Bezdroża Kirgistanu na czterech kołach - wyprawa 4x4, 8 dniowa

od ---------
Przemierz bezdroża Kirgistanu na czterech kołach - wyprawa samochodami terenowymi 4x4
 • Czas trwania
  10 dni
 • Kraj
  Kirgizja
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
 • Dystans
  ok. 1700 km
 • Minimalna ilość uczestników
  4
Opis

INFORMACJA DLA ODWIEDZAJĄCYCH KIRGISTAN
Kirgistan, oficjalnie Republika Kirgiska – państwo położone we wschodniej Azji środkowej. Stolicą Kirgistanu jest Biszkek. 

Położenie geograficzne
Kirgistan położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu i północnego Pamiru. Na północy graniczy z Kazachstanem, na wschodzie – z Chinami, na południu z Tadżykistanem, na zachodzie – z Uzbekistanem. Łączna długość granicy wynosi 3 878 km.

Powierzchnia
Powierzchnia Kirgistanu wynosi 198500 km2 i według tego wskaźnika kraj jest na 86 miejscu na świecie. Nie ma dojścia do morza. Ponad 3/4 terytorium kraju zajmują góry. Szczyt Zwycięstwa, mający wysokość 7439 m to najwyższy punkt kraju (najbardziej na północ wysunięty siedmiotysięcznik na ziemi od strony Chin). Cały obszar kraju położony jest powyżej 401 m n.p.m. Ponad połowa jego terytorium znajduje się na wysokości od 1000 do 3000 m, a około 1/3 – na wysokości od 3000 do 4000 m.

W Kirgistanie jest ponad 2000 jezior i sztucznych zbiorników. Około 90% z nich to wysokogórskie zapory wodne i jeziora zamknięte. Na północnym wschodzie, na wysokości 1609 m n.p.m., znajduje się piąte na świecie co do wielkości i szóste pod względem głębokości jezioro, które należy do głównych atrakcji Kirgistanu, to jezioro Issyk-Kul.

Klimat
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów npm temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. w Kirgistanie jest dużo słońca.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Deszcz i śnieg pada zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Jak się ubrać
W Kirgistanie klimat latem jest bardzo gorący, ale wilgotność powietrza nie jest bardzo wysoka, więc ciepło jest dobrze tolerowane. Latem wygodnie jest nosić lekką odzież z bawełny i cienkich materiałów. Ale nad Issyk-Kulem i w górach w godzinach wieczornych może być chłodno, więc na wieczorne spacery i podczas długich podróży trzeba zaopatrzyć się w lekkie kurtki i swetry. Latem słońce może sprawić turystom niezbyt przyjemną niespodziankę, toteż zaleca się stosowanie kremów ochronnych, przynajmniej w pierwszych kilku dniach pobytu, aby uniknąć poparzenia.

Liczba ludności
Kirgistanu – ponad 5,3 mln (101 miejsce na świecie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 26 osób na 1 km⊃2;. Kraj jest zamieszkany przez przedstawicieli ponad 80 narodowości. Rdzeń ludności kraju – 72,16% to Kirgizi.

Waluta narodowa – som kirgiski (KGS).
1 som = 100 tyjin.

Numer kierunkowy              +996
Strefa czasowa                     UTC +6

Wiza
W Kirgistanie obowiązuje ustawa o ruchu bezwizowym dla obywateli Polski na okres do 60 dni. Odnośnie dłuższego okresu pobytu stosuje się przepisy ogólnego ruchu wizowego.
Po przybyciu do Kirgistanu każdy przyjeżdżający powinien posiadać przy sobie ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również uprawianie wspinaczki. Przebywanie w niektórych obszarach Kirgistanu jest dozwolone wyłącznie dla turystów posiadających dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Ambasada Republiki Kirgiskiej w Republice Austrii, Republice Słowackiej, na Węgrzech, w Republice Czeskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Wiedniu (Austria): Invalidenstrasse 3/8, Wien 1030, Österreich.

Tel.:                +43 (1) 535-0379
Faks:              +43 (1) 535-0379-13
E-mail:           kyremb@inode.at
Przyjmowanie interesantów: +43 (1) 535-0379
ul. Belwederska 49, 00-761; tel.: (22) 621-34-53

Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5000$. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

Bezpieczeństwo
Stopień przestępczości (głównie oszustwa, kradzieże) w Kirgistanie jest powyżej średniej i należy być bardzo ostrożnym w miejscach publicznych i środkach transportu. Nie jest zalecane noszenie dużych sum pieniędzy przy sobie. Paszport, a także papiery wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

Banki/kantory
Waluty obce można wymieniać w bankach i kantorach. Wymiany waluty zaleca się dokonywać w stolicy (najkorzystniej w centrum) – na prowincji kurs jest niższy. W kantorach (które pracują całodobowo) jest «nocny» – droższy i «dzienny» – normalny kurs. Niektóre duże banki akceptują czeki podróżne, ale pobierają wysoką prowizję. Karty kredytowe są akceptowane w bankach i niektórych większych hotelach w Biszkeku. Banki są otwarte od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, dni wolne – sobota i niedziela.

Polskie złotówki nie są nigdzie w Kirgistanie przyjmowane, najlepiej przywieźć dolary lub euro. Najpopularniejsze są jednak dolary.

Sklepy i zakupy
Sklepy są otwarte od 9:00 do 17:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00 do 14:00 w weekendy. Sklepy spożywcze i supermarkety – całą dobę (Biszkek) i od 9:00 do 20:00 (w pozostałych miastach). W sklepach ceny są ustalone, ale na targowiskach podlegają negocjacji. Istnieje wiele bazarów, które sprzedają żywność i rękodzieła. W zachodniej części Biszkeku działa największy w Azji Środkowej bazar «Dordoi» z ogromnym wyborem niedrogiej odzieży i obuwia. Natomiast koloryt azjatyckiego bazaru posiada tzw. rynek oszski.

Kuchnia kirgiska
Kirgistan jest znany nie tylko jako piękny kraj, ale również jako kraj o starożytnej i oryginalnej kulturze, z trwałymi elementami koczowniczego trybu życia obok cywilizacji współczesnej. Położenie na skrzyżowaniu dróg Wielkiego Jedwabnego Szlaku spowodowało, że kirgiska tradycja kulinarna została wzbogacona o elementy kuchni innych ludów Azji Środkowej.

Jedną z cech kuchni kirgiskiej jest to, że większość składników potraw zachowuje swój naturalny wygląd i smak. Najważniejszymi z nich są: mięso, mleko, warzywa i owoce, a także powszechnie stosowane produkty mączne. Mięso (baranina, wołowina i konina) – wciąż jest głównym składnikiem wszystkich potraw kuchni kirgiskiej.
Honorowe miejsce na świątecznym stole zajmuje danie o nazwie «beszbarmak» (pięć palców), gotowane na ogniu. Aby je poznać, trzeba koniecznie posmakować. Z kobylego mleka przygotowywany jest cudowny napój «kumys», który jest znany z wyjątkowego smaku i właściwości leczniczych. Jest on stosowany jako napój leczniczy w wielu chorobach i stanowi również bogate źródło witamin.

Kirgizi są bardzo gościnni. Jeśli zostaniesz zaproszony na obiad do rodziny kirgiskiej, nie zapomnij zabrać ze sobą drobny prezent – kwiaty lub owoce. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Obiady świąteczne noszą nazwę dastorhon. Dastorhon – oznacza duży obrus, który rozciąga się na podłodze, wokół którego usadza się gości. I proszę się nie dziwić, jeśli dastorhon odbędzie się na świeżym powietrzu. Jeść należy tylko prawą ręką. Na koniec posiłku należy podnieść obie dłonie do twarzy, zrobić z nich kształt łódek i wykonać ruch w dół twarzy, przypominający nieco czynność mycia. Przy tym koniecznie trzeba powiedzieć słowo «omin», czyli rosyjski odpowiednik  «amen».

Mapa
Mapa
Plan wycieczki
 1. Dzień 1: przylot do Biszkeku  

  Przylot do Biszkeku, zakwaterowanie w hostelu.

 2. Dzień 2: Biszkek - Kyzyl Oi, 65% asfalt, 35% offroad 200 km 

  Nasza wyprawa 4x4 rusza z Biszkeku. Tego dnia kierujemy się do wioski Kyzyl Oi. Trasa wiedzie przez południową część kraju, pełna jest malowniczych pejzaży gór i wąwozów, m.in. przełęcz Tue Ashuu na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras w Kirgistanie. Wieczorem tradycyjna kolacja oraz nocleg.

 3. Dzień 3: Kyzyl Oi - Son Kul, 100 % offroad 140 km 

  Po śniadaniu rusza nasza wyprawa 4x4. Naszym celem jest drugie największe jezioro w Kirgistanie - jezioro Son Kul, otoczone górami, znajdujące się na wysokości 3013 m n.p.m. co sprawia, że jest również najwyżej położonym jeziorem w Kirgistanie. Kirgizi wybierają to miejsce, aby odpocząć i zrelaksować się na łonie natury w otoczeniu przepięknych pejzaży. Po przybyciu na miejsce czas wolny na eksplorację okolicy. Po drodze spotkanie z lokalnymi mieszkańcami, później kolacja oraz nocleg w jurcie - typowym mieszkaniu kirgiskich nomadów.

 4. Dzień 4: Son Kul - Tash Rabat, 20% asfalt, 80% offroad 255 km 

  Po śniadaniu kontynuujemy naszą wyprawę 4x4. Cel: Tash Rabat - zajazd dla karawan na Jedwabnym Szlaku. Znajduje się tam zabytkowy XIV-wieczny kamienny zamek, w samym sercu gór Tian Shan - na wysokości 3200 m n.p.m. Tash Rabat został z budowany z kamiennych bloków o grubości 1 m, znajduje się tam 31 pokoi oraz podziemne piwnice, używane niegdyś jako areszt dla złodziei. Droga do Tash Rabat wiedzie przez przełęcz Moldo Ashu. Nocleg w jurcie nieopodal Tash Rabat.

 5. Dzień 5: Tash Rabat - Naryn, 100% asfalt 115 km 

  Rano czas na odpoczynek - w tym czasie można wybrać się na spacer i pojeździć konno. Jest to świetna okazja, aby zapoznać się z lokalnymi mieszkańcami, ich zwyczajami, kulturą. Po lunchu przejazd przełęczami górskimi do miasteczka Naryn, usytuowanego w wąwozie. Po drodze towarzyszyć nam będą zapierające dech w piersiach widoki. Nocleg w pensjonacie.

 6. Dzień 6: Naryn - Tosor - Tamga, 10% asfalt, 90% offroad 365 km 

  Trasa kolejnego dnia naszej wyprawy przebiega przez niezwykłą przełęcz Tosor na wysokości 3950 m n.p.m. , pełną ośnieżonych szczytów i przepięknych widoków również na jezioro. Popołudniu przyjazd nad jezioro Issyk Kul - drugiego największego jeziora wysokogórskiego na świecie (1608 m n.p.m.). Często nazywane jest "perłą środkowej Azji" i jednym z głównych punktów wypraw turystó w tym kraju. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

 7. Dzień 7: Tamga - Karakol, 80% asfalt, 20% offroad 120 km 

  Kolejny dzień rozpoczniemy od wyprawy do wąwozu Jeti Oguz, znanego ze swoich czerwonych formacji skalnych, nazywanych też "siedmioma bykami". Zobaczymy też Górę Złamanego Serca, która swoją nazwę wzięła od charakterystycznego kształtu przypominającego złamane serce. Kolejno przejedziemy do miasteczka Karakol, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć zbudowany na styl chiński meczet Dungan. Co ciekawe, do jego budowy nie użyto ani jednego metalowego gwoździa. Później czeka nas wizyta w starej drewnianej cerkwi prawosławnej. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

 8. Dzień 8: Karakol - Cholpon Ata, 70 % asfalt, 30% offroad 170 km 

  Ósmego dnia powrócimy nad jezioro Issyk Kul. Tym razem jednak przejedziemy północnym brzegiem jeziora, co da nam możliwość zobaczenia go z każdej strony. Przejedziemy wzdłuż wąwozów Semenovskoye i Grigorievskoye. Te dwa malownicze wąwozy łączą się ze sobą na końcu, co oznacza, że jazdę rozpoczniemy przez jeden wąwóz, a zakończymy w drugim. Kolacja i nocleg w hotelu.

 9. Dzień 9: Issyk Kul Lake - Biszkek, 100% asfalt 270 km 

  Z rana rozpoczniemy podróż powrotną do Biszkeku. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć starożytne inskrypcje na kamieniach datowane na 800 r.p.n.e. Tego dnia zobaczymy także wieżę Burana - minaret pochodzący z XI. wieku. Był używany jako symbol dla podróżujących Jedwabnym Szlakiem, oznaczającym miasto nieopodal, w którym mogli odpocząć. Po przyjeździe do Biszkeku zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Kolacja w lokalnej restauracji i nocleg w hotelu.

 10. Dzień 10: wylot do Polski  

  Wykwaterowanie i wylot do Polski.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: czapka z daszkiem na cieplejsze dni i czapka zimowa na zimniejsze dni w górach
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe najlepiej do chodzenia po górach
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza, bielizna termiczna, ubrania chroniące od deszczu i wiatru
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe
5. Okulary przeciwsłoneczne
6. Krem z filtrem UV
7. Lekarstwa, apteczka
8. Aparat fotograficzny lub kamera
9. Latarka, najlepiej czołowa
10. Namiot
11. Bukłak na wodę
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu
13. Paszport ważny minimum 6 miesiecy
14. Prawo jazdy
15. Menażka, kubek, nóż i widelec
16. Płachta biwakowa - tarp
17. Taśmy lub ekspandery gumowe do mocowania bagażu
18. Wodoszczelna torba
19. Turystyczna kuchenka gazowa, benzynow lub kelly kettle
Najciekawsze na trasie
Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki