Wyprawy po Gruzji samochodem terenowym

Gruzja off road - wyprawa samochodami 4x4 Delica Mitsubishi Space Gear

  • Czas trwania
    8 dni
  • Kraj
    Gruzja
  • Poziom trudności
    Łatwe (2/6)
  • Aktywności
  • Dystans
    1030 km
Opis

Tu, na Południowym Kaukazie na niewielkim terytorium mieszają się strefy klimatyczne i krajobrazy, występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wielu krajów i kontynentów. W lokalnej kulturze krzyżują się wpływy Zachodu, Rosji czy Bliskiego Wschodu. Prawdziwy tygiel natury i cywilizacji. Odwiedzimy kilka niezwykle różnorodnych regionów. Przejedziemy przez góry wyższe niż Alpy, rozległe stepy i pustynie. Zajrzymy do wykutych w skałach klasztorów i kamiennych wież, obejrzymy złote skarby wytapiane tysiące lat temu, poznamy burzliwe historie sięgające starożytnych czasów. Zasmakujemy w aromatycznej kuchni i najznakomitszych trunkach – w końcu Gruzja to kraj biesiad i najstarsza kultura winiarska świata! Tu, na Południowym Kaukazie na niewielkim terytorium mieszają się strefy klimatyczne i krajobrazy, występują gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wielu krajów i kontynentów. W lokalnej kulturze krzyżują się wpływy Zachodu, Rosji czy Bliskiego Wschodu. Prawdziwy tygiel natury i cywilizacji. Odwiedzimy kilka niezwykle różnorodnych regionów. Przejedziemy przez góry wyższe niż Alpy, rozległe stepy i pustynie. Zajrzymy do wykutych w skałach klasztorów i kamiennych wież, obejrzymy złote skarby wytapiane tysiące lat temu, poznamy burzliwe historie sięgające starożytnych czasów. Zasmakujemy w aromatycznej kuchni i najznakomitszych trunkach – w końcu Gruzja to kraj biesiad i najstarsza kultura winiarska świata!

Mapa Cena
Cena zawiera

 

Cena nie zawiera

 

Mapa Cena
Cena zawiera

 

Cena nie zawiera

 

Plan wycieczki
  1. Dzień 1 Wylot z Polski do Gruzji 

    Po przylocie do Gruzji transfer z lotniska do hotelu. Nocleg w Kutaisi.

  2. Dzień 2 28.07.2017 - plaża w Batumi; Goderdzi Pass (140 km) 

    Śniadanie w hotelu Po śniadaniu samochodami terenowymi Delica udamy się w drogę do Batumi – perełka nadmorska Gruzji. Czas wolny na plaży Po orzeźwiającej kąpieli w Morzu Czarnym obiad w lokalnej restauracji – możliwość rozkoszowania się pyszna gruzińską kuchnią. Następnie ruszamy malowniczą doliną w kierunku położonej ponad 2000 m n.p.m. przełęczy Gorerdżi w małym Kaukazie. Nasz pierwszy obóz rozbijemy na połoninie rozkoszując się widokami Adżarii.

  3. Dzień 3 DZIEŃ 2 – 29.07.2017 - Achalciche – Vardzia ( 200 km) 

    Po śniadaniu ruszamy w kierunku miasta Achalciche. Zwiedzamy tam potężną twierdzę z XII w. Następnie ruszamy na wschód, kanionem rzeki Mkvaria, aby zobaczyć największe gruzińskie skalne miasto – Vardzię. Proponowana trasa dojazdu do tej atrakcji to nie standardowa droga asfaltowa, ale kręta, górska droga wijąca się nad przepaścią zboczami kanionu. Zwiedzanie Vardzi i jej rozległych podziemi oraz obiad w lokalnej knajpce wypełni popołudnie Po obiedzie udajemy się w góry Samsari – gdzie znajdują się wygasłe wulkany sięgające 3500 m n.p.m. Poruszając się po bezkresnych łąkach pomiędzy potężnymi stożkami wulkanów dojedziemy do miejsca noclegu – tym razem rozbijemy obóz nad jeziorem.

  4. Dzień 4 DZIEŃ 3 – 30.07.2017 - Tbilisi (160 km) 

    Śniadanie w obozowisku. Po wspólnym posiłku ruszamy w dalszą drogę – jedziemy do stolic Gruzji – Tbilisi. Po zakwaterowaniu w przytulnym hotelu i odpoczynku proponujemy spacer ulicami tego pięknego miasta. Zwiedzanie starej części gruzińskiej stolicy, w tym wspaniałą katedrę Sioni i górująca nad miastem perska twierdzę Narikala. Dla chętnych możliwość odpoczynku w zabytkowych gruzińskich łaźniach Biesiadna kolacja, urozmaicona narodowymi gruzińskimi tańcami. Nocleg w hotelu

  5. Dzień 5 31.07.2017 - Tbilisi - David Gareja – Udabno (120 km) 

    Śniadanie w hotelu i czas wolny. Po obiedzie wykwaterowanie i w dalszej kolejności ruszamy ku jednej z największych atrakcji Gruzji – do skalnego monastyru David Gareji, położonego na granicy z Azerbejdżanem. Tu krajobraz zmienia się diametralnie: dookoła suche stepy, poprzecinane kolorowymi skałami, a z punktu widokowego nad klasztorem rozciąga się bezkresna panorama. Następnie odwiedzimy legendarny już bar „Oazis” w Udabno, prowadzony przez polaków. Końcówke dnia przeznaczymy na offroadowy przejazd po stepach południowej Kachetii. Wieczór zakończymy obozowiskiem na brzegu rzeki wraz z klimatycznym ogniskiem.

  6. Dzień 6 01.08.2017 - Udabno -Anauri - Gruzińska Droga Wojenna – Kazbegi - Mcchetta (160 km) 

    Śniadanie w obozowisku. Kierujemy się na zachód do Mcchetty – starej stolicy Gruzji. W zabytkowym uroczym centrum tego starego miasteczka przenocujemy. Po drodze zobaczymy kolejne symbole Gruzji – Grzuińską Drogę Wojenną oraz twierdze Ananuri. Gruzińska Droga Wojenna – główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu, ma długość 208 km a w najwyższym punkcie, tj. na Przełęczy Krzyżowej wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m. Wzdłuż Gruzińskiej Drogi Wojennej zachowało się wiele zabytkowych świątyń i budowli obronnych, które w połączeniu z malowniczym krajobrazem stanowią wielką atrakcję turystyczną. Twierdza Ananuri to jeden z tych obiektów, którego zdjęcia widnieją na niemal każdej broszurze reklamującej kraj. Kamienny pierścień murów z basztami, oraz kościoły na tle wzgórza w tle  tworzą piękną panoramę. Celem jest klasztor Cminda Sameba, połozony na wysokości 2400 m n.p.m. Bez wątpienia kościół Gergeti i okoliczne góry tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie!

  7. Dzień 7 02.08.2017 - Mcchetta - Gori (100 km) 

    Śniadanie w hotelu Po posiłku czas wolny. Spacer po mieście. Tym czym dla Polaków jest Częstochowa, tym dla Gruzinów jest Mccheta W samej Macchetcie można wiele zobaczyć: miasto może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Po leniwym poranku w Mcchetcie i biesiadnym obiedzie ruszamy do Gori – miasta w którym urodził się „towarzysz” Stalin. Obowiązkowy punkt programu jest muzeum poświęcone temu dyktatorowi Kolacja i nocleg w mieście.

  8. Dzień 8 03.08.2017 - Gori - Kutaisi (150 km) 

    Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotna ku Kutaisi. Po drodze znajdzie się jeszcze kilka iejsc wartych odwiedzenia zanim pożegnamy się z Gruzją. Jaskinia Prometeusza oraz monastyry Gelati i Mocameta położone są zaledwie pół godziny jazdy od trochę Kutaisi. Warto je odwiedzić, jeśli tutaj kończymy naszą przygodę z Gruzją, bo Prometeusz potrafi zachwycić swoją wielkością, a monastyr Gelati został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Trasa turystyczna w Jaskini Prometeusza liczy sobie liczy sobie prawie 1,5 km długości, a sale sięgają 20 metrów wysokości. Do tego wszystkie formacje – wodospady, kolumny, meduzy, firanki i wiele innych – są podświetlone zmieniającymi się kolorami – niesamowite efekty! Obiad w mieście, czas wolny na zakup pamiątek do Polski. Kolacja i transfer na lotnisko Lot powrotny do Warszawy: Kutaisi 21.55 – Warszawa 23.25

Co zabrać?
Najciekawsze na trasie
Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki