Japonia - wyprawa motocyklowa

od od -
Samuraj, gejsza, anime, sumo, sushi, origami, zielona herbata, sake to pojęcia wszystkim chyba znane. Różnorodność Japonii jest ogromna, a jej poznawanie to niekończąca się przygoda. Japonia - "Kraj Wschodzącego Słońca" i "Kwitnącej Wiśni" to jedno z najbardziej interesujących miejsc na świecie. Dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją podróżowanie po Japonii jest fascynującą przygodą, zapewniającą mnóstwo atrakcji. 
 • Czas trwania
  14 dni
 • Kraj
  Japonia
 • Poziom trudności
  Średnie (3/6)
 • Aktywności
 • Dystans
  OK 3000 km
Rekomendowane terminy:
10°
sty
10°
lut
13°
mar
19°
kwi
23° 14°
maj
25° 18°
cze
29° 22°
lip
27° 20°
sie
27° 20°
wrz
21° 14°
paż
17°
lis
12°
gru
Opis

OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU

Powierzchnia: 378000 km2

Położenie: 20°25' do 45°33' N

Ludność: 125 mln

Gęstość zaludnienia: 338 osób na km2

Waluta: Jen (JPY)

Strefy klimatyczne: zwrotnikowa, podzwrotnikowa, umiarkowana ciepła

Japonia leży na około 3900 wyspach. Największe z nich to Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Kraj leży w północno- wschodniej strefie monsunów, które docierają tu z Korei, Chin i Indii. Wyspy Japońskie co roku nawiedza około 7 - 10 tajfunów. Obszar górzysty stanowi 71% powierzchni kraju. Najwyższe góry to Alpy Japońskie. Wysokość szczytów przekracza 3000 tys m n. p. m. Najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi (3776 m). W Japonii jest ponad 70 aktywnych wulkanów. Największym ssakiem występującym na terenie Japonii jest niedźwiedź brunatny.

STREFA CZASOWA

GMT +9.00. Czas japoński różni się od czasu polskiego letniego o 7 godzin do przodu.

Przykładowo, gdy w Polsce mamy godz. 10 – w Japonii jest godz 18.

DOKUMENTY PODRÓŻY

Paszport: powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z terytorium Japonii (trzeba go również mieć przy sobie podczas całego wyjazdu).

Wiza: Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli  polskich przy wjazdach na teren Japonii do 90 dni pobytu, w celach turystycznym, prywatnym lub służbowym. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby  powyżej 16 roku życia poddawane są procedurze imigracyjnej, która polega na pobraniu odcisków palców, fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym. Odmowa  poddania się tej procedurze uniemożliwi wjazd do tego kraju. Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego albo środków na jego zakupienie, ale ich brak może mieć wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, w przejściu granicznym.

BEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie przestępczością jest znikome, rzadko zdarzają się rozboje, gwałty, kradzieże, morderstwa. Należy jednak zachować ostrożność w mało uczęszczanych miejscach w nocy oraz w dzielnicach rozrywki. Należy pamiętać, że Japonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

UBEZPIECZENIE

Polisy polskich firm ubezpieczeniowych z reguły nie są honorowane. Należy sprawdzić przed przyjazdem ( w biurze podróży lub firmie ubezpieczeniowej ), czy wykupione ubezpieczenie jest ważne w Japonii. Trzeba też uzyskać nazwę i numer telefonu miejscowego przedstawicielstwa firmy ubezpieczeniowej.

ZDROWIE

W Japonii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie wymaga się zaświadczeń o szczepieniach od osób przyjeżdżających do Japonii. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe ( np. układu krążenia) powinny wiedzieć, że zdarzają się tu zmiany ciśnienia nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia a latem jest tu wyjątkowo duszno i parno. Alergicy powinni mieć na uwadze koncentrację alergenów przez cały rok (pleśni, grzybów, pyłków kwitnących roślin ).  Dlatego celowe jest zabranie ze sobą zapasu leków na cały okres  pobytu. Warto mieć list od lekarza, w jęz. angielskim, przydatny w razie kontroli celnej. Tylko niektóre leki importowane do Japonii można kupić w American  Pharmacy w Tokio, w dzielnicy Ginza. Podstawowe leki można kupić w większych sklepach. W zakresie usług medycznych panuje duża konkurencja, stąd różnice w ich cenach: koszt  wizyty lekarskiej może wahać  się od  ok. 8 do  30 tys. JPY, doba pobytu w szpitalu kosztuje od 10 do 40 tys. JPY, plus kilka tys. JPY za wyrobienie specjalnej karty pacjenta. Zdarzenia nagłe, wymagające wezwania karetki i badania – to usługi kosztujące nawet 80 tys. JPY.

Ceny usług  stomatologicznych również są zróżnicowane ( np. ekstrakcja zęba  to cena od 5 do 10-15 tys. JPY). Z lekarzem można porozumieć się  zazwyczaj tylko w jęz. japońskim, niekiedy w jęz. angielskim. Szpitalem oferującym obsługę w języku angielskim jest St. Luke’s International Hospital w Tokio ( cena konsultacji u lekarza internisty ok. 7 000 JPY, podstawowe badania – krew, mocz – ok. 30 000 JPY), Hiroo International Clinic http://www.hiroo-ic.com/ (cena konsultacji medycznej 8000 JPY, cena badań podstawowych od 30000 do 40000 JPY), a także Tokyo Medical and Surgical Clinic http://www.tmsc.jp/.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Obowiązuje ruch lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce w oparciu o wzór określony w Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z 1949 jest uznawane przez tutejsze władze.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii. Sieć połączeń komunikacyjnych - autobusowych, kolejowych, lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta. W Tokio doskonale funkcjonuje metro i kolej. Środki transportu są szybkie i punktualne jednak większość informacji na ich temat jest w jęz. japońskim. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, przejazdy tunelami są płatne. Parkowanie - tylko w wyznaczonych miejscach.  Z uwagi na wysokie koszty transportu (przykładowo koszt przejazdu szybkim pociągiem - shinkansen - z Tokio do Kioto w dwie strony wynosi 30 000 JPY) praktycznym rozwiązaniem może być wykupienie tzw. JR pass tj. rodzaju karnetu pozwalającego na podróżowanie w danym okresie państwowymi środkami lokomocji (JR). Karnet możliwy do nabycia jedynie poza granicami Japonii.

CŁO

Towary zwolnione z cła to ubrania, artykuły toaletowe, przedmioty osobistego użytku, przedmioty potrzebne do wykonywania zawodu, podczas pobytu w Japonii. Alkohol i wyroby tytoniowe mogą bez cła wwozić osoby dorosłe, po ukończeniu 20 roku życia, w następujących ilościach: 3 butelki alkoholu - jedna butelka = ok.760 cc, cygara - 100 szt., papierosy  - 400 szt., inny rodzaj tytoniu - 500 g, 2 uncje perfum - 1 uncja = ok. 28 cc, prezenty i przedmioty osobistego użytku w ilości  nie wskazującej  na to, że przeznaczone są na sprzedaż, których łączna wartość - w cenach z kraju zakupu - nie przekracza 200 tys. JPY. Można wwieźć dowolną ilość pieniędzy, ale kwotę przekraczającą 1 mln  JPY należy zadeklarować. Do Japonii można wwieźć zapas leków na własny użytek, na okres 2 miesięcy oraz 24 szt. paraleków, do stosowania zewnętrznego. W przypadku przekroczenia tych limitów należy skontaktować się z regionalnymi biurami do spraw zdrowia i opieki lek.( na lotniskach ). Obowiązuje zakaz wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego -  (różnego rodzaju wędlin itp. nawet, jeżeli są to produkty zakupione w sklepach bezcłowych na europejskich lotniskach ), kwiatów ( także ciętych ), owoców, roślin i nasion. Ponadto obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia narkotyków, stymulantów ( amfetamina, met-amfetamina ), substancji psychotropowych.

PRZEPISY PRAWNE

Prawo japońskie jest bardzo surowe dla przemycających narkotyki, broń amunicję i materiały pornograficzne. Przedłużenie pobytu bez ważnej wizy uznawane jest za przekroczenie przepisów imigracyjnych i zagrożone karą wydalenia z Japonii na własny koszt, z zakazem wjazdu na jej terytorium przez 5 lat.

OBYCZAJE

Japonia jest odmiennym kulturowo krajem i kieruje się odrębnymi zasadami obyczajowymi. Japończycy są narodem tolerancyjnym, należy jednak unikać niezręcznych sytuacji, respektować miejscowe zwyczaje. Właściwym gestem przy powitaniu się i pożegnaniu jest ukłon. W wielu miejscach ( świątynie, restauracje, łaźnie publiczne, domy prywatne ) przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć obuwie. Przywiązuje się tu dużą wagę do statusu poznawanego człowieka, do jego wykształcenia, miejsca pracy. Stąd też ważna jest w tym kraju wizytówka. Nie ma zwyczaju dawania napiwków. Przed wejściem do metra, pociągu, autobusu należy ustawić się w kolejce osób oczekujących. Bilety do metra i pociągów  JR kupuje się w automatach, zaś opłatę za jazdę autobusem uiszcza się bezpośrednio u kierowcy. Przejazd, niezależnie od długości trasy kosztuje 210 JPY. Przyjęte jest poruszanie  się lewą stroną chodnika, schodów.

PRZYDATNE INFORMACJE

Japonia położona jest w  aktywnym sejsmicznie rejonie świata, stąd powszechne zjawiska trzęsienia ziemi. Występuje tu zjawisko pory deszczowej, tajfuny, zdarza się tsunami.

Klimat kraju jest uciążliwy latem. Jest zróżnicowany na poszczególnych wyspach. Należy stosować kremy z wysokimi  filtrami UV, w celu ochrony  przed agresywnym słońcem.

Zazwyczaj na przełomie roku - mniej więcej od 29 grudnia do 3 stycznia, na przełomie kwietnia i maja, w połowie sierpnia / Zaduszki japońskie / nieczynne są banki, urzędy państwowe, większość sklepów i restauracji.

Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można  korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.

Pieniądze można wymieniać w bankach lub nielicznych kantorach wymiany walut okazując paszport.

W całej Japonii woda z kranu nadaje się do picia.

Urzędy typu poczta otwarte są do 17-tej.

Ceny usług ( różnego rodzaju np. pocztowych, naprawczych ) są bardzo drogie.

Odradza się zwiedzanie muzeów w dni świąteczne ze względu na dużą liczbę odwiedzających.

W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie - 100V prąd zmienny 50 Hz w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego - nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do tych parametrów.

Przydatne telefony: policja - tel.110, pogotowie ratunkowe: tel. - 119, straż poż. - tel. 119.

WALUTA

Japońska waluta to JEN (¥). 

W użyciu są banknoty: 10000¥, 5000¥, 2000¥ oraz 1000¥

oraz monety: 500¥, 100¥ , 50¥, 5¥ 10¥, 5 ¥ i 1¥ 

PŁATNOŚCI 

W Japonii powszechnie do płacenia używa się gotówki. Dobrze jest przywieźć jeny zakupione w Polsce. Ale wymiana PLN na JPY nie jest w Polsce łatwą czynnością. W bankach trzeba zamówić walutę wcześniej. Najlepiej zorientować się, który kantor może sprzedać nam JPY. 

Bankomaty w Japonii z reguły nie obsługują europejskich kart płatniczych. Można korzystać z kart Visa i MasterCard w większych sieciowych sklepach, a i tak mogą się zdarzyć problemy z płatnością. Alternatywnie można wypłacić pieniądze z naszych kart w bankomatach ATM znajdujących się w sklepach 7Eleven (dostępne 24h/dobę przez cały rok) i na japońskiej poczcie. 

PRĄD I WTYCZKI

W Japonii mamy kontakty takie jak w USA – typ A z 2 bolcami, więc przejściówki są niezbędne. Napięcie jest tu również inne (100 V) i niektóre sprzęty – jak np. suszarka do włosów mogą nie działać na pełnej mocy. 

ZAKUPY TAX FREE

W wielu miejscach można dokonać zakupów tax free za okazaniem paszportu. Zazwyczaj określona jest minimalna kwota (5000-10000 jenów). Paragony zostają wpięte do paszportu, trzeba je potem okazać na lotnisku.

AMBASADA RP W TOKIO

Japonia, Tokio, 2-13-5 Mita, Meguro-ku, 153-0062

Tel.: +813 57947020 / tel. alarmowy +81 8046107020 

Faks: +813 57947024

Mapa
Mapa
Plan wycieczki
 1. Dzień 1  

  Wylot z Polski. Po przylocie odpoczynek w hotelu. Poranek upływa na zapoznaniu się z motocyklem i jeździe próbnej. Po wypróbowaniu sprzętu czas ruszać w drogę! Nasz pierwszy przystanek to "Twin Ring Motegi", gdzie odbywają się światowe wyścigi Grand Prix. Możliwość odwiedzenia "Honda Collection Hall" poświęconej historii motocykli i samochodów. Na trasie podziwianie przepięknej japońskiej przyrody.

 2. Dzień 2  

  Dzisiaj odwiedzimy miejscowości Nikko. Znajduje się tu świątynia Toshogu wybudowana w 1617 roku. Ponadto, znajduje się tu wioska, która przypomina Tokio sprzed 400 lat. Można w niej spotkać Samuraja, albo Ninja.

 3. Dzień 3  

  Jedziemy autostradą w kierunku północnym, odwiedzamy świątynie Chusonji. Wybudowane w 850 roku w celach błagalnych o pokój, jedna z nich w całości w kolorze złotym. Przenosimy się do czasu japońskich wojen domowych.

 4. Dzień 4  

  Trasa w dalszym ciągu prowadzi na północ, wzdłuż wijących się dróg, prosto do Morioki. Odrobina adrenaliny, a potem wyśmienita regionalna kolacja w Ryokan.

 5. Dzień 5  

  Droga prowadzi do Kakunodate, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu naszej wyprawy. Znajdują się tutaj domy samurajów liczące sobie ponad 400 lat. Możliwość odwiedzenia muzeum oręża i zobaczenie prawdziwej katany i yoroi.

 6. Dzień 6  

  Jedziemy wzdłuż Morza Japońskiego w kierunku południowo-zachodnim.Mijamy liczne, małe porty rybackie. Dzisiejsze menu zawiera owoce morza i sushi. Końcowy przystanek na dzisiaj to Kanazawa.

 7. Dzień 7  

  Dzisiejszy dzień przeznaczamy przede wszystkim na odpoczynek. Możliwość odwiedzenia miejsc takich jak stare miasto w Kanazawie czy zamek.

 8. Dzień 8  

  Przejazd niezwykle widowiskową, górską trasą, prowadzącą do dawnej stolicy Japonii, czyli Kioto. Kioto zostało założone w 794 roku i stanowiło stolicę kraju przez 1200 lat. Unikalne zabytki takie jak świątynie Ginakuji, Kinakuji, Ryoanji, czy słynny las bambusowy Arashiyama.

 9. Dzień 9  

  Zatrzymujemy się w Kioto na dłużej. Odwiedzamy między innymi dzielnicę Gion, czy świątynię Fushimi Inari, znaną z tysiąca pomarańczowych bram tori wybudowanych wzdłuż ścieżek.

 10. Dzień 10  

  Udajemy się w kierunku południowym do kolejnej starej stolicy, czyli miasta Nara. Starsza niż Kioto, powstała w 710 roku. Pełniła funkcję stolicy politycznej, jak i religijnej stolicy japońskiego buddyzmu. Wciąż znajdują się tu obiekty sakralne wybudowane w 6 wieku n.e.

 11. Dzień 11  

  Spacer po mieście, wolniejszy dzień na odpoczynek od jazdy.

 12. Dzień 12  

  Opuszczamy Narę i kierujemy się na wschód, do Hamamatsu. Miasto jest znane jako miasto produkcji motocykli. Swoje siedziby mają tu na przykład Yamaha i Suzuki. Hamamatsu jest także znane z hodowli węgorzy. Możliwość spróbowania regionalnego przysmaku.

 13. Dzień 13  

  Jedziemy na północny wschód, w kierunku Alp Japońskich. Kręte drogi i przepiękne górskie krajobrazy.

 14. Dzień 14  

  Ostatni dzień jazdy. Po drodze do Tokio oglądamy górę Fudżi, czyli najwyższe wzniesienie w Japonii. Powrót do Tokio, odpoczynek w hotelu i wylot do Polski.

Co zabrać?
-
Najciekawsze na trasie

Tokio

Nikko

Sendai

Kakunodate

Kanazawa

Kioto

Nara

Hamamatu

Góra Fudżi

Warunki pogodowe
Wyspy Japońskie leżą w strefie klimatów umiarkowanych ciepłych (Hokkaido, północne Honsiu), podzwrotnikowych (środkowe i południowe Honsiu, Sikoku, Kiusiu) i zwrotnikowych (południowy skraj Kiusiu i Riukiu). Na całym terytorium Japonii występuje klimat monsunowy. Na północy zimy są mroźne i śnieżne, temperatura może spadać nawet do -40 stopni C, a zimne wichry znad Syberii i Mongolii często przynoszą ze sobą zamiecie śnieżne. Na północy zimy są mroźne i śnieżne, temperatura może spadać nawet do -40 stopni C, a zimne wichry znad Syberii i Mongolii często przynoszą ze sobą zamiecie śnieżne. Lata są łagodne, a temperatura dochodzi wówczas do 20 stopni C. Na wyspach na południu, m.in. na Okinawie, jest dużo cieplej. W Tokio latem jest gorąco i wilgotno, a zimą chłodno - zwykle około 5 stopni C. W klimacie prawie całej Japonii możemy wyróżnić cztery odrębne pory roku.
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki