przez dżunglę w kierunku Matale. Droga nie jest zatłoczona, ale dość kręta. Po drodze w rejonie Matale będziemy mogli zobaczyć jeden z wielu ogrodów przypraw lub zrobić przerwę na piknik lub kąpiel w górskiej rzece. Kto chętny? Popołudniu nasza wyprawa motocyklowa po Sri Lance dotrze do Kandy, gdzie koniecznie musimy zwiedzić Tooth Temple (Sri Dalada Maligawa)- najładniejsza świątynia buddyjska na Sri Lance. Znajdzie się także czas na zakupy i inne atrakcje w Kandy.

  5. Dzień 5: Kandy - Ella Całkowity dystans: około 130 km 

    Dziś trasa wyprawy na motorach po Sri Lance prowadzi przez piękne tereny na wysokości blisko 2000 m npm. Wzdłuż drogi ciągną się strome plantacje herbaty. Przed nami wspaniały górski szlak i oszałamiające widoki, aż do wioski Ella. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu z niezapomnianym widokiem...

  6. Dzień 6: Ella i okolice Harton Plains, Rivana Falls, Lipton's Seat 

    Dzień podczas naszego motocyklowego wyjazdu przez Azję poświęcony na zwiedzanie okolicy i podziwianie niesamowitych krajobrazów. Zrobimy wycieczkę po płaskowyżu (2100- 2300 m npm) w poszukiwaniu końca świata. Znajdziemy ich nawet dwa: Little World’s End, czyli mały koniec świata - klif o wysokości 270 metrów oraz World’s End, czyli koniec świata - klif o wysokości 870 metrów, skąd w ładny dzień można zobaczyć morze w oddali.

  7. Dzień 7: Ella - Udawalawe Park Narodowy Całkowity dystans: około 90 km 

    Po śniadaniu wyjazd motocyklami na południe wyspy do jednego z popularnych Parków Narodowych Udawalawe. Park znacznie spokojniejszy i bardziej kameralny od Yala. Możliwość zmiany trasy wyprawy motocyklowej do Azji na życzenie uczestników i odwiedziny w Parku Narodowym Yala. Udawalawe położony jest na rozległych równinach nad rzeką Walawe. Znajduje się tu ponad 600 słoni, krokodyle, szakale i inne zwierzęta. Nocujemy w hotelu.

  8. Dzień 8: Udawalawe - Tangalla Całkowity dystans: około 70 km 

    Po śniadaniu jedziemy samochodami terenowymi na safari po parku Udawalawe. Na pewno spotkamy tam całe gromady słoni, a przy odrobinie szczęścia również inne dzikie i drapieżne zwierzęta. Po odwiedzinach na łonie przyrody wyprawa motocyklowa po Sri Lance zmierza na południe nad Ocean Indyjski do miasta Tangalla. Wylegujemy się na plaży, kąpiemy w Oceanie i relaksujemy podczas masażu abhjanga. Po trudach podróży warto zadbać o nasze siły witalne i równowagę umysłu. Nasz wyjazd do Azji na motory nieuchronnie dobiega końca.

  9. Dzień 9: Tangalla - Sinharaja Całkowity dystans: około 70 km 

    Po śniadaniu jedziemy motocyklami krótki odcinek do Sinharaja. Na miejscu udajemy się na kilkugodzinny trekking po dżungli. Sinharaja to ostatni pierwotny las deszczowy na Sri Lance i jeden z ostatnich na świecie. Jest tu niezliczona ilość endemicznych drzew, owadów, płazów, gadów. Naszą drogę wyznaczają wodospady. Sinharaja znajduje się od 1988 roku na liście dziedzictwa UNESCO. Jest możliwość nocowania w dżungli dla bardziej odważnych :)

  10. Dzień 10: Sinharaja - Ratnapura - Kitulgala Całkowity dystans: około 180 km 

    Dziś nasza motocyklowa trasa po azjatyckiej Sri Lance prowadzi z lasów deszczowych do "Miasta Klejnotów". Ratnapura to miasto słynące z wydobycia szafirów i rubinów o niezwykłej urodzie, w tym najcenniejszych i największych niebieskich szafirów. Atrakcja nie tylko dla kobiet :) Po odpoczynku i zwiedzeniu Ratnapura jedziemy do Kitulgala. Nieopodal tej miejscowości na rzece Kelani był kręcony film "Most na rzece Kwai", zdobywca aż 7 Oscarów. Przy odpowiednich warunkach pogodowych wybierzemy się na rafting po rzece, a potem zjemy smaczny ryz z curry w miejscowej restauracji. Kitulgala położona jest w regionie rolniczym, to tu możemy spróbować jak smakują czerwone banany.

  11. Dzień 11: Kitulgala - Colombo Całkowity dystans: około 90 km 

    Ostatni odcinek naszego motocyklowego wyjazdu na Sri Lankę. Wracamy do stolicy kraju, gdzie będzie jeszcze chwila czasu na zobaczenie buddyjskich i hinduskich świątyń, a dla tych co jeszcze nie zrobili zakupów ostatni dzwonek na nabycie pamiątek. Żegnamy się z niezwykłą kulturą i oszałamiającą przyrodą. Zdajemy nasze motocykle i nocujemy w Negombo, z którego startowaliśmy kilkanaście dni wcześniej nie mogąc doczekać się nadchodzącej przygody. Szybko minął ten czas, ale uśmiechnięci i pełni wspomnień wrócimy do Polski.

  12. Dzień 12: Wylot do Polski Koniec wyprawy i powrót do Polski 

    Koniec egzotycznego wyjazdu na motory do Azji, wracamy do Polski.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: kaszkiet/kapelusz
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bieliznę na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Kolorowe długopisy dla dzieci w odwiedzanych miejscach.
Najciekawsze na trasie
Negombo jest miastem w zachodniej części Sri Lanki, nad Oceanem Indyjskim. Położone jest w dystrykcie Gampaha w Prowincji Zachodniej 10 km na północ od międzynarodowego portu lotniczego Bandaranaike, dzięki czemu jest miastem często odwiedzanym przez turystów. Negombo stało się znaczącym miastem w epoce kolonialnej dzięki obfitości dziko rosnących cynamonowców. W centrum miejscowości istnieje do dnia dzisiejszego wiele poholenderskich budynków: pozostałości Fortu Holenderskiego (później przekształconego przez Brytyjczyków w więzienie, które istnieje do dziś), holenderski kanał - biegnie z Negombo na północ, do oddalonego o 100 km Puttalam, kościół Najświętszej Maryi Panny - duża świątynia katolicka, która jest pomalowana na różowo, świątynia buddyjska Angurukaramulla z 6-metrowym posągiem leżącego Buddy. 

Sigirija („Lwia Skała”) to miejsce, gdzie znajdują się ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy (473–491) na szczycie 180-metrowej skały. Sigirija jest jedną z siedmiu miejsc w Sri Lance wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Skała to ogromna bryła magmy - pozostałość po dawno wygasłym i zapadniętym wulkanie. Położona na względnie płaskiej wyżynie. Widoczna jest nawet z bardzo dużej odległości. Sigirija to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Sri Lance. Widnieje także na większości pocztówek z tego kraju. Pomimo dość drogich biletów wstępu zajrzymy w te „posiadłości” podczas naszej wyprawy na motocyklach po Sri Lance. 

Polonnaruwa - zabytkowe miasto, które po zniszczeniu Anuradhapury w 993 n.e. przez władcę hinduskiego Rajaraja Chola I zostało z okresowej rezydencji królewskiej przekształcone w stolicę. Zbudowano obiekty religii hinduistycznej, w tym świątynię boga Śiwy. Odzyskanie Cejlonu przez króla Vikkamabahu (znanego też jako Kassapa VI) nie tylko nie pozbawiło Polonnaruwy funkcji stołecznych, ale została ona zabudowana dodatkowo świątyniami buddyjskimi, z których najważniejsza była Hatadage (świątynia, w której przechowywano relikwię zęba Buddy). Największy rozkwit osiągnęła Polonnaruwa w okresie panowania króla Parâkramabâhu I Wielkiego. Stworzył on otoczone potrójnym murem bajkowe miasto-ogród, w którym pałace i świątynie były wtopione w krajobraz.

Knuckles Mountain Range- to pasmo górskie w centralnej Sri Lance , w dzielnicach Matale i Kandy. Szczyty masywu przypominają kostki zaciśniętej pięści. Cały obszar często okryty jest grubą  warstwą chmur. Jest to prawdziwy raj dla tych, którzy lubią wędrówki piesze i wycieczki rowerowe. Szlaki górskie, potoki, gęste lasy, wodospady, bujne plantacje herbaty, a obok tarasowe pola ryżowe. Odwiedziny w małych wioskach dają szansę na poznanie lokalnej społeczności. 

Matale jest największym miastem Matale District w prowincji centralnej nieopodal Knuckles Mountain Range. Jadąc motocyklami w kierunku Matale możemy zobaczyć bull cart- wozy zaprzężone w woły. Z pewnością, któryś z Kusumsiri będzie próbował namówić nas na przejażdżkę. Matale to region rolniczy, słynący z upraw herbaty, warzyw i przypraw. Będąc w tych okolicach warto zajrzeć do jednego z tamtejszych ogrodów przypraw (zwanych ogrodami ajurwedyjskimi). Ogrody są bardzo ciekawą atrakcją- można w nich obserwować uprawę roślin, które używamy na co dzień w kuchni- wanilia, gałka muszkatołowa, kardamon, cynamon. Warto także napić się herbaty z dodatkiem różnych ziół. 

Kandy to stolica Prowincji Centralnej w Sri Lance, drugie co do wielkości miasto na Sri Lance. Jest uznawana przez niektórych za za kulturalną stolicę Sri Lanki i znajduje się na liście UNESCO. Podczas wyprawy motocyklowej po Sri Lance zatrzymujemy się tu na nocleg. Miasto otacza piękny las tropikalny. W Kandy znajduje się ważna dla wyznawców buddyzmu Świątynia Zęba (Dalada Maligawa), w której przechowuje się ząb Buddy. Świątynia stanowiła w przeszłości część kompleksu pałacowego władców królestwa Kandy. 

Świątynia Zęba (Sri Dalada Maligawa lub Temple of the Sacred Tooth Relic)- buddyjska świątynia w królewskim kompleksie pałacowym w Kandy. Stały punkt wycieczek po Sri Lance, przez co jest tam dosyć tłoczno. Wchodząc do świątyni należy zostawić buty, a za ich przechowanie płaci się osobno.  Od czasów starożytnych, relikwia odegrała ważną rolę w polityce lokalnej. Uważano, że ten, kto posiada relikwię sprawuje rządy w kraju. Mnisi Malwatte i Asgiriya prowadzą codziennie modlitwy w wewnętrznej komorze świątyni. Rytuały są wykonywane trzy razy dziennie: o świcie, w południe i wieczorem. W środy jest symboliczna kąpiel relikwii w pachnącej wodzie i kwiatach. Uważa się, że woda ta posiada po rytuale moc uzdrawiania. Świątynia została odrestaurowana po uszkodzeniu na skutek bombardowań przez Tamilskie Tygrysy w 1998 roku. Niedaleko Świątyni znajduje się Jezioro Bogambara, nad które można wybrać się na spacer. W Peradeniya, około 5 km od Kandy na zachód znajduje się Królewski Ogród Botaniczny. Jest to największy i najwspanialszy ogród na Sri Lance. 

Nuwara Eliya jest miastem położonym na wysokości 1868 m npm w prowincji centralnej. Jego nazwa oznacza "miasto na równinie" lub "miasto światła". Uważane jest za najważniejsze miejsce dla produkcji herbaty w Sri Lance. Miasto leży nieopodal najwyższej góry na Sri Lance- Pidurutalagala. Można zostać tu na noc w jednym z kolonialnych hoteli, pograć w golfa popijając gorącą herbatę. 

Ella jest niewielką miejscowością położoną w górach wśród licznych plantacji herbaty. Jest to miejsce z prawdopodobnie najpiękniejszymi widokami na całej Sri Lance. Położenie na wysokości 1041 m npm czyni tutejszą pogodę bardzo znośną, nawet w środku lata. Jest tu wiele pensjonatów i restauracji. Niektóre przetwórnie herbaty przyjmują zwiedzających, pozwalając przyjrzeć się całemu procesowi, od zerwania listka z krzaka, przez osuszanie, zwijanie, fermentację i suszenie, aż do zaparzenia w imbryku.
Będąc w Ella podczas motocyklowej podróży w Sri Lance warto wyruszyć na pieszą wędrówkę. Możemy wspiąć się na Little Adam’s Peak, poszukać Końca Świata- klif o wysokości blisko 900 metrów, pospacerować wśród fabryk herbaty, odwiedzić wodospady Ravana. 30 km na południe od Elli znajduje się antyczna świątynia Buduruwagala- kompleks wykutych w skale posągów Buddy (stąd nazwa: Budu – Budda; ruva – wizerunek; gala – kamień) z ok. X wieku n.e. Najwyższy posąg Buddy mierzy 16 m i jest najwyższym stojącym posągiem na całej wyspie. 

Ravana Falls- wodospad mierzący około 25 m wysokości, znajdują się 6 km od lokalnej stacji kolejowej w Ella. Nazwa wodospadu pochodzi od legendarnego króla Ravana ze słynnego, indyjskiego eposu- Ramajany. Ramajana przedstawia dzieje Ramy (siódme wcielenie boga Wisznu), jego brata Lakszmany, żony Ramy Sity (porwana przez demona Rawanę na wyspę Lankę) oraz ich wiernego towarzysza Hanumana. Według legendy Ravana porwał księżniczkę Sitę i ukrył ją w jaskiniach za tym wodospadem.

Park Narodowy Udawalawe- park narodowy w Sri Lance obejmujący obszar rozległych trawiastych równin na rzeką Walawe. Park narodowy został utworzony w 1972 roku. Park zamieszkiwany jest m.in przez: około 600 słoni, krokodyle błotne, szakale, orły i sokoły, pawie indyjskie.

Tangalle jest dużym miasteczkiem na południu Sri Lanki z jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie, a właściwie z kilkoma plażami w kilku zatokach. Najpiękniejsza z zatok nazywa się Medaketiya i posiada najlepsze warunki do pływania. Relaksujemy się i zostajemy na nocleg podczas naszego motocyklowego wyjazdu do Azji.

Rezerwat leśny Sinharaja (od singha- lew, raja- król) został wyznaczony jako Rezerwat Biosfery i światowego dziedzictwa UNESCO.  Las zajmuje powierzchnię ponad 11000 ha. Ceniony jest wśród turystów i badaczy ze względu na swoją unikalną florę i faunę. Jest to jeden z punktów na naszej trasie motocyklowej wyprawy do Azji. Sinharaja jest skarbnicą endemicznych gatunków, w tym drzew, owadów, płazów, gadów, ptaków.  Ponad 50% endemicznych gatunków fauny Sri Lanki żyją w Sinharaja. Spośród 384 ptaków w Sri Lance 282 zarejestrowanych jest w Sinharaja. Wzdłuż granicy parku jest spora liczna wiosek, których mieszkańcy zbierają zioła, jadalne owoce, orzechy, grzyby. Wejście do lasu jest płatne. Warto wybrać się w odwiedziny z przewodnikiem, który zdradzi kilka sposobów jak ustrzec się pijawek. Długość wycieczek po lesie deszczowym Singharaja liczona jest wodospadami, do których można dotrzeć w określonym czasie. Dojście do pierwszego wodospadu i droga powrotna to trekking na około 2-3 godziny. Atrakcją pierwszego wodospadu jest kąpiel w rzece. Drugi wodospad to wycieczka 5-7 godzinna. 

Ratnapura nazywane jest Miastem Klejnotów już w starożytnych tekstach. Unikalną cechą jest to, że w jednym miejscu można spotkać różne kamienie. Wśród tych, które rozsławiły region Ratnapura są ametysty, topaz, cyrkonie. Każde w przepięknych kolorach. Najczęściej jednak wydobywa się tu niezwykłe szafiry i rubiny. Stąd właśnie pochodziły trzy największe szafiry. Innym powodem do odwiedzenia Ratnapura jest to, że tu znajduje się start najstarszego szlaku na Szczyt Adama. 
 
Kitulgala jest niedużą wioską położoną nad rzeką Kelani, która oferuje niezłe warunki do uprawiania raftingu. Okoliczne wzgórza, pokryte lasem deszczowym, słyną z ciekawych tras trekkingowych i świetnych miejsc do obserwacji ptaków. To tutaj kręcono film "Most na rzece Kwai", który zdobył 7 Oskarów, w tym za najlepszy film. Region, w którym znajduje się Kitulgala, słynie z dwóch okresów monsunowych i największych opadów na całej Sri Lance. Dzięki temu Kelani niesie wystarczająco dużo wody by stworzyć warunki do uprawiania raftingu o stopniu trudności niskim do średniego. Przepłynięcie całej trasy zajmuje około 1,5 godziny. Sezon na rafting w Kitulgala to okres głównie od kwietnia do listopada.  W tym okresie monsun podnosi poziom wody w rzece.
Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki