wyjazdy motorami maroko
organizacja kompleksowych wyjazdow motocyklowych do maroka
wyjazdy motocyklowe maroko
wyprawy motocyklowe do maroka

Sahara Adventure - Maroko - wyprawa motocykle + quady + UTV - wyprawy 4x4

od ---------
Wyprawa motocyklowa przez Maroko to spełnienie marzeń dla wszystkich lubiących malownicze wąwozy, doliny i zakątki pełne historycznych miejsc. Kultura i bogactwo kulinarne Maroka to z pewnością jedne z największych zalet tego kraju. Przemierzymy motocyklami, quadami i pojazdami SXS ponad 2000 km przez Góry Altas, pustynie, gdzie zobaczymy mnóstwo malowniczych krajobrazów. Trasa wiedzie głównie asfaltowymi drogami dość dobrej jakości. Pakuj swój motocykl i dołączaj do naszej ekipy na najlepsze trasy Maroko.
  • Czas trwania
    11 dni
  • Kraj
    Maroko
  • Poziom trudności
    Średnie (3/6)
  • Aktywności
Rekomendowane terminy:
18°
sty
20°
lut
22°
mar
23° 11°
kwi
26° 14°
maj
30° 16°
cze
34° 18°
lip
34° 19°
sie
31° 18°
wrz
27° 16°
paż
22° 12°
lis
19°
gru
Opis
MAROKO

Maroko to państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. 

Geografia
Maroko należy do państw Maghrebu. Graniczy z Algierią, hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą, Mauretanią (faktycznie terytorium jest w większości pod kontrolą marokańską). Administracyjnie Maroko jest podzielone na 42 regiony. Jedna trzecia terytorium to wyżyny i góry. Imponujące pasma Antyatlasu, Atlasu Średniego i Atlasu Wysokiego z najwyższym na terenie całej Afryki Północnej szczytem Tubkal (4165 m n.p.m.).
Ważniejsze miasta to: Casablanca, Rabat, Fez, Marrakesz, Agadir, Tanger, Meknes, Wadżda, Tetuan, Al-Kunajtira. 

Klimat 
Maroko leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednakże jest dość zróżnicowany, gdyż przez kraj ciągną się pasma górskie. Nadatlantyckie niziny charakteryzują się łagodnym klimatem morskim, z umiarkowanymi temperaturami i sporymi opadami deszczu w okresie zimowym. W głębi kraju temperatury są wyższe, a ilość opadów mniejsza. Na południu kraju jest uzależniony od bliskości Sahary. Opady są nieregularne i mniej obfite, temperatury w lecie bardzo wysokie, a zimy chłodne.

Liczba ludność
Maroko zamieszkuje około 32 mln mieszkańców. Skład etniczny to: 65% Arabowie, 33% Berberzy (rdzenny lud Maghrebu) oraz pozostali m.in. Żydzi, Europejczycy (głównie Francuzi i Hiszpanie) oraz przybysze z innych krajów afrykańskich.

Język
Urzędowym językiem na terenie Maroka jest język arabski. W dyplomacji i handlu używany jest także język francuski. Na co dzień Marokańczycy posługują się dialektem języka arabskiego, który charakteryzuje się wpływami języka francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Polityka
Ustrój Maroka to dziedziczna monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król Muhammad VI (od 23 lipca 1999). Premier powoływany jest przez króla, do parlamentu odbywają się wybory: Izba Radców (Madżlis el-Mustaszarin) i Izba Reprezentantów (Madżlis en-Nuwab).

Religia
Około 99% ludności to muzułmanie. Islam jest jedną z trzech religii, obok judaizmu i chrześcijaństwa. Islam odłamu sunnickiego jest religią państwową. Meczety w Maroku są niedostępne dla wyznawców innych religii. Maroko jest krajem tolerancyjnym pod względem wyznania. 

Turystyka
Najbardziej popularnymi regionami turystycznymi są wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Oprócz licznych mniejszych kąpielisk nadmorskich znajduje się w Maroku kilka większych miast, o wysokich walorach turystycznych: Rabat, Casablanca, Tanger, Marrakesz i Agadir. Do godnych odwiedzenia można również zaliczyć trzy dawne stolice królewskie: Fez, Marrakesz i Meknes. 

Kuchnia marokańska
Kuchnia marokańska jest najsmaczniejsza spośród arabskich kuchni. Widać w niej wpływ kuchni afrykańskich, francuskiej i arabskiej. Najpopularniejszym daniem jest kuskus- kasza podawana z mięsem, warzywami i sosem, czasami także rodzynkami. Innym rarytasem jest tażin- duszone mięso, przygotowywane w połączeniu z warzywami, owocami, ziołami, przyprawami, oliwkami, orzechami i migdałami. Polecane są soczyste, opiekane na ruszcie szaszłyki czy mielone mięso. Wśród zup króluje pożywna harira, codziennie serwowana w czasie ramadanu.
Wśród napojów najpopularniejszy jest napar z zielonej herbaty i mięty, mocno słodzony. Pyszne są soki ze świeżo wyciskanych owoców. Polecić można również dobrej jakości wina marokańskie.

Waluta
W Maroku obowiązuje dirham marokański (MAD), który dzieli się na 100 centymów.  Dirham marokański jest walutą niewymienialną. Nie można ich wwozić ani wywozić z terenu Maroka w kwocie większej niż 2000 MAD. W Maroku zdecydowanie łatwiej wymienić euro niż dolary amerykańskie (1 Dh = ok. 0,40 PLN). Transakcje wymiany prowadzą banki, kantory i niektóre hotele.

Wiza
Obywatele polscy udający się turystycznie do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt (gotówka, karty kredytowe, wyciąg z konta itp.). Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy i wjazdu na terytorium Maroka jest paszport, który powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu.

Przepisy celne
Wywóz dewiz z terytorium Maroka jest możliwy pod pewnymi, szczególnymi warunkami: niewykorzystane dewizy, przywiezione z zagranicy i niewymienione na dirhamy podczas pobytu w Maroku: na podstawie dokumentów dowodzących zagraniczne pochodzenie tych dewiz (rachunek z kantoru, wyciąg z konta zagranicznego, potwierdzenie transakcji z bankomatu lub deklaracja celna złożona przy wjeździe - jeśli kwota jest równa lub przekracza równowartość 100.000 MAD), dewizy uzyskane z powtórnej wymiany dirhamów niewykorzystanych podczas pobytu w Maroku: na podstawie rachunku z marokańskiego punktu wymiany dewiz, wwóz i wywóz dewiz w formie bezgotówkowych środków płatniczych (karty kredytowe, czeki podróżne, etc.) nie podlega ograniczeniom. Bez cła do Maroka mamy prawo wwieźć 200 sztuk papierosów, 50 cygar lub 400 gr tytoniu a także litr spirytusu lub butelkę wina. Nie ma konieczności deklarowania prywatnych, cennych przedmiotów, czy sprzętu elektronicznego. Prawo dopuszcza wywóz skamielin i skamieniałości, jeżeli ich ilość nie przekracza 10 sztuk. Przepisy marokańskie pozwalają na wywóz dowolnej ilości wyrobów alkoholowych i tytoniowych, natomiast należy pamiętać o obostrzeniach europejskich dotyczących ich wwozu na teren UE.

Przepisy prawne
Przemyt i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Są one łatwe do wykrycia podczas systematycznych i skutecznych kontroli prowadzonych przez oddziały policji z wyszkolonymi psami, szczególnie przy przekraczaniu granicy. Warunki w zakładach karnych są ciężkie. Turyści nagabywani przez handlarzy nie powinni podejmować rozmowy. Od przygodnych znajomych bezwzględnie nie należy przyjmować żadnych przesyłek ani listów do Europy, ponieważ mogą one zawierać narkotyki. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Bezpieczeństwo
Maroko jest krajem bezpiecznym. Przybywający tutaj turyści nie podróżują w konwojach policyjnych. Należy być czujnym w miejscach bardzo ludnych, turystycznych, odwiedzanych przez tłumy lub w miejscach komunikacji publicznej, na bazarach. Tam mogą się zdarzyć drobne kradzieże. Nie należy zgadzać się na przyjmowanie przesyłek do Europy, bowiem mogą zawierać narkotyki, a przemyt, handel i używanie narkotyków są w Maroku surowo zabronione. Europejczycy – uważani za bardzo zamożnych – są często nagabywani przez ulicznych żebraków lub dzieci, proszące o pieniądze. Trudno się też uwolnić od przypadkowych pseudoprzewodników, którzy oferują swoje usługi, a potem domagają się za nią zapłaty lub zamiast spaceru po mieście doprowadzają turystów do zaprzyjaźnionych z nimi sklepów. Na zaczepki są narażone kobiety, które powinny unikać samotnych spacerów, zwłaszcza po zmierzchu. 

Polska ambasada w Maroku
Ambasada RP w Rabacie,
23 av. Oqbah, B.P. 425,
Rabat, Maroc,
tel. (z zagranicy) 00212 537 77 11 73, 
(z Maroka) 05 377711 73, 05 3777 17 91. 

Ubezpieczenie i zdrowie
Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju. Wskazane jest posiadanie polisy ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy też transportu.
W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Przed podróżą warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Ze względu na odmienne zwyczaje higieniczne turysta może zachorować na dur brzuszny i inne choroby układu trawiennego. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem. Przed podróżą należy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym (można je również kupić w miejscowych aptekach). 
Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. 

Banki/bankomaty
Banki działają od poniedziałku do piątku, zwykle w godz. 9:00 do 17:00 z przerwą na obiad. Przy większości działają bankomaty, akceptujące karty kredytowe i debetowe Visa, Mastercard. Kartami płatniczymi można płacić w hotelach, restauracjach i niektórych sklepach. W wyjątkowych sytuacjach na terenie Maroka można skorzystać z usług Western Union, który posiada rozwiniętą siatkę przedstawicielstw na terenie całego kraju. Wypłata jest przeliczana na dirhamy marokańskie i jest dokonywana najczęściej jeszcze tego samego dnia.

Czas
W Maroku obowiązuje czas zachodnioeuropejski (UTC+), a więc o godzinę wcześniejszy w stosunku do Polski zimą i dwie godziny wcześniejszy do Polski latem.

Zwyczaje
Marokańczykom nie przystoi publiczne okazywanie uczuć wśród płci przeciwnej, nie dziwi jednak nikogo widok okazywania przyjaźni i sympatii nawet wśród tej samej płci. Często można zauważyć popularny wśród Marokańczyków gest, wykonywany przez nich podczas powitania. Unoszą dłoń do serca, czy okazują szczególne przywiązanie do witanej osoby.
Poza hotelami wyższej kategorii za bardzo niestosowne mogą być uznane zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini, bluzki z odkrytymi ramionami, szorty, obcisłe ubrania). Takich strojów (dotyczy to również zbyt krótkich spodni u mężczyzn) należy się wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych. 
Fotografowanie ludzi bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane i może się spotkać z gwałtownym sprzeciwem lub nawet żądaniem dość wysokiej opłaty. 
Cudzoziemców nie będących wyznawcami islamu obowiązuje zakaz wstępu do meczetów (często nad ich wejściem umieszczane są stosowne ostrzeżenia). Nie jest też dopuszczalne fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu. Kto te zakazy zlekceważy, może być narażony na nieprzyjemności. Dla turystów dostępne są jedynie cztery muzułmańskie miejsca kultu: meczet Hasana II w Casablance (z wyjątkiem piątku, dnia głównych modlitw; wstęp 20 EUR), część pomieszczeń meczetu Moulaya Ismaila w Meknesie, mauzolea Mohammeda V w Rabacie oraz Moulaya Alego Cherifa w Rissani (południe Maroka). 
Ponieważ islam zabrania picia alkoholu, zdecydowana większość tańszych restauracji i jadłodajni oraz sklepów spożywczych nie sprzedaje go. Jest on jednak dostępny w prawie wszystkich supermarketach, a także w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach.

Zakupy
Podczas zakupów, w miejscach, gdzie nie wywieszono cen, trzeba pamiętać o targowaniu się. Jest ono niezbędne szczególnie na bazarach, jeśli chce się kupić towar po realnych cenach. Targowanie to głęboko zakorzeniona w świadomości tradycja społeczna. Przy targowaniu należy zawsze pamiętać, aby nie urazić sprzedawcy podając zbyt niską wyjściową cenę produktu, lecz aby nie płacić więcej niż ok. 60% początkowej ceny zaproponowanej przez handlarza.
Popularne wśród Marokanek jest zdobienie ciała henną. Jest to roślinny barwnik do sporządzania tatuaży na dłoniach i stopach. Tatuaże z henny łudząco przypominają koronkowe rękawiczki czy skarpetki. Naturalnej henny używa się również do farbowania oraz odżywiania włosów.
Cenione są także rytuały Hammam (kąpiele w łaźni publicznej, przeznaczona tylko dla mężczyzn lub dla kobiet). Kąpiel zaczyna się od nasmarowania ciała mydłem i wygrzaniem w gorącym pomieszczeniu. Kolejny etap to mycie szorstką gąbką, swoisty rodzaj peelingu, na koniec oblewa się ciało wodą z wiaderka. 

Informacje dla kierowców
Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy jest w Maroku pożądane, ale nie jest obowiązkowe. Właściciele pojazdów muszą natomiast wykupić zieloną kartę. Poza zieloną kartą inne polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Osoby podróżujące samochodem powinny zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w nocy, gdyż często inni użytkownicy dróg mają pojazdy słabo bądź nieoświetlone. Przejazd niektórymi drogami w górach może być utrudniony od grudnia do marca z powodu obfitych opadów śniegu. 

Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Wynajem i transport sprzętu
  2. Transfery
  3. Zakwaterowanie
  4. Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
  5. Opłaty parkingowe
  6. Opłaty klimatyczne w hotelach
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność mechanika na trasie
  9. Obecność przewodnika
  10. Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
  11. Części zapasowe eksploatacyjne
  12. Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy


Cena nie zawiera
  1. Biletów lotniczych (około 100 euro)
  2. Paliwa na okres wyprawy
  3. Ubezpieczenia podróżnego
  4. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
  5. Wszelkich wydatków natury osobistej
  6. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"


Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Wynajem i transport sprzętu
  2. Transfery
  3. Zakwaterowanie
  4. Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
  5. Opłaty parkingowe
  6. Opłaty klimatyczne w hotelach
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność mechanika na trasie
  9. Obecność przewodnika
  10. Wejścia we wszystkie historyczne miejsca
  11. Części zapasowe eksploatacyjne
  12. Jednego dodatkowego kierowcę dla grupy


Cena nie zawiera
  1. Biletów lotniczych (około 100 euro)
  2. Paliwa na okres wyprawy
  3. Ubezpieczenia podróżnego
  4. Opłat za używanie aparatu fotograficznego/kamery wideo w zwiedzanych miejscach
  5. Wszelkich wydatków natury osobistej
  6. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"


Plan wycieczki
  1. Dzień 1 : Agadir - Marrakesz Transfer busem do Marrakeszu 

    Witamy Afrykę! Przylot do Agadiru i transfer busem do Marrakeszu. Rozpoczynamy nasz off road po Maroku- wyprawa motocykle, quady, auta terenowe 4x4, pojazdy SXS (UTV). Maroko- państwo rzut beretem od Europy przyciąga nas magią barw, zapachów i orientalnych smaków. Odpoczniemy na złotych piaskach, przejedziemy motocyklami przez potężny Altas, zobaczymy tajemnicze kazby i zaklinaczy węży.

  2. Dzień 2: Marrakesz - Boumalne Dades Całkowity dystans: około 320 km 

    Pierwszy, poważny dzień wyprawy motocyklowej prowadzi nas z Marrakeszu do Boumalne Dades. Jedziemy krętymi szutrami przez pasmo Atlasu wspinając się na ponad 2000 m npm . Popołudniu zjeżdżamy w dół, by dotrzeć do przepięknej Doliny Dades. Podziwiamy niezwykły, malowniczy kanion. Można poczuć się niemal jak w Arizonie. Maroko zaczyna roztaczać na nas swój urok. Nocleg w kasbie.

  3. Dzień 3: Boumalne Dades - Merzouga Całkowity dystans: około 250 km 

    Tego dnia po śniadaniu czeka nas niemalże dakarowy odcinek do Merzougi. Trasa jest dość wymagająca nawet dla doświadczonych fanów dwóch kółek. Biegnie przez góry, kamienistą pustynię, wyschnięte jeziora, na których często robią się burze piaskowe- słynny fesz fesz. Nie możemy także będą w tej okolicy zapomnieć o złotych piaskach pustyni Erg Chabbi, której wydmy są wysokie na ponad 150 metrów. Nocleg w kasbie pod samymi wydmami.

  4. Dzień 4: Merzouga - Midelt Całkowity dystans: około 260 km 

    Jadąc do Midelt przejedziemy przez kanion rzeki Ziz. Trasa z surowym krajobrazem, kamienistymi, górskimi pasmami prowadzi przez wyludnione tereny. Tylko w nielicznych miejscach można dostrzec osady nomadów. Odpoczywamy i cieszymy się naszą podróżą motocyklową po Afryce północnej.

  5. Dzień 5: Midelt - Fez Całkowity dystans: około 220 km 

    Szczytami gór jedziemy do pięknego miasta Fez. Jedno z najbardziej znanych miast Maroka zachęca do odwiedzin licznymi zabytkami i atrakcjami arabskiej kultury. Po dotarciu na miejsce będziemy wędrować uliczkami starego miasta napawając się tutejszą atmosferą, spróbujemy lokalnych specjałów i potargujemy się z ulicznymi handlarzami. Nocujemy w hotelu.

  6. Dzień 6: Fez - El Hoceima Całkowity dystans: około 250 km 

    Wypad do nadmorskiego kurortu rekompensuje nam wysiłek całej dotychczasowej podróży. Odpoczywamy na plaży nad Morzem Śródziemnym. Relaksujemy się w słońcu.

  7. Dzień 7: El Hoceima - Szefszawan (Al-Ujun) Całkowity dystans: około 240 km 

    Na pobyt w Szefszawan czekaliśmy od dłuższego czasu. Błękitne miasto jest niezwykłe i za każdym razem podczas motocyklowych wypraw do Maroka lubimy spędzić tu trochę czasu. Klimat tego miejsca jest niezwykły, a niebieskie budynki wyglądają świetnie na naszych pamiątkowych zdjęciach. Oczywiście udajemy się do jednej z najpiękniejszych marokańskich medyn, gdzie obserwujemy arabską kulturę, życie mieszkańców.

  8. Dzień 8: Szefszawan (Al-Ujun) - Rabat Całkowity dystans: około 250 km 

    Po noclegu w Szefszawan jedziemy do stolicy Maroka Rabatu. Miasto podobne do innych europejskich miast wyróżnia się na tle Maroka swoją nowoczesnością. Jest spokojne, bez tłumów, hałasu, ulicznych korków. Nie ma tu nadmiaru zabytków wartych odwiedzenia, ale na pewno zajrzymy do kazby Al-Udaja. Nocleg.

  9. Dzień 9: Rabat - Casablanca - Marakesz Całkowity dystans: około 380 km 

    Dziś czeka nas najdłuższy i zarazem ostatni z odcinków naszego wyjazdu motocyklami i quadami do Maroka. Wyjeżdżamy ze spokojnego Rabatu do Casablanki, która stanowi ogromny kontrast w stosunku do marokańskiej stolicy. Musimy tu być choćby tylko na chwilę i poznać to miasto rozsławione przez hollywoodzki film. Po krótkim postoju ruszamy w kierunku Marrakeszu. Prosta droga na południe nie sprawia zbyt wielu trudności. Żegnamy się ze słońcem i błękitnym niebem. Po dotarciu do Marrakeszu nocleg w hotelu.

  10. Dzień 10: Marakesz - Agadir Zdanie sprzętu i transfer do Agadiru 

    Przedostatni dzień naszego pobytu w Afryce. Po śniadaniu spacer po uliczkach Marrakeszu, zakup pamiątek i wyjazd busem do Agadiru.

  11. Dzień 11: Powrót do Polski Wylot z Agadiru 

    Wyprawa motocyklowa i 4x4 w Maroku od wybrzeża po góry Atlas zakończona. Sahara adventure zaprasza ponownie! Wylatujemy z Agadiru do Polski, ale w pamięci magiczne Maroko pozostaje.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze/na noc.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Bukłak na wodę.
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.

Co zabrać:
Sprawny sprzęt
Nawigację GPS –najlepiej Garmina ( trasa jest w formacie gpx)
Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
Zbiornik na paliwo minimum 20 litrów
Coś na wodę( lub miejsce na butelki z wodą)
Ciepłe ubranie( przejeżdżamy Atlas Wysoki może być chłodno)
Zestaw naprawczy do quada(np. końcówki drążków, pasek, zestawy do naprawy kół,..)
Koło zapasowe( najlepiej w rozmiarze przedniego koła)
Jakiś dodatkowy prowiant ( coś na trasę nie psującego się)
Ubrania spakowane w nie za duże walizki-ograniczone miejsce na samochodzie zabezpieczenia
Torby na quada lub np. szczelne worki typu żeglarskiego , …
Najciekawsze na trasie

Agadir to pierwszy punkt naszej wycieczki do Maroka. Jeden z najpopularniejszych plażowych kurortów świata, a z pewnością tej części Afryki.  Ponad 300 słonecznych dni w roku oraz 10 kilometrów plaż sprawiają, że Agadir jest drugim, zaraz po Marakeszu, najchętniej odwiedzanym miastem w Maroku. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić zawsze pełen życia i łodzi port. Najlepszy widok na zatokę, port i nowe miasto jest z odrestaurowanej po trzęsieniu ziemi medyny. Agadir oferuje atrakcje i dla tych spokojnych i dla tych nieco bardziej rozrywkowych turystów.

Marrakesz, inaczej Czerwone Miasto to najpopularniejsze wśród turystów miasto Maroka. Urzeka swoją architekturą- mnóstwo krętych i wąskich uliczek, 16- kilometrowy mur z czerwonej cegły otaczający medynę, ulice pełne życia, stoiska z regionalnym jedzeniem. To tutaj znajduje się najsłynniejszy w świecie arabskim plac - Jemaa el Fna (Dżamaa al-Fina), gdzie spotkać można zaklinaczy węży, opowiadaczy baśni, tancerzy, kobiety malujące henną. Po zmroku rozpoczyna się „prawdziwe” życie. Na placu rozkładają się stragany serwujące tradycyjne potrawy, przekąski, słodycze, napoje, a na obrzeżach swe bajki zaczynają snuć trubadurzy. Warto także odwiedzić Kutubijji - główny meczet miasta. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa kutub, czyli książki i nadana została ze względu na targ dzieł literackich, który odbywał się przez stulecia na alei prowadzącej do meczetu. Marrakesz to także bujne ogrody, wytworne restauracje i wspaniałe hotele.

Tubkal, Dżabal Tubkal- najwyższy szczyt Maroka i gór Atlas o wysokości 4167 m npm.  Jest to również najwyższy szczyt Afryki Północnej. Położony jest 63 km na południe od Marrakeszu, w Parku Narodowym Tubkal. W połowie drogi na szczyt znajdują się trzy schroniska o różnym standardzie.

Ait Ben Haddou to pustynny ksar, czyli twierdza, który popularność zdobył głównie dzięki nagrywaniu tu scen hollywoodzkich filmów: Gladiator, Gra o tron, Aleksander, Klejnot Nilu, Mumia, Indiana Jones, Helikopter w ogniu. Budowla w 1987 roku znalazła się na liście UNESCO. Przez wieki, Ait Ben Haddou stanowiło ważny punkt tranzytowy na głównym szlaku handlowym, który prowadził z Sudanu, przez tajemnicze Timbuktu, aż do Marrakeszu. W obrębie murów obronnych, z narożnymi wieżami, wykonanymi z dekoracyjnie zdobionej cegły mułowej znajdują się zarówno skromne domostwa, jak i przestronne budynki przypominające wiejskie pałace. Przestrzeń publiczna ksaru składa się z meczetu, publicznego placu, miejsca młócenia zboża, spichlerza, karawanseraju, dwóch cmentarzy (muzułmańskiego i żydowskiego) oraz sanktuarium świętego Sidi Ali. 

Quarzazate (Warzazat) to miasto w prowincji Warzazat w rejonie Sus-Masa-Dara. Leży pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu. Quarzazate nazywane jest przez niektórych „bramą Sahary” lub „bramą pustyni”. Stąd ruszają drogi na Saharę. Region ten odgrywał strategiczną rolę w dziejach Maroka. Ze względu na położenie na szlaku handlowym Ouarzazate odwiedzało przez wieki wiele karawan. Spacer po tej okolicy pozwala na odkrycie tajemniczych kazb, w tym między innymi czerwonej kazby Tifoultout i Taourirt.

Wąwóz rzeki Dades to jeden z ciekawszych punktów na naszej trasie motocyklowego wyjazdu do Afryki. Znajduje się między Boumalne Dadès i M'semrir w prowincji Teng. Jest to kanion wyżłobiony przez blisko 200 kilometrową rzekę Dades. Można tu zobaczyć przepiękne formacje skalne. Istnieją cztery równoległe wgłębienia, sięgające głębokości 200-500 metrów. Najlepszym okresem na zwiedzanie Doliny Dades jest maj. Nie jest wówczas zbyt gorąco, słońce świeci całymi dniami, a niebo jest błękitne. Kwitną wtedy także porastające dno doliny plantacje róży damasceńskiej. Zapach kwiatów unosi się w powietrzu, a widoki oszałamiają. Dolina zamieszkana jest głównie przez Berberów. Ich wioski to ksary, nazywane tutaj tighermatine. Na zboczach doliny wzniesionych jest też bardzo dużo kazb. Z tego powodu Dolina Dades przybrała swoją kolejną nazwę, czyli „Dolina Tysiąca Kazb”.

Kanion Toudra jest najczęściej odwiedzanym przez turystów wąwozem w południowym Maroko. Krajobraz jest tu spektakularny. Strome półki skalne, wysokie na ponad 300 metrów robią niesamowite wrażenie. Widoki uzupełniają malownicze wioski i daktylowe ogrody. Najciekawszą i najbardziej obleganą częścią wąwozu jest wąska szczelina znajdująca się pomiędzy pionowymi, monumentalnymi przypierającymi różne odcienie czerwieni skałami u których stóp płynie rzeka.

Merzouga to kolejna ciekawa miejscowość, którą odwiedzimy podczas wyprawy motocyklowej w Maroku. Wieś znana jest dzięki bliskośći do Erg Chebbi- pustyni piaszczystej z potężnymi, wędrującymi wydmami. Co roku miejsce to przyciąga tysiące turystów. Na pustyni można także skorzystać z biwaku i spędzić noc pod rogwieżdżonym saharyjskim niebem.

Erg Chebbi (Irk asz-Szabbi) to pustynia piaszczysta w południowo-wschodnim Maroku, w obrębie Sahary w pobliżu granicy z Algierią. Leży w pobliżu miast Arfud i Ar-Risani. W jej obszarze położona jest także oaza Merzouga. Wydmy na Erg Chebbi sięgają 150 metrów wysokości i cały czas się przemieszczają. Można tu spróbować przejaźdzki na wielbłądzie, wybrać się na wyprawę samochodami terenowymi czy pojeździć na desce (sandboarding).

Wąwóz Ziz został utworzony przez rzekę Ziz, która ciągnie się wzdłuż plantacji daktylowych palm. Czerwone i pomarańczowe strome skały pięknie kontrastują tu z zielonymi fragmentami krajobrazu. Kończy się on Tunelem Legionistów – wydrążonym przez żołnierzy Legii Cudzoziemskiej w latach 20 XIX wieku.

Midelt- malownicze miasto w wysokich równinach pomiędzy Atlasem Średniem i Atlasemu Wysokim. Midelt służy jako centrum handlowe z dużym zapleczem rolniczym oraz wydobyciem skamielin i minerałów. Dawniej Midelt był ważnym centrum wojskowym dla Francji, gdzie mieścił się garnizon Legii Cudzoziemskiej oraz batalion piechoty marokańskiej. Spektakularny, surowy krajobraz okolicy, z nielicznymi, na pół wyschniętymi tujami i kamienistym pasmem górskim, gdzie niemal nie widać ludzkich osad, robi olbrzymie wrażenie. Dodatkowo, region zamieszkany jest przez nieliczne, nieosiadłe jeszcze plemiona górskich nomadów, których namioty rozsiane są po okolicznych wzgórzach i dolinach.

Fez to trzecie co do wielkości miasto Maroka, zwane „duchową stolicą”. Fez jest przykładem architektury islamu. Obok budowli świeckich można tu spotkać również obiekty sakralne, z początku panowania religii Mahometa, oraz nowoczesne,  monumentalne meczety, grobowce, pałace i forty, łaźnie publiczne i fontanny. Najsłynniejszą dzielnicą miasta jest stary Fez El Bali, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na tutejszej medynie, największej w świecie arabskim, można zobaczyć m.in. medresę Bu Inania, jedną z największych świętości miasta: grobowiec Mulaj Idrissa II oraz wspaniały meczet  i równocześnie najstarszy uniwersytet świata - Al-Karawijjin. Nowy Fez (Fes el Jedid) warto odwiedzić ze względu na pałac królewski, okrzyknięty jedną z najwspanialszych budowli świeckich w Maroku.

Ifrane to popularny kurort narciarski. Położony na wysokości 1665 m npm zaskakuje europejskim stylem architektury w zachwycający sposób przypominając alpejską wioskę. Specyficzne położenie sprawia iż latem można poczuć tu orzeźwiający chłód, a zimą okoliczne stoki otula warstwa białego puchu. W 1935 roku zanotowano tu dotychczas najniższą temperaturę w Afryce: -24°. Region słynie z kilku znaczących źródeł wód mineralnych i źródlanych.

Maulaj Idris to małe miasteczko odwiedzane przez turystów głównie ze względu na rzymskie ruiny Volubilis. Dla muzułmanów Maulaj Idris to najświętsze miejsce w Maroku, miejsce pochówku Idrisa I, władcy Maghrebu i potomka Mahometa.

Volubilis to stanowisko archeologiczne niedaleko miasta Meknes, między Fez i Rabat z najlepeij zachowanymi ruinami miasta rzymskiego w Afryce Północnej. Według badań było ono zamieszkane już w epoce neolitu, później w czasach starożytnej Kartaginy, aż w końcu stało się zachodnią granicą rzymskiego imperium. Zwiedzający mogą zobaczyć kilka rzymskich willi ze wspaniałymi mozaikami podłogowymi, termy, kapitol, łuk triumfalny, dom Orfeusza. W 1997 roku Volubilis zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

El Hoceima (Al-Husajma) to miasteczko portowe w północnym Maroku nad Morzem Śródziemnym. Do lat 50. XX wieku Al-Husajma była niewielką wioską rybacką, obecnie jest małym miastem, liczącym około 134 tys. mieszkańców. W kurorcie tym możemy odpocząć po trudach podróży, poleniuchować na plaży, wygrzać się w słońcu i popływać w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. W 2004 roku miasto nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopni w skali Richtera. Zabudowa miasta przetrwała katastrofę, znacznie ucierpiały jednak sąsiednie wioski, zwłaszcza Imzuran i Ajn Kamra.

Szefszawan (Al-Ujun) to jedno z piękniejszych miasteczeka w Maroku. Urzeka odwiedzających budynkami pomalowanymi na różne odcienie koloru niebieskiego. Szafszawan został założony w roku 1471 przez Mulaja Raszida. Współczesny Szafszawan żyje głównie z turystyki. Znajduje się tu ponad 20 meczetów i świątyń. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest XV- wieczny Wielki Meczet El Adamaa Masjid. Jest to największy meczet w mieście, charakteryzujący się widocznym z daleka ośmiokątnym minaretem. Jak w każdym Marokańskim mieście, jednym z najpiękniejszych miejsc jest medyna. Aby się do niej dostać trzeba przejść przez jedną z pięciu bram. Głównym placem miasta jest Uta el-Hammam. Plac graniczy z Kazbą. Forteca wybudowana została w XVII w i znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Otoczona murem wykonanym z pisé, czyli mieszanki kamieni, słomy i błota zaprasza do podziwiania uroków andaluzyjskiego ogrodu oraz muzeum etnograficznego. Znajdują się w nim zbiory sztuki ludowej, broni, instrumentów muzycznych i rzemiosła północnego Maroka (tkanin, haftów, garncarstwa). Szefszawan warty jest odwiedzenia nie tylko ze względu na jego błękitny urok, rześki górski klimat i wspaniałą atmosferę, ale także ze względu na malowniczą okolicę, która je otacza.

Rabat to stolica Maroka. Sprawia wrażenie bardziej europejskiego i nowoczesnego miast od pozostałych, choć nie ma tu tłumów, korków, zgiełku. Zwiedzić tu można nową część miasta - wybudowaną przez Francuzów Ville Novuelle oraz tutejszą kazba Al-Udaja- umiejscowiona na wzniesieniu twierdza - nie ma sobie równych nigdzie w okolicy. Unikalnym zabytkiem jest także cytadela Szella, gdzie poczuć się można jak w rezerwacie ornitologicznym - pośród ruin i zieleni żyją tutaj niezliczone bociany i czaple. Będąc w Rabacie warto odwiedzić także Meczet Hasana, mauzoleum Mohammeda V, pospacerować po uliczkach medyny.

Casablanca została rozsławiona bardzo mocno przez film z Humphreyem Bogartem pod tytułem Casablanca. Przypomina europejskie, południowe metropolie. Casablance odwiedzimy na krótko kończąc nasz wyjazd motocyklami do Maroka. Największą atrakcję stanowi monumentalny meczet Hassana II, nie mający sobie równego w całym świecie arabskim. Wybudowany na sztucznej wyspie, z przeszkloną w niektórych miejscach podłogą i rozsuwanym dachem jest drugim co do wielkości meczetem na świecie. Pierwszym jest świątynia w Mekce. Przynależący do budowli minaret o wysokości 210 metrów jest natomiast najwyższą religijną budowlą na świecie. Gdy zapada zmrok, ze szczytu świątyni wysyłana jest laserowa wiązka w stronę Mekki.

Warunki pogodowe
Maroko leży w zachodniej części Atlasu. Przez środek kraju przebiega pasmo Atlasu Wysokiego (najwyższy szczyt: Dżabal Tubkal, 4167 m n.p.m.), równolegle do niego ciągnie się Atlas Średni (Dżabal Bu Nasr, 3340 m n.p.m.) na północy i Antyatlas (Imkut, 2531 m n.p.m.) na południe. Wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego wznoszą się góry Ar-Rif (Dżabal Tidighin, 2456 m n.p.m.). Na północ od Atlasu Średniego rozciąga się Meseta Marokańska (200–1500 m n.p.m.). W południowej i południowo-wschodniej części kamieniste i piaszczyste pustynie Sahary. Nad Oceanem Atlantyckim i w dolnym biegu Wadi Muluja niewielkie niziny aluwialne (Gharb, Dakkala, Sus).

Klimat podzwrotnikowy na wybrzeżach, w głębi kraju suchy lub skrajnie suchy (odmiana górska). Średnia temperatura w styczniu +10 do +12 °C, w lipcu +35 do +44 °C (czasem nawet do +54 °C). Roczna suma opadów w Atlasie Średnim do 1000 mm, na południowej i południowo-wschodniej poniżej 200 mm. W górach Atlasu zimą występują opady śniegu. Na wybrzeżu atlantyckim częste mgły (wpływ chłodnego Prądu Kanaryjskiego). Doliny rzeczne i niższe partie stoków wykorzystywane są do uprawy cytrusów, oliwek i winnej latorośli. Na wiosnę między kwietniem, a czerwcem powiewa gorący, porywisty, pustynny wiatr niosący pył i piasek, który zwiększa temperaturę i obniża wilgotność. Posiada kilka regionalnych nazw: chamsin, sirocco, chergui.

Rzeki w północnej i zachodniej części (głównie Wadi Umm ar-Rabija, Wadi Muluja) o zmiennych stanach wód, są wyzyskiwane do nawadniania i do celów energetycznych. Na południu i wschodzie jedynie nieliczne rzeki okresowe (najdłuższa Wadi Dara), które płyną wąwozami po czym giną w piaskach Sahary. Tworzone są również zbiorniki retencyjne. Na przeważającymi terenie panują stepy i półpustynie, a na północy zarośla makii (wrzosiec drzewiasty, drzewo świętojańskie, pistacja kleista), a w oazach palmy daktylowe. W górach częściowo zachowane lasy (8% powierzchni kraju), głównie cedry, dąb korkowy, endemiczne drzewo żelazne – argania. Do najczęściej spotykanych gatunków fauny można zaliczyć: fenki, dromadery, skorpiony, lisy, mangusty, a na zboczach Atlasu muflony.
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki