Nepal wyprawa motocyklowa

Nepal wyprawa motocyklowa, motocykle Azja

Wyprawa motocyklowa do Nepalu to przygoda życia! Kraj ten jest mieszanką kulturowym buddyjskiej i hinduskiej, życie tu reguluje przyroda, a wszystko spowija niesamowita atmosfera. Jadąc przez południe Nepalu napotkamy niziny z pięknymi jeziorami, udamy się na safari do Parku Chitwan, gdzie spróbujemy jazdy na słoniu, zwiedzimy pałace i świątynie. Kierując się na północ będziemy podziwiać przez kilka dni majestat Himalajów z masywem Annapurna na czele. Wszystko jest warte tych niesamowitych krajobrazów.
  • Czas trwania
    14 dni
  • Poziom trudności
    Trudne (4/6)
  • Aktywności
Rekomendowane terminy:
18°
sty
19°
lut
25°
mar
28° 12°
kwi
30° 16°
maj
29° 19°
cze
29° 20°
lip
28° 20°
sie
28° 19°
wrz
27° 13°
paż
23°
lis
19°
gru
Opis
NEPAL- państwo śródlądowe o powierzchni 147 181 km2;, leżące w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów. Nepal graniczy od północy z Chińską Republiką Ludową, a na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami.

Położenie geograficzne
Ponad 80% powierzchni kraju pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m npm. W północnej części panuje klimat górski, a w południowej zwrotnikowy monsunowy. Kraj ten jest nieustannie odwiedzany przez rzesze alpinistów pragnących zmierzyć się z najwyższymi szczytami świata. Południową część kraju zajmują wyżyny i tereny pagórkowate pokryte dżunglą oraz północny skraj Niziny Hindustańskiej (tzw. Teraj). Na północy rozciąga się główny łańcuch Himalajów (Himalaje Wysokie) z najwyższym szczytem świata, Czomolungmą (Mount Everest) – 8848 m n.p.m. oraz siedmioma innymi ośmiotysięcznikami. W środkowej części kraju leżą Himalaje Małe o średniej wysokości 2400–4300 m n.p.m. z licznymi kotlinami (Dolina Katmandu jest wśród nich największa). W północno-wschodnim rejonie kraju leży wysokogórski Park Narodowy Sagarmatha, zaś wokół masywu Annapurny utworzono Obszar Chroniony Annapurny. Większość rzek Nepalu płynie z północy na południe i wpada do Gangesu. Trzy główne rzeki to: Karnali, Kosi i Narayani.

Klimat
Ze względu na położenie geograficzne i rozpiętość wysokości nad poziomem morza (od 2000m w kotlinach do 8848mnpm na Mount Evereście) Nepal posiada pięć różnych stref klimatycznych. Na południu kraju dominuje klimat zwrotnikowo- monsunowy, ze stosunkowo ciepłymi zimami (ok. 15*C) i upalnymi latami (ok. 30*C). Po nim rozciągają się umiarkowany-monsunowy i umiarkowany chłodny, który jest najłagodniejszy z wszystkich pięciu. Na północy kraju panuje klimat alpejski z zimnymi latami i zimami, a w najwyższych partiach klimat wysokogórski-tundrowy.
Datę pobytu najlepiej wyznaczyć pomiędzy październikiem a majem. Jest to okres, w którym warunki meteorologiczne są najbardziej sprzyjające zarówno dla trekkingu jak i podziwiania zabytków kultury. Szczególnie obleganymi przez turystów miesiącami są listopad i grudzień oraz luty i marzec. Na nie przypadają najważniejsze hinduistyczne święta obchodzone w całym kraju - Dashain i Tihar.

Liczba ludności
Napal liczy 29 mln mieszkanców. Ze względu na warunki naturalne Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Ludność miejska stanowi ok. 18%. Nepal zamieszkują 125 grupy etniczne, z których największe to: Chhettri 16,6%, Bramini górscy 12,2%, Magarowie 7,1%, Thar 6,6%, Tamang 5,8%, Newar 5,0%, Kami 4,8%, Muzułmanie 4,4%, Yadav 4,0% i Rai 2,3%.

Ustrój polityczny
Nepal to państwo przez ostatnie kilkanaście lat targane konfliktami wewnętrznymi, znajdującymi swoje odzwierciedlenie również na scenie politycznej. Między rokiem 1996 i 2006 trwała zbrojna rebelia maoistów, dążących do obalenia monarchii i wprowadzenia w jej miejsce ustroju komunistycznego. 28 maja 2008 r. Zgromadzenie Narodowe oficjalnie zniosło monarchię i proklamowało federalną republikę demokratyczną. Nepal przestał być hinduistycznym królestwem stając się państwem świeckim. Kolejnym akcentem najnowszej historii Nepalu były podejmowane od 2008 roku próby uformowania stałego rządu Nepalu i uchwalenia konstytucji. Pierwotna data sporządzenia konstytucji ustalona na dzień 28.05.2011 roku przez kolejne lata była wielokrotnie przesuwana, a prace zakłócane były kolejnymi sporami politycznymi.
Głową państwa jest prezydent.

Religie
Ponad 80 % społeczeństwa wyznaje hinduizm, 10 % buddyzm, 4,6 % islam. Pozostałe to tradycyjne religie plemienne i chrześcijaństwo. Nepal jest miejscem narodzin jednej z głównych religii świata – to tu przyszedł na świat Gautama Budda, założyciel buddyzmu.

Gospodarka
Nepalczycy żyją właściwie w warunkach gospodarki naturalnej. Około 75% dochodu naturalnego płynie z rolnictwa. Kraj posiada dość znaczne, ale słabo zbadane bogactwa mineralne (zasoby kwarcu, małe złoża miedzi, rudy żelaza, kobaltu i węgla brunatnego).
Pod koniec XX wieku, a w szczególności od początku wieku XXI na szeroką skalę rozwinęły się tu usługi turystyczne związane z turystyką himalajską. Katmandu i Pokhara to główne ośrodki większości wypraw trekkingowych i wspinaczkowych w Himalaje. Udostępnionych do wspinaczki jest 414 szczytów o wysokości przekraczającej 5800 m npm., 381 to tzw. szczyty wyprawowe, na wejście na które wymagane jest uzyskanie płatnego pozwolenia od rządu Nepalu, kolejne 33 to tzw. szczyty trekkingowe, na które konieczne jest uzyskanie płatnego pozwolenia od Nepalskiego Stowarzyszenia Wspinaczkowego (Nepal Mountaineering Association (NMA).

Język
Oficjalnym językiem jest nepalski, którym jest językiem ojczystym dla 44,6% ludności Nepalu, aczkolwiek jest on powszechnie używany w całym kraju,. Poza nepalskim w użyciu jest 122 innych języków i dialektów, z których najbardziej rozpowszechnione to: Maithili 11,7%, Bhojpuri 6,0%, Tharu 5,8%, Tamang 5,1%, Newar 3,2%, Bajjika 3,0%, Magar 3,0%, Doteli 3,0% i Urdu 2,6%. Wielu urzędników państwowych i biznesmenów zna również język angielski.

Zwyczaje
W Nepalu obowiązuje ruch lewostronny.

Waluta/bankomaty
Oficjalną jednostką płatniczą Nepalu jest rupia nepalska, która dzieli się na 100 pajsa. Kursy wymiany walut ustalane są przez Centralny Bank Nepalu i ogłaszane w tabelach w trybie dziennym. W 2014 r. średni kurs wyniósł 1 USD – 97,4 NPR. Nepalczycy nie pogardzają również dolarami, euro czy rupiami indyjskimi. Bankomaty są w większych miastach, co nie znaczy jednak, że zawsze działają. Dostawy prądu są limitowane, co często paraliżuje bankomaty czy łącza internetowe. Najlepiej mieć jakąś gotówkę na czarną godzinę.

Wiza
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie), jak również na lotnisku w Katmandu oraz w kilku punktach granicznych. Wydanie wizy jest płatne. Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalajskich), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez wskazanej wyżej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

Szczepienia i ubezpieczenie zdrowotne
Przed wyjazdem do Nepalu nie ma obowiązku poddawania się żadnym szczepieniom. Zalecamy jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy oraz tężcowi, wściekliźnie. W Nepalu nie występują większe zagrożenia zdrowotne. Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu.
Ubezpieczenie należy wykupić w Polsce. Musi ono obejmować również koszty medycznego transportu lotniczego (szczególnie ważne przy wyjazdach trekkingowych).

Woda pitna
Gotowana woda jest bezpieczna do picia. Warto przed wyprawą w góry zaopatrzyć się w wodę butelkowaną.

Bezpieczeństwo
Nepal jest bezpiecznym krajem i nie ma co się obawiać napaści, agresji czy włamań. Jeśli jednak sprowokujemy sytuację, można zostać okradzionym.

Ambasada
W Nepalu nie ma polskiej ambasady. Najbliższa znajduje się w Indiach.

Ambasada RP w New Delhi
50-M Shantipath, Chanakyapuri
New Delhi – 110 021
Telefon 00 91 11 414 96 900
Fax 00 91 11 268 719 14
Godziny urzędowania: poniedziałek – piątek , 8.15 – 16:15
E- mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl

W Kathmandu funkcjonuje jednak Konsulat Honorowy RP:
Konsulat Honorowy RP w Nepalu
Konsul: Mr Lokmanya Golchha
Golchha House, Ganabahal, Kathmandu
PO BOX: 363, Kathmandu
Tel: 977-1-4250001
Fax: 977-1-4249723
E-mail: ktm@golchha.com
Godziny urzędowania: niedziela-piątek, 10.00-12.30

Mapa
Cena
Cena zawiera Wyprawa motocyklowa Nepal
  1. Zakwaterowanie
  2. Wynajem motocykla
  3. Paliwo do motocykla na całej trasie
  4. Śniadania i obiadokolacje
  5. Zapewnienie podstawowych części zamiennych do motocykli (części eksploatacyjne)
  6. Obecność mechanika na trasie
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność przewodnika 
  9. Transfer z i na lotnisko w Katmandu
Cena nie zawiera Wyprawa motocyklowa Nepal
  1. Biletów lotniczych
  2. Wejść do zwiedzanych miejsc
  3. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
  4. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
  5. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Mapa
Cena
Cena zawiera Wyprawa motocyklowa Nepal
  1. Zakwaterowanie
  2. Wynajem motocykla
  3. Paliwo do motocykla na całej trasie
  4. Śniadania i obiadokolacje
  5. Zapewnienie podstawowych części zamiennych do motocykli (części eksploatacyjne)
  6. Obecność mechanika na trasie
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność przewodnika 
  9. Transfer z i na lotnisko w Katmandu
Cena nie zawiera Wyprawa motocyklowa Nepal
  1. Biletów lotniczych
  2. Wejść do zwiedzanych miejsc
  3. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
  4. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
  5. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Plan wycieczki
  1. Dzień 1: Przylot do Katmandu Transfer do Patan  

    Po przylocie do Katmandu jedziemy do oddalonego o kilka kilometrów "Miasta piękna". Patan nazywany także Lalitpur jest trzecim co do wielkości miastem Nepalu z licznymi świątyniami buddyjskimi i hinduistycznymi. To dobre miejsce na aklimatyzację przed dalszą podróżą. Będąc tu zwiedzimy Pałac Królewski i pospacerujemy po ulicach miasta poznając niezwykłą kulturę i obyczaje mieszkańców. Nocleg w Patan.

  2. Dzień 2: Patan - Chitwan Całkowity dystans: około 170 km 

    Po śniadaniu odbieramy nasze motocykle i wyprawa rusza do Parku Narodowego Chitwan. Okazuje się, że Nepal to nie tylko jak nam się w większości kojarzy góry, góry i jeszcze raz Himalaje, ale także równiny z zieloną roślinnością i niezwykłymi okazami zwierząt. W Chitwan oprócz popularnych w Indiach i Nepalu słoni żyje także blisko 450 gatunków ptaków, 45 gatunków płazów i gadów oraz 50 gatunków ssaków, w tym krokodyle błotne, lamparty i zagrożone nosorożce indyjskie i tygrysy bengalskie. Nocleg w jednym z licznych w okolicach parku hoteli.

  3. Dzień 3: Chitwan i tygrysy bengalskie Wyprawy motocyklowe Nepal 

    Po śniadaniu udajemy się na Safari po Parku Narodowym Chitwan na grzbiecie słonia, a na ochłodę kąpiel w rzece Rapti oczywiście na słoniu. Odświeżający prysznic gwarantowany :) Podczas wycieczki po dżungli towarzyszyć nam będą nosorożce, małpy, krokodyle, a być może sprawne oko wypatrzy również tygrysa bengalskiego i czarnego niedźwiedzia. Im dalej wiedzie droga tym bardziej przenikają do nas odgłosy dżungli: szmery, szelest i cykanie. Popołudniu rozgościmy się w jednej z restauracji pod parasolem z liści palmy, a po odpoczynku rejs łodzią na rzece Narayani. Nocleg.

  4. Dzień 4: Chitwan - Tansen Całkowity dystans: około 170 km 

    Rozpoczynamy podróż motocyklami w nieco wyższe rejony. Jedziemy do Tansen, miasta w prowincji Palpa o niezwykle bogatej historii. Ulice są tu strome i wąskie. Tansen położone jest na szlaku handlowym pomiędzy Indiami a Tybetem. Z doliny rzeki Kali Gandaki podziwiamy widok na majestatyczne Himalaje. Nocleg w hotelu.

  5. Dzień 5: Tansen - Pokhara Całkowity dystans: około 130 km 

    Dziś nasza wyprawa motocyklowa po Nepalu rusza dość dobrą drogą wzdłuż rzeki Aadhi Khola do miasta Pokhara. Położona na wysokości 827 m npm miejscowość nad uroczym jeziorem Fewa (Phewa Tal) stanowi świetną bazę wypadową na Annapurne. Życie płynie tu beztrosko, krowy spacerują po ulicach, a pośród nich i nad jeziorem zobaczyć można biegające, szczęśliwe dzieci. Najcharakterystyczniejszym punktem miasta jest poświęcona Buddzie Stupa Pokoju zbudowana na wzgórzu Ananda, nieco powyżej 1000 m npm. Odpoczywamy w knajpce nad jeziorem sącząc regionalne piwo i przyglądają się z uwagą potężnemu Machhapuchhare (6997m n.p.m.), uznawanemu przez miejscową ludność za najpiękniejsza i najświętszą górę na świecie. Pokhara daje możliwość skorzystania z wielu atrakcji: trekking nad wodospad Dewi, jaskinie Gupteshwor Mahadev, rafting, kajaki, loty paralotnią, wycieczki rowerowe. Nocujemy w hotelu nad jeziorem Phewa Tal.

  6. Dzień 6: Pokhara - Tatopani Całkowity dystans: około 120 km 

    Po śniadaniu rozpoczynamy prawdziwy etap wyprawy motocyklowej w wysokie góry. Wkraczamy coraz bardziej w rejon masywu Annapurna. Jedziemy początkowo dość dobrym asfaltem, który po pewnym czasie zamienia się w szutry, piach, kamyki. Przemierzamy łańcuch górski raz z jednej, raz z drugiej strony, mijając piękne krajobrazy. Tatopani to wioska, skąd ruszają turyści chcący zdobyć okoliczne szczyty i wzgórza. Jednym z ich jest Poon Hill (3210 m npm). Tatopani słynie jednak z gorących źródeł, w których relaksujemy się po przyjeździe. Nocleg.

  7. Dzień 7: Tatopani - Marpha Całkowity dystans: około 50 km 

    Po śniadaniu ruszamy motocyklami do dawnego królestwa Mustang, który jeszcze do niedawna był niedostępny dla ruchu turystycznego. Droga wzdłuż rzeki Kali Gandaka jest wymagająca i stroma. Krótki odcinek pokonujemy w kilku podejściach. Docieramy do wioski Marpha, gdzie granatowe niebo kontrastuje z czerwoną ziemią i białymi szczytami gór. Widoki są cudowne, nieziemskie. To idealne miejsce do zrobienia najlepszego zdjęcia z wyprawy do Nepalu. Zostajemy na noc w wiosce poznając tybetański buddyzm i przyglądając się mieszkańcom żyjącym w zgodzie z górską naturą. Marpha zamieszkana przez lud Thakali, to ostatni przystanek przed tybetańskim Mustangiem i wysokogórską pustynią.

  8. Dzień 8: Marpha - Jharkot Całkowity dystans: około 30 km 

    Wyprawa motocyklami do Nepalu prowadzi nas dziś do Jharkot, małej wioski w rejonie Annapurny, dokładnie w Dolnym Mustangu, przede wszystkim kojarzonej z tras trekkingowych. Wspinamy się szutrowymi serpentynami przez Jomson i Kagbeni, aż do Jharkot. Można stąd wybrać się na przełęcz Thorong La, ale wymaga to dużej sprawności fizycznej i kilku dni aklimatyzacji. Zostajemy w wiosce podziwiając malownicze krajobrazy Górnego Mustangu. Czas tu się zatrzymuje.

  9. Dzień 9: Jharkot - Tukuche Całkowity dystans: około 35 km 

    Dziś nasza nepalska motocyklowa wyprawa wraca do doliny Kali Gandaki. Jedziemy przez skalistą pustynie wyrzeźbioną przez góry. Po drodze zatrzymujemy się, aby po raz kolejny podziwiać Himalaje, a zwłaszcza szczyt Dhaulagiri (8167 m npm). Na nocleg zatrzymujemy się w wiosce Tukuche z charakterystycznymi białymi budynkami. Na dachach leży już drewno i czeka na zimę. Wioska liczy niewiele ponad 600 mieszkańców.

  10. Dzień 10: Tukuche - Tatopani Całkowity dystans: około 40 km 

    Po śniadaniu na tle wysokich gór wsiadamy na nasze motocykle i wracamy do znanej nam z kąpieli w ciepłych wodach wioski Tatopani.

  11. Dzień 11: Tatopani - Begnas Lake Całkowity dystans: około 130 km 

    Opuszczamy górzyste tereny i udajemy się w drogę nad jezioro Begnas. Po drodze zatrzymujemy się na posiłek w Sarangkot. Droga po minięciu "autostrady" prowadzi przez płaskie pola ryżowe, w oddali nadal wyraźnie widać przepiękne Himalaje. Jezioro to oaza ciszy, które otacza dziewicza natura, drzewka owocowe, krzewy kawy i kardamonu, kwiaty. Po przyjeździe korzystamy z dobrodziejstw ajurwedyjskich masaży i nocujemy w hotelu nad jeziorem. Nasza wyprawa motorami do Nepalu zbliża się ku końcowi.

  12. Dzień 12: Begnas Lake - Nuwakot Całkowity dystans: około 170 km 

    Jeden z dłuższych odcinków podczas naszej wyprawy motocyklami do Nepalu. Trasa wzdłuż rzeki Trisuli obfituje w widoki pól ryżowych, lasów sosnowych i zaskakujących przełomów. Zatrzymujemy się w przepięknej miejscowości Bandipur, a następnie jedziemy do Nuwakot. We wsi znajduje się wart zobaczenia Kompleks Pałacowy oraz dwie świątynie, jedna na wzgórzu Malika, a druga na wzgórzu Kalika. Rejon ten podobnie, jak inne miejscowości, które zobaczyliśmy podczas naszej motocyklowej wyprawy w Nepalu nawiedziło trzęsienie ziemi w 2015 roku.

  13. Dzień 13: Nuwakot - Katmandu Całkowity dystans: około 70 km 

    Ostatni dzień jazdy motocyklami po Nepalu. Wracamy do Katmandu wąską, ale przyjemną drogą przez Park Narodowy Shivapuri. Wolny wieczór w stolicy Nepalu.

  14. Dzień 14: Wylot do Polski Wyprawa motocyklowa Nepal 

    Koniec naszej przygody w Nepalu. Zabieramy wspomnienia, rewelacyjne zdjęci i udajemy się na lotnisko w Katmandu, z którego startujemy w drogę powrotną do Polski.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze noce.
2. Sandały lub klapki oraz buty trekkingowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, czapka zimowa, ciepła kurtka.
4. Rękawice.
5. Ręcznik najlepiej szybkoschnący oraz przybory toaletowe.
6. Okulary przeciwsłoneczne.
7. Krem z filtrem UV.
8. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
9. Środek do dezynfekcji rąk.
10. Aparat fotograficzny lub kamera.
11. Latarka
12. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
13. Bukłak na wodę.
14. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
Najciekawsze na trasie

Patan (Miasto Piękna)- jedno z najstarszym miast w dolinie Katmandu. Jest ośrodkiem handlu (zboża, owoce), rzemiosła artystycznego (tkanie dywanów, wyroby z metalu, drewna) i turystyki. Zachował się tu średniowieczny układ zabudowy miejskiej (wąskie uliczki, zabytkowe domy), stupy buddyjskie, pałac królewski, liczne hinduistyczne świątynie, tzw. złoty klasztor. Patan to trzecie co do wielkości miasto kraju. Można tu z Katmandu  dojść długim spacerem lub dojechać taksówką, czy tuk-tukiem. A jest po co przyjechać! Patan to przepiękna stara architektura. Widoki rzecz jasna naprawdę zapierają dech w piersi.
Poza Pałacem Królewskim można tu zwiedzić:  Świątynie Kriszny, Wielki Dzwon (Tago Gän), Świątynie Hari Śankar,Świątynie Wisznu, Świątynie Narajany, Świątynie Sziwy, Świątynie Bhimsena, Hiranya Varna Mahavihar/Złota Świątynia.

Królewski Park Narodowy Chitwan jest jednym z najstarszych i najatrakcyjniejszych Parków Narodowych w Nepalu, jest bardzo popularny wśród turystów. Położony jest na nizinach Terai i większości pokryty jest subtropikalną dżunglą oraz sawanną. Przepływają przez niego trzy duże rzeki - Narayani, Rapti i Reu. Występują tu bagniste i podmokłe tereny. Typowe formy spędzania czasu w parku to trekking przez dżunglę, przejażdżka na słoniach oraz spływ tratwą po rzece. Park Narodowy Chitwan jest schronieniem dla ostatnich zagrożonych gatunków azjatyckich, takich jak nosorożec indyjski i królewski tygrys bengalski. Inne zwierzęta, które można tutaj znaleźć to: słonie indyjskie, lamparty, niedźwiedzie, dziki, rezusy, dzikie psy, cztery gatunki jeleni, krokodylem błotne i krokodyle gangeskie (żywią się jedynie rybami). Park Chitwan jest także domem dla blisko 450 gatunków ptaków, stąd jest idealnym miejscem dla ich obserwacji.
Park Narodowy Chitwan został oficjalnie założony w 1973 r., natomiast w roku 1984 wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tansen wznosi się wysoko nad rzeką Kali Gandaki na drodze między Butwal i Pokhara. Główną atrakcją Tansen jest jego średniowieczny charakter. Pełno tu stromych, brukowanych uliczek, drewnianych domów z misternie rzeźbionymi okanmi. Mieszkańcy są niezwykle dumni ze swojej rodzinnej miejscowości, która bez wątpienia wywodzi się z bogatej historii w latach świetności jako stolica królestwa MAGAR z Tanahun. Tanahun był jednym z najpotężniejszych królestw w Nepalu. Dziś Tansen pozostaje siedzibą administracyjną dzielnicy Palpa.
 
Pokhara jest średniej wielkości miastem, malowniczo położonym na wysokości trochę ponad 800 m npm nad jeziorem Phewa Tal, z pięknym widokiem na masywy Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu, kilkoma intersującymi jaskiniami, wodospadami (Devi Falls), stupami oraz świątyniami. Największe wrażenie robi położona najbliżej miasta góra Machhapuchhare (Fishtail, Rybi ogon, 6997m n.p.m.), uznawana za jedną z najpiękniejszych gór świata. Miasto jest świetną bazą wypadową na trekking w tej okolicy, a także dla spływów raftingowych na okolicznych rwących rzekach. Główne atrakcje turystyczne Pokhary to jezioro Phewa Tal i mała hinduistyczna świątynia Varahi Bhagvati, spływ przełomem rzeki Seti, punkty widokowe Kanhu Danda i Sarangot, jaskinia Mahendra Gufa, wodospad Devi. Nad brzegiem jeziora Phewa Tal skupione są hotele, restauracje i sklepiki dla turystów. Mieszkańcy miasta to głównie Gurungowie, wyznawcy buddyzmu (lamaizm), inne grupy to Bramini i Chheteri, wyznawcy hinduizmu.
Stupa Pokoju w Pokharze zbudowana została na wzgórzu Ananda na wysokości 1100 m n.p.m. Pierwszy kamień węgielny wraz z relikwiami Buddy został położony we wrześniu 1973 roku, ale budowla została zniszczona jeszcze przed jej ukończeniem. Po raz drugi kamień węgielny ułożono w maju 1992 roku, a uroczyste otwarcie świątyni odbyło się 30 października 1999 roku. Stupa Pokoju w Pokharze ma 35 metrów wysokości i około 33 metrów średnicy. Na drugiej kondygnacji znajdują się nisze z posągami Buddy przywiezionymi z różnych zakątków świata. Od frontu stoi wykonany w Japonii Budda Dharmachakra Pravatan, od północy Budda Mahaparinirvana przywieziony z Tajlandii, od zachodu Budda Medytujący ze Sri Lanki, a od południa wykonany w Nepalu Budda Siddhartha. Każdy posąg reprezentuje ważne wydarzenie związane z życiem Buddy i umieszczony jest zgodnie z miejscem, w którym miało się wydarzyć.

Tatopani to wieś w zachodniej części Nepalu w strefie Karnali w dystrykcie Jumla. Według nepalskiego spisu powszechnego z 2001 roku liczył on 660 gospodarstw domowych i 3529  HYPERLINK "https://pl.wikipedia.org/wiki/Nepalczycy"mieszkańców. W Tatopani istnieją naturalne źródła gorącej wody. Stąd ruszają też wyprawy na Poon Hill (3210 m npm).

Jharkot to mała wieś u stóp Annapurny, w Dolnym Mustangu, kojarzona przede wszystkim z wyprawami himalajskimi. Dookoła wioski ciągna się same pięcio- i sześciotysięczniki.

Thorong La- przełęcz położona w Nepalu, w grupie górskiej Annapurna Himal, na wysokości 5416 m n.p.m. Znajduje się na drodze z Dżomosom do Manangu. Najbezpieczniejsze miesiące do pokonywania Thorong La to to marzec-kwiecień i październik-listopad.
Dhaulagiri („Biała Góra”) to szczyt w Himalajach środkowo-zachodnich o wysokości 8167 m npm, oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki. Dhaulagiri jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem. Wokół masywu Dhaulagiri prowadzi trasa trekingowa, uchodząca za jedną z najbardziej wymagających w Himalajach. Dhaulagiri została zdobyta do 2008 roku przez 16 Polaków, w tym pierwsze zimowe wejście należy także do Polaków. Masyw Dhaulagiri sąsiaduje z z masywem Annapurny, którego najwyższym wierzchołkiem jest Annapurna I (8091 m npm) będący dziesiątym ośmiotysięcznikiem świata. Odległość pomiędzy tymi dwoma szczytami to 34 km, a pomiędzy nimi znajduje się najprawdopodobniej najgłębszy wąwóz świata, którego dnem płynie rzeka Kali Gandaki.

Tukuche to mała, górska wioska w zachodniej części Nepalu w strefie Dhawalagiri w dystrykcie Mustang. Według nepalskiego spisu powszechnego z 2001 roku liczył on 198 gospodarstw domowych i 756 mieszkańców. Charakteru okolicy dodają domy otynkowane na biało i drewno na dachach czekające na zimę.

Begnas Jezioro jest słodkowodnym jeziorem w Dolinie Pokhara, 10 km od miasta Pokhra. Woda z jeziora jest wykorzystywana do nawadniania okolicznych pól ryżowych. Jezioro otacza przepiękna przyroda, owocowe drzewa, krzewy kardamonu i himalajskie, ośnieżone szczyty.

Nuwakot- wieś położona 75 km od Katmandu przyciąga turystów chętnych do zwiedzenia zespołu pałacowego z XVIII wieku. Kompleks pałacowy Nuwakot został dodany do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Oprócz pałacu można zobaczyć kilka ciekawych świątyń poświęconych różnym bóstwom oraz wejśc na wzgórza Malika i Kalika, skąd jst świetny widok na okolice.

Katmandu to stolica Nepalu położona w środkowej części kraju. Wraz z miastami Patan i Bhaktapur tworzy aglomerację liczącą powyżej miliona mieszkańców.  Katmandu zostało założone w 723 roku przez króla Guanakama Deva. Miasto jest głównym ośrodkiem przemysłowym w kraju. Stare miasto znane jest z hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Do najważniejszych zabytków należą Katmandu Durbar Square (m.in. pałac królewski Hanuman Doka), Patarn Durbar Square, Bhaktapur oraz stupy Swayambhu i Bodnath. Większość turystów zamieszkuje w dawnej handlowej dzielnicy Thamel, pełnej hoteli, restauracji, sklepów z pamiątkami i sprzętem turystycznym.
W 2015 roku miasto, w tym część jego cennych zabytków (średniowieczny kompleks religijny Swayambhunath, znany jako "Świątynia Małp" oraz wieża Dharahara) zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. W Kathmandu znajduje się jeden kościół katolicki (Assumption Church) zlokalizowany w dzielnicy Jawalakel, kilka kościołów protestanckich oraz kilka Sal Królestwa Świadków Jehowy.

Park Narodowy Shivapuri położony jest 12 km na północ od Katmandu, zapewnia temu miastu ponad 40% wody pitnej. W parku występuje wiele gatunków grzybów, około 150 gatunków motyli, w tym wiele rzadkich i endemicznych, ponadto rzadkie i zagrożone gatunki ptaków i ssaków.

Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki