Radzastan Indie motocyklami
indie motorem wycieczki royal enfield
wyprawa indie motorem wycieczki royal enfield
indie radzastan wyjazdy motocyklowe royal enfield

Radżastan/Rajasthan- wyprawa motocyklowa przez Indie

od 2610 USD
Trasa biegnąca przez Radżastan obfituje w możliwość odwiedzenia najstarszych i najbardziej cenionych przez hindusów świętych miejsc, jak również jezior oraz pałaców. Terminy wypraw są idealną propozycją dla osób, które chcą zaplanować eskapadę w okresie, kiedy w Polsce sezon motocyklowy uważa się za zamknięty. Radżastan (Rajasthan) to kraina baśniowych pałaców, potężnych fortów i złotego piasku pustyni. Właśnie tutaj warto rozpocząć swoją przygodę z Indiami.
  • Czas trwania
    13 dni
  • Kraj
    Radżastan Indie
  • Poziom trudności
    Łatwe (2/6)
  • Aktywności
  • Minimalna ilość uczestników
    5
Rekomendowane terminy:
23°
sty
25° 10°
lut
31° 13°
mar
31° 21°
kwi
41° 25°
maj
39° 27°
cze
35° 26°
lip
32° 24°
sie
34° 23°
wrz
34° 18°
paż
30° 12°
lis
25°
gru
Opis
Indie – państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego.

Kraj oszałamia swoim ogromem, zgiełkiem i różnorodnością. To swoisty test dla wielu podróżnych. Jedni z radością powrócą do domu po przeżytych wrażeniach, dla innych zaś zagłębianie się w kolorowy i zróżnicowany świat subkontynentu będzie wspaniałą okazją do poznania tej zawiłej i interesującej, odmiennej od naszej kultury.

Geografia
Indie położone są w Azji południowej i graniczą z: Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą i Bangladeszem. Północna granica wyznaczona jest poprzez Himalaje, poniżej których w kierunku południowym rozciąga się Nizina Hindustańska, składająca się od strony wschodniej z Niziny Gangesu, Doliny Asamu i Niziny Indusu (wschodniej części) z pustynią Thar. Niemal cały Półwysep Indyjski pokryty jest przez Wyżynę Dekan. Najwyższymi punktami Indii są: K-2 (8611 m n.p.m. – drugi co do wysokości szczyt świata) oraz Kanczendzenga (8598 m n.p.m. – trzeci co do wysokości szczyt świata).

Klimat
Indie położone są w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie w zachodniej części Niziny Hindustańskiej występuje klimat zwrotnikowy pustynny, a w Himalajach i Karakorum klimat podzwrotnikowy górski, chłodny. Średnia temperatura powietrza w maju waha się od 25 °C na północy do 30 °C na południu, natomiast w styczniu od 15 °C u podnóży Himalajów do 28 °C na południu.

Kultura i sztuka
Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony. W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty za pozowanie do zdjęć. Do sytuacji konfliktowej może dojść w przypadku spowodowania wypadku drogowego, zwłaszcza gdy jego ofiarą będzie człowiek lub krowa.

Zwyczaje
Napiwki są zwyczajem tylko w większych miastach i w ośrodkach turystycznych, ale bakszysz obowiązuje wszędzie. Kierowcy i przewodnikom należy dać napiwki na końcu wycieczki/zwiedzania. Podczas zwiedzania wiele razy dojdzie do spotkania z naciągaczami i nachalnymi handlarzami – jeżeli nie jesteśmy zainteresowani usługą/produktem, należy zignorować i spokojnie odejść, w przeciwnym wypadku wskazane jest twarde targowanie.

Polityka
Indie są republiką federacyjną z głową państwa w osobie prezydenta. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament – Sansad. Każdy ze stanów ma własne władze z gubernatorem na czele.

Gospodarka
Podstawą gospodarki Indii jest rolnictwo. W ostatnich latach następuje jednak dynamiczny rozwój nowoczesnych dziedzin gospodarki. Mimo iż wzrost gospodarczy kraju postępuje, ponad 40% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa.

Liczba ludności
Indie są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności (ponad 1 mld). Są także jednym z najgęściej zaludnionych krajów Azji. Większość ludności koncentruje się w dolinie rzeki Ganges oraz na Nizinie Hindustańskiej. Indie są krajem bardzo zróżnicowanym etnicznie: ok. 40% ludności stanowią Hindusi, 8% – Bengalczycy, 8% – Telugowie, 7% – Marathowie, 7% – Tamilowie mieszkają tu także Gudźaratowie, Kannadowie, Keralczycy i inni.

Wiza
Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Można ubiegać się o wizy: pobytową (na 6 miesięcy, 1 rok lub do 5 lat), turystyczną (na 6 miesięcy, bez prawa przedłużenia na miejscu), tranzytową (do 15 dni). Wizy pobytowe i turystyczne wydawane są z prawem do jedno, dwu i wielokrotnego przekraczania granicy. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przedstawicieli placówek dyplomatycznych. Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy). Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Przy wizie tranzytowej wymagane jest okazanie biletu na dalszą podróż lub powrotnego do kraju. Wizy są wydawane odpłatnie w Ambasadzie Indii w Warszawie.

Przepisy celne
Zabrania się wwozić i wywozić narkotyki. Osoby próbujące przemycić narkotyki podlegają karze pozbawienia wolności od 10 do 20 lat. W Indiach od niedawna obowiązuje podatek VAT. Nie ma ograniczeń co do wysokości przewożonych kwot pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, ale zaleca się zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

Wymiana waluty
Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów. Średni dzienny koszt pobytu może zamknąć się w 10 dolarach.

Ubezpieczenia
Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Ekwipunek
Warto zabrać z sobą leki przeciwmalaryczne, jakiś antybiotyk, kłódkę, długopisy dla napotykanych dzieci.
Mapa
Cena
Cena zawiera Wyprawa motocyklowa Indie
  1. Wypożyczenie motocyklu Royal Enfield 500 CC
  2. Paliwo na okres całej podróży
  3. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  4. Obecność mechanika na trasie
  5. Zakwaterowanie w każdym punkcie docelowym trasy
  6. Wyżywienie w hotelach (śniadania i obiadokolacje)
  7. Obecność przewodnika
  8. Wejścia do wszystkich historycznych miejsc.
  9. Części zapasowe do motocykla.
  10. Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy
Cena nie zawiera Wyprawa motocyklowa Indie
  1. Kosztów biletów lotniczych i opłat lotniskowych.
  2. Ubezpieczenia podróżnego.
  3. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach.
  4. Wszelkich wydatków natury osobistej.
  5. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera".
Mapa
Cena
Cena zawiera Wyprawa motocyklowa Indie
  1. Wypożyczenie motocyklu Royal Enfield 500 CC
  2. Paliwo na okres całej podróży
  3. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  4. Obecność mechanika na trasie
  5. Zakwaterowanie w każdym punkcie docelowym trasy
  6. Wyżywienie w hotelach (śniadania i obiadokolacje)
  7. Obecność przewodnika
  8. Wejścia do wszystkich historycznych miejsc.
  9. Części zapasowe do motocykla.
  10. Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy
Cena nie zawiera Wyprawa motocyklowa Indie
  1. Kosztów biletów lotniczych i opłat lotniskowych.
  2. Ubezpieczenia podróżnego.
  3. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach.
  4. Wszelkich wydatków natury osobistej.
  5. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera".
Plan wycieczki
  1. Dzień 1: Przylot do Indii - Delhi Radzastan - Rajasthan na motorze 12 dni  

    Lądujemy na lotnisku w Delhi. Jedziemy do hotelu z naszym przewodnikiem, gdzie zapoznamy się ze szczegółowym planem podróży i niezbędnymi dokumentami. Odpoczynek i nocleg w hotelu w Delhi.

  2. Dzień 2: Delhi - Agra Całkowity dystans: około 230 km 

    Po śniadaniu wyruszymy motorami Royal Enfield do Agry, wspaniałego ze względu na swoje zabytki, najczęściej odwiedzanego miasta w Indiach. Gdy nasza motocyklowa wyprawa dotrze do Agry zameldujemy się w hotelu i po krótkim odpoczynku rozpoczniemy zwiedzanie Taj Mahal – imponującego pomnika, będącego wizytówką Indii. Ten biały kolos został zbudowany przez Shah Jahan'a ku pamięci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal, która zmarła podczas porodu. Budowa trwała ponad 22 lata, a w wykonaniu pomnika uczestniczyło około 20.000 pracujących dzień i noc robotników. Następnie odwiedzimy również zbudowany przez Shah Jahan'a Agra Fort, znany również jako Czerwony Fort. Tam Jahan'a spędził osiem lat swojego życia jako więzień. Twierdza składa się z kilku pałaców i ogrodów, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Na koniec zobaczymy także grób zbudowany przez cesarzową Noor Jahan ku pamięci jej ojca - Itmad-ud-Daulah'a. Wolny wieczór. Nocleg w Agra.

  3. Dzień 3: Agra - Fatehpur Sikri - Jaipur (Dźajpur) Całkowity dystans: około 240 km 

    Po śniadaniu udamy się w trasę do pięknego Jaipur. Po drodze odwiedzimy Fatehpur Sikri. To zbudowane z czerwonego piaskowca opuszczone miasto uznane zostało w 1986 r. za pomnik światowego dziedzictwa UNESCO, a dziś jest ono dostępne dla turystów. To tutaj można zobaczyć Bulund Darwaza, najwyższą bramę na świecie. Po południu dotrzemy do Jaipur. Po zakwaterowaniu w hotelu udamy się na wycieczkę po urokliwym mieście. Jemy tradycyjną kolację w Chowki Dhani, gdzie organizowane są programy kulturalne, pokazy tańca ludowego oraz występy muzyczne. Nocleg w Jaipur.

  4. Dzień 4: Zwiedzanie Jaipur Wyjazdy motocyklowe Indie 

    Po śniadaniu w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Jaipur, nazywanym także różowym miastem ze względu na jego kolor budynków starego miasta. Pierwszym interesującym miejscem będzie wizyta w znajdującym się na wzgórzu Amber Fort, gdzie będziemy możliwość przejażdżki na słoniu. Z fortu będziemy mieli wspaniały widok na miasto, jego okazałe pawilony i dziedzińce pałacu. Po obiedzie w jednej z restauracji na mieście rozpoczniemy dalszą wycieczkę. Zobaczymy m.in. Pałac Miejski i znajdujące się w nim muzeum. Następnie udamy się do XVIII- wiecznego obserwatorium astronomicznego- Jantar Mantar. Na koniec odwiedzimy Hawa Mahal, czyli Pałac Wiatrów, zbudowaną z różowego piaskowca budowlę w kształcie piramidy, z imponująca fasadą, złożoną z 953 okien używanych kiedyś przez królewskie damy dworu do obserwowania życia na zewnątrz pałacu. Wolny wieczór na odpoczynek i zakupy pamiątek. Nocleg w Jaipur.

  5. Dzień 5: Jaipur - Kishangarh - Puszkar Całkowity dystans: około 150 km 

    Po śniadaniu w hotelu przejedziemy motorami Royal Enfield do następnego miejsca, czyli Puszkaru – jednego z najświętszych miejsc dla hinduskiej społeczności. Po drodze zatrzymamy się Forcie Kishangarh, zbudowanym przez Maharaja Roop Singha w roku 1650. Wewnątrz fortu znajduje się kilka pałaców, pomników i jezior. W pobliżu znajduje się również obserwatorium rzadkich i egzotycznych ptaków, takich jak flamingi, pelikany, dzikie kaczki. Po dotarciu do Pushkaru i zameldowaniu się w hotelu, będzie czas na zwiedzanie miasta. Główną atrakcją jest tam słynna świątynia Brahmy. Wieczór spędzimy na kąpieli w jednym ze świętych jezior Pushkaru. Nocleg.

  6. Dzień 6: Puszkar - Udajpur Całkowity dystans: około 280 km 

    Po śniadaniu udamy się w kierunku Udajpur, baśniowego miasta, znanego również jako Wenecja Wschodu, znajdującego się wokół wzgórz Aravali. Po przybyciu i zameldowaniu w hotelu czeka na nas wieczorny rejs statkiem po pięknym jeziorze Pichola oraz smaczna kolacja. Nocleg w Udajpur.

  7. Dzień 7: Zwiedzanie Udajpur Najlepsze trasy motocyklowe w Indiach 

    Po śniadaniu odpoczynek od motocykli Royal Enfield. Wyruszymy na zwiedzanie miasta Udajpur. Odwiedzimy Pałac Miejski, który położony jest na jeziorze Pichola. Po lunchu odpoczynek and jeziorem Pichola, wokół którego położonych jest wiele świątyń oraz dwa pałace. Następnie zobaczymy również Sahelion Ki Bar,i znany jako Ogród Panien. Ogród słynie z wielu fontann, basenów kwiatu lotosu, trawników, kwietników i marmurowych pawilonów. Stamtąd przejdziemy do Świątyni Jagdish. Jest to bardzo stara świątynia zbudowana około 300 lat temu. Nocleg w Udajpur.

  8. Dzień 8: Udajpur - Świątynia Ranakpur Jain - Dźodhpur (Jodhpur) Całkowity dystans: około 260 km 

    O poranku nasza wyprawa motocyklowa w Indiach wyrusza w kierunku Jodhpur (Dźodhpur). Po drodze odwiedzimy słynne i popularne turystycznie Świątynie w Ranakpur Jain. Świątynie zostały zbudowane za rządów Rana Kumbha i jedną z ich głównych cech jest 1444 wspaniale rzeźbione filary wspierające 29 hal. Zadziwiającym jest fakt, że każdy z tych filarów różni się swymi ozdobami od innych. Po dotarciu do Jodhpur udamy się na nocleg do hotelu.

  9. Dzień 9: Dźodhpur (Jodhpur) - Jaisalmer Całkowity dystans: około 280 km 

    Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Kolejne punkty w naszej podróży motocyklami po Indiach czekają. Udajemy się na objazd miasta Jodhpur, odwiedzając po drodze Fort Mehrangarh (zbudowany w XIV wieku przez przywódcę klanu Rathore, Rao Jodha). Wspaniała twierdza położona na wysokości 150 m jest domem dla galerii sztuki, muzeum i kilku pałaców. Nieopodal Mehrangarh'u znajduje się konieczny do odwiedzenia Monument Jaswant Thada. Po południu wyjazd motorami do Jaisalmer. Nocleg w hotelu.

  10. Dzień 10: zwiedzanie Jaisalmer i wydmy Kompleksowe wyjazdy motocyklowe Indie 

    Tego dnia odwiedzimy niezdobyte mury miejskie, fortecę, składającą się z domów kupców i książąt, tętniące życiem bazary i kręte uliczki starówki. Drogą wojskową skierujemy się następnie w głąb pustyni Thar, do oaz San. Tam zmienimy środek transportu na grzbiety wielbłądów i spędzimy kilka godzin pośród wydm. Z Sunset Point będziemy mogli zobaczyć w oddali magiczny blask twierdzy Jaisalmer w blasku zachodzącego słońca i złotej poświacie otaczającej pustynie. Wieczór spędzimy w obozie, gdzie skosztujemy lokalnej tradycji oraz miejscowych potraw. Nocleg w obozie.

  11. Dzień 11: Jaisalmer - Bikaner Całkowity dystans: około 330 km 

    Tego dnia kontynuujemy motocyklową podróż wzdłuż autostrady na naszych Royald Enfield aż do Bikaner. Bikaner to leżące nieopodal Pustyni Thar, otoczone murem miasto pałaców i kolorowych bazarów, słynące z tkanych w nich dywanów. Pojedziemy głównie utwardzoną drogą wojskową do samego Bikaner, znanego z Baśni Tysiąca i jednej nocy. Po zwiedzeniu fortu udamy się na nocleg do hotelu.

  12. Dzień 12 : Bikaner - Delhi Całkowity dystans: około 430 km 

    Po wczesnym śniadaniu rozpoczniemy ostatni dzień naszej wyprawy motocyklami po Indiach. Jedziemy do Delhi mijając po drodze przez różne wsie. Będzie to najdłuższy odcinek naszej podróży po Radżastanie. Odwiedziliśmy wszystkie najpiękniejsze i warte uwagi miejsca w Rajasthan. Ostatnią noc spędzimy w hotelu, a następnego dnia powrócimy do domu z niezwykłymi wspomnieniami.

  13. Dzień 13: Lot do Polski Zakończenie wyjazdu motocyklowego 

    Po śnieadaniu transfer na lotnisko i wylot do Polski. Zabieramy mnóstwo wspomnień z tej niezwykłej, ekscytującej wyprawy po północnych Indiach.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze/na noc.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarkę.
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Bukłak na wodę.
12. Śpiwór i karimatę - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
Najciekawsze na trasie
Agra- miasto w Indiach w stanie Uttar Pradesh. Położone jest na południowym brzegu Jamuny, w miejscu przecięcia się historycznych szlaków handlowych. Została założona na przełomie V i VI wieku. Dzisiejsza Agra jest znaczącym ośrodkiem przemysłu, w szczególności obuwniczego i skórzanego, a poza tym: chemicznego, maszyn rolniczych, włókienniczego i papierniczego. Szeroko znane są wyroby tradycyjnego rzemiosła: biżuteria, brokaty i różne pamiątki. W mieście znajduje się szereg zabytków kultury islamu (ośrodek kultu religijnego muzułmanów).

Tadź Mahal-  arcydzieło architektoniczne, mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze. Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Budowa Tadź Mahalu trwała 22 lata i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. Tadź Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km.
Znajduje się w samym sercu miasta, w dzielnicy pełnej hoteli i restauracji. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Czerwony fort to ośrodek władzy państwa Wielkich Mogołów od czasów Akbara, wybudowany w północno-wschodniej części Agry. Fort jest zespołem budowli zamkniętych wewnątrz potężnych murów z bloków czerwonego piaskowca. Mury mają ok. 20 metrów wysokości i około 2,5 kilometra długości. Od środka wyłożone są białym marmurem, a architektura wnętrz fortu miała pokazywać potęgę władcy. Fort otacza fosa, która łączy się z rzeką Jamuną. Głównym wejściem do fortu jest Brama Amara Singha (zwaną również Bramą Lahore) po stronie południowej; po stronie zachodniej znajduje się drugie wejście – Brama Delhi. Wewnątrz fortu znajduje się szereg budowli, głównie o charakterze pałacowym. Agra Fort jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jaipur to jedno z popularniejszych turystycznie miast Indii. Często od niego, poza Delhi, rozpoczyna się zwiedzanie Indii. Jaipur jest stolicą stanu. Ma 3 główne atrakcje turystyczne: Amber Fort, Stare Miasto, tzw. Miasto w Murach, Galtę. Jaipur określane jest popularnie „różowym miastem”. Wynika to z barwy fasad budynków w obrębie Starego Miasta. W tonacji różu utrzymana jest również fasada najsłynniejszego dżajpurskiego zabytku - Hawa Mahal, czyli Pałacu Wiatrów. Hawa został wzniesiony pod koniec XVIII w. na rozkaz maharadży Pratapa Singha dla jego żon, konkubin i dam dworu, które miały pozostawać niewidoczne dla osób z zewnątrz. Jedyny kontakt ze światem zewnętrznym zapewniały kobietom 953 malutkie okienka, przez które obserwowały codzienne życie ulicy i mogły wybierać towary przynoszone przez ulicznych handlarzy. Zabytkowa część miasta, którą się zwiedza to tzw. Stare Miasto, Pałac Wiatrów, Pałac Miejski i obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar i oczywiście słynne jaipurskie bazary.

Amber Fort położony jest około 10 km od Jaipuru. Maharadżowie Jaipuru byli wysokimi dostojnikami na dworze cesarzy z dynastii Mogołów to architektura fortu łączy w sobie elementy hinduskie i muzułmańskie.

Fatehpur Sikri jest to zespół architektoniczny dawnej stolicy Wielkich Mogołów. Znajduje się 37 kilometrów na zachód od Agry. Miasto powstało w czasach Akbara Wielkiego. Zostało opuszczone w 1585 roku, prawdopodobnie z powodu braku wody pitnej, stało się „miastem-widmem”. W 1986 roku zespół architektoniczny dawnej stolicy został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany z miejscowego piaskowca o charakterystycznej barwie kompleks Fatehpur Sikri - z przestronnymi dziedzińcami, rozległymi pałacami i otwartymi pawilonami chłodzonymi licznymi kanałami, stawami i zbiornikami z wodą - jest doskonałym przykładem połączenia stylów architektury muzułmańskiej, hinduskiej i perskiej. Podzielony jest na wyraźnie oddzielone od siebie dwie części - świecką i sakralną. Głównym zabytkiem części sakralnej jest meczet Dźama Masdźid (Jama Masjid). Na dziedzińcu meczetu stoi piękny, marmurowy grobowiec Salima Ćistiego, uznawany dzisiaj za jeden z najdoskonalszych przykładów sztuki Mogołów. Pielgrzymi przybywają tu, by się pomodlić i zawiesić wstążeczkę na drzwiach grobowca - co ma im zapewnić wieloletni dobrobyt i szczęście.

Kishangarh - miasto w środkowym Radżastanie, w przeszłości (od początku XVII do końca XIX wieku) było stolicą księstwa o tej samej nazwie. Największą atrakcją tego regionu jest fort zbudowany w roku 1649 przez Maharaja Roop Singh. Składaja się na niego dziewięć wież obronnych, więzienia, spichlerze, zbrojownie i odlewnia.  Fort jest otoczone przez głęboką fosą, co czyni go jednym z najpotężniejszych fortów w Radżastanie.

Pushkar to święte miasto w hinduizmie. Znajduje się tu jedyna w Indiach i jedna z niewielu na świecie świątynia Brahmy- stwórcy wszechświata. Znajdujące się w pobliżu świątyni jezioro jest uważane za cudowne i uzdrawiające. Puszkar jest celem pielgrzymek nie tylko wyznawców hinduizmu, lecz także dźinizmu i sikhizmu. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym i miejscem słynnych targów wielbłądzich.

Świątynia Brahmy- świątynia hinduistyczna. Obecna budowla pochodzi z XIV wieku, jednak początki świątyni w tym miejscu sięgają przypuszczalnie VI wieku p.n.e. Zbudowano ją w pobliżu świętego jeziora, z którym wiąże się mit o Brahmie. Świątynia jest zbudowana głównie z marmuru i kamiennych bloków. Zwieńczona jest pomalowaną na czerwono wieżą (śikhara).

Udajpur-
miasto w górach Arawali, nad jeziorem Pićhola. Udajpur był tłem dla wielu indyjskich filmów. Miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych w Radżastanie. Położone pomiędzy trzema jeziorami, obfituje w piękne budowle, imponujący pałac, fantastyczne hotele. Ze względu na położenie nazywane bywa: „miastem jezior”, „miastem wschodu słońca” lub „Wenecją Wschodu”. W Udaipurze kręcono jeden z filmów o Jamesie Bondzie - Ośmiorniczkę. Centrum miasta wyznacza świątynia Dźagdiś - największa w mieście. Wieczorem słychać dochodzące z wnętrza modły i dźwięk bębnów. Ogromne wrażenie robi także monumentalny 300-letni kompleks pałacowy. Rozciąga się na długości niemal 250 m wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Pichola. Budowę rozpoczął maharana Udaj Singh II, ale pałac był potem rozbudowywany przez kolejnych władców. Stąd takie nagromadzenie komnat, balkonów, wież i kopuł. Główna część Pałacu funkcjonuje jako Muzeum. Do najciekawszych obiektów należą XVII-wieczny Mor Ćauk z dużymi mozaikami przedstawiającymi pawie, Moti Mahal zdobiony lusterkami oraz Pałac Rubinu z wewnętrznym ogrodem, prezentujący figurki ze szkła i porcelany. Do zwiedzania udostępniony jest też Durbar Hall, w którym znajduje się kolekcja kryształowych żyrandoli, weneckich luster i galeria portretów królewskich.
Z Rameshwar Ghat w ogrodach pałacowych organizowane są rejsy po Jeziorze Pichola. To doskonała okazja, by zobaczyć nadbrzeżną część miasta z Kompleksem Pałacowym na czele oraz dwie wysepki: Dźagniwas oraz Dźagmandir.

Saheliyon-ki-Bari (Dziedziniec Panien) jest dużym ogrodem i popularnym miejscem rekreacji mieszkańców. Spotkamy ty mnóstwo fontan, basenów, małych budyneczków. Według legend ogród został zaprojektowany przez samego króla dla królowej i towarzyszących jej dam, jako miłe miejsce na spacery i odpoczynek od politycznych intryg.

Ranakpur- miejscowość w dystrykcie Pali, słynna głównie z bogato zdobionych świątyń dżinijskich, zbudowanych z marmuru. Zespół świątyń pochodzi z XV w. i poświęcony jest Adinathowi. Świątynia z charakterystycznymi kopułami, wieżami wznosi się majestatycznie na stoku wzgórza.  Najbardziej niezwykłą cechą tej świątyni jest jej nieskończona liczba słupów. Ponad 1444 marmurowe filary, wykute w najdrobniejszymi detalami wspierają świątynię. Każdy filar posiada inne zdobienia. Świątynia jest wymownym świadectwem dziedzictwa kulturowego Indii, jej unikalnej architektury i wizjonerskiej myśli artystów pracujących przy jej budowie.

Dźodhpur (Jodhpur) to miasto położone na granicy pustyni Thar, znane także jako Niebieskie Miasto. Wprost oślepia lazurem bijącym ze ścian domów. Kiedyś tym kolorem malowali swe domostwa bramini, potem stało się to tradycją Dźodhpuru. Inne określenie Jodhpuru to “Słoneczne Miasto”z powodu słonecznej pogody, która panuje to prawie przez cały rok. Nad miastem dominuje wznoszący się na skalistym wzgórzu masywny Mehrangarh Fort z pałacem, a stare miasto otacza dziesięciokilometrowy mur. Miasto posiada strategiczne położenie na skrzyżowaniu dróg pomiedzy Jaipurem, Jaisalmerem i Udaipurem. Jodhpur założony został w 1459 r przez Rao Jodha, wodza radżpudzckiego klanu Rathore. Mieści się tu wiele bardzo renomowanych wyższych uczelni. Jodhpur to kilka wspaniałych zabytków. Należą do nich przede wszystkim: pałac Umaid Bhawan, twierdza Mehrangarh, Cenotaf maharadzy Dźaswant Singha II.

Twierdza Mehrangarh
, jeden z największych fortów w Indiach położony na wzgórzu nad miastem Dżodhpur. Założony w 1459 przez Rao Dźodha Singha, wodza klanu Rathore. Twierdza była rozbudowana przez jego następców, szczególnie intensywnie od połowy XVII do połowy XIX wieku. Podobno nigdy nie został on zdobyty przez nieprzyjaciela, wysokie mury i obwarowania skutecznie zniechęcały napastników. Do twierdzy prowadzi charakterystyczna brama. Aby uniemożliwić sforsowanie bramy przez słonie brama przypomina nieco europejskie średniowieczne barbakany, tyle że kolejne bramy nie są położone w prostej linii, a pod kątem ok 90°. Mury obronne wzmocnione są wieloma bastionami, wykute częściowo w skale wzgórza o grubości do 24 metrów i wysokości do 40 metrów. Na koronie umieszczono zabytkowe działa.

Jaisalmer- miasto położone na pustyni Thar w Radżastanie w pobliżu granicy z Pakistanem. Do najciekawszych atrakcji w mieście należą: Fort Jaisalmer – zbudowany z piaskowca w 1156 roku,  wewnątrz z pałacem królewskim i świątyniami dźinijskiemi, Haweli- domostwa bogatych kupców radźpuckich. Osobną, wielką atrakcją Jaisalmer jest Festiwal Pustyni, odbywający się co roku na przełomie stycznia i lutego.

Pustynia Thar- pustynia położona w zachodnich Indiach oraz południowo-wschodnim Pakistanie. Powierzchnia pustyni wynosi 238 700 km². Thar jest najgęściej zaludnioną pustynią na świecie i jest zamieszkana od tysięcy lat. Panują tu ekstemalne zmiany temperatury. Jest tu wiele oaz i osad. Obok wiosek zlokalizowane są niewielkie, sztucznie nawadniane poletka prosa lub pszenicy, zagony melonów i dyń. Mieszkańcy hodują kozy, owce i wielbłądy. Pustynię nawet w porze gorącej (koniec lutego - maj) porasta niska kolczasta trawa, sukulenty i kaktusy. Rzeczne piaski formują gdzieniegdzie piękne żółte wydmy osiągające do 150 m wysokości.

Jaisalmer Fort jest jednym z największych w pełni zachowanych ufortyfikowanych miast na świecie. Położony jest na wzgórzu Trikuta, tętni życiem nieprzerwanie od 800 lat. Mury z 99 bastionami i pałac o siedmiu kondygnacjach wzniósł w 1156 r. maharadża Jaisal z potężnej dynastii Rażputów władającej Radżastanem przez kilka stuleci. Wąska droga wiodąca do fortu skręca nagle o 90 stopni. Jaisalmar Fort został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z największych twierdz pustynnych świata i drugi najstarszy fort w Radżastanie.

Bikaner- miasto na pustyni Thar. Dawna stolica stanu, obecnie ośrodek tkania dywanów. Miasto zostało założone w 1488 roku. Bikaner nie ma raczej zbyt wiele do zaoferowania poza fortem Junagarh oraz świątynią Karni Mata (w pobliskim Deshnok).

Karni Mata Temple to hinduska świątynia poświęcona Karni Mata w Deshnoke, 30 km od miasta Bikaner. Nazywana jest Świątynią Szczurów ze względu na kilkanaście tysięcy szczurów żyjących jej murach. Według miejscowych wierzeń są one ludźmi oczekującymi po śmierci na ponowne narodziny. Co kilka godzin kapłani podają im mleko w srebrnych misach i rozsypują ziarno. Strzegą też spokoju zwierząt. W świątyni żyje również kilka białych szczurów, które są uważane za szczególnie święte. Spotkanie ich ma zapewnić pomyślność do końca życia, zaskarbić przychylność bóstw i polepszyć karmę. Świątynia przyciąga turystów z całego świata.

Junagarh Fort to twierdza wokół której powstało miasto Bikaner. Jest to jeden z niewielu głównych fortów w Radżastanie, który nie jest zbudowany na wzgórzu. Kompozycja twierdzy Junagarh stała się wybitnym przykładem architektury i unikalnym ośrodkiem sztuki pośród pustyni Thar. Pałace i świątynie fortu zostały wykonane z czerwonego piaskowca (Dulmera) i marmuru. Masywny fort posiada czworokątny układ. Ogromne mury mają szerokość prawie 4,5 metra, wysokość 12 metrów, a długość zewnętrznych fortyfikacji mierzy niemal kilometr. Niegdyś był otoczony fosą. Fort jest dobrze wzmocniony 37 bastionami i siedmioma bramami w celu przeciwdziałania atakom wroga. Władcy i mieszkańcy tego miejsca chcieli mieć wszystko najlepsze i najpiękniejsze. Niewiarygodne posadzki z marmurowych mozaik, ażurowe balkoniki, złocony kamień – ponad pięć hektarów niezwykłego świata maharadżów. Przepych i wyrafinowanie spotyka się tu na każdym kroku.
Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki