motorcycle himalayah tour
ekspedycje motocyklowe w himalajach
polecam wynajem motocykli w manali leh
organizacja kompleksowych wyjazdow motocyklowych w hilmalaje

Spiti - ziemia zakazana Himalaje - wyprawa motocyklowa

od -----------
Nazwa "Spiti" oznacza dosłownie "ziemię pośrodku". Ta położona między Tybetem a Indiami dolina należy do najsłabiej zaludnionych obszarów kraju. Otoczona wysokimi górami dolina słynie ze swoich majestatycznych krajobrazów. Ludność wyznaje buddyzm tybetański toteż w okolicy znajdują się najsławniejsze buddyjskie klasztory świata. Wyprawa skierowana jest dla osób, które chciałyby zagłębić się w majestatyczny religijny klimat niezaludnionych obszarów Indii.
  • Czas trwania
    10 dni
  • Kraj
    Himalaje Indie
  • Poziom trudności
    Trudne (4/6)
  • Aktywności
Rekomendowane terminy:
30° 16°
sty
31° 17°
lut
32° 20°
mar
32° 23°
kwi
33° 26°
maj
32° 25°
cze
30° 25°
lip
30° 24°
sie
30° 23°
wrz
31° 20°
paż
33° 17°
lis
32° 16°
gru
Opis

Indie – państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego.

Kraj oszałamia swoim ogromem, zgiełkiem i różnorodnością. To swoisty test dla wielu podróżnych. Jedni z radością powrócą do domu po przeżytych wrażeniach, dla innych zaś zagłębianie się w kolorowy i zróżnicowany świat subkontynentu będzie wspaniałą okazją do poznania tej zawiłej i interesującej, odmiennej od naszej kultury.

Geografia
Indie położone są w Azji południowej i graniczą z: Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą i Bangladeszem. Północna granica wyznaczona jest poprzez Himalaje, poniżej których w kierunku południowym rozciąga się Nizina Hindustańska, składająca się od strony wschodniej z Niziny Gangesu, Doliny Asamu i Niziny Indusu (wschodniej części) z pustynią Thar. Niemal cały Półwysep Indyjski pokryty jest przez Wyżynę Dekan. Najwyższymi punktami Indii są: K-2 (8611 m n.p.m. – drugi co do wysokości szczyt świata) oraz Kanczendzenga (8598 m n.p.m. – trzeci co do wysokości szczyt świata).

Klimat
Indie położone są w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie w zachodniej części Niziny Hindustańskiej występuje klimat zwrotnikowy pustynny, a w Himalajach i Karakorum klimat podzwrotnikowy górski, chłodny. Średnia temperatura powietrza w maju waha się od 25 °C na północy do 30 °C na południu, natomiast w styczniu od 15 °C u podnóży Himalajów do 28 °C na południu.

Kultura i sztuka
Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony. W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty za pozowanie do zdjęć. Do sytuacji konfliktowej może dojść w przypadku spowodowania wypadku drogowego, zwłaszcza gdy jego ofiarą będzie człowiek lub krowa.

Zwyczaje
Napiwki są zwyczajem tylko w większych miastach i w ośrodkach turystycznych, ale bakszysz obowiązuje wszędzie. Kierowcy i przewodnikom należy dać napiwki na końcu wycieczki/zwiedzania. Podczas zwiedzania wiele razy dojdzie do spotkania z naciągaczami i nachalnymi handlarzami – jeżeli nie jesteśmy zainteresowani usługą/produktem, należy zignorować i spokojnie odejść, w przeciwnym wypadku wskazane jest twarde targowanie.

Polityka
Indie są republiką federacyjną z głową państwa w osobie prezydenta. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament – Sansad. Każdy ze stanów ma własne władze z gubernatorem na czele.

Gospodarka
Podstawą gospodarki Indii jest rolnictwo. W ostatnich latach następuje jednak dynamiczny rozwój nowoczesnych dziedzin gospodarki. Mimo iż wzrost gospodarczy kraju postępuje, ponad 40% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa.

Liczba ludności
Indie są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności (ponad 1 mld). Są także jednym z najgęściej zaludnionych krajów Azji. Większość ludności koncentruje się w dolinie rzeki Ganges oraz na Nizinie Hindustańskiej. Indie są krajem bardzo zróżnicowanym etnicznie: ok. 40% ludności stanowią Hindusi, 8% – Bengalczycy, 8% – Telugowie, 7% – Marathowie, 7% – Tamilowie mieszkają tu także Gudźaratowie, Kannadowie, Keralczycy i inni.

Wiza
Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Można ubiegać się o wizy: pobytową (na 6 miesięcy, 1 rok lub do 5 lat), turystyczną (na 6 miesięcy, bez prawa przedłużenia na miejscu), tranzytową (do 15 dni). Wizy pobytowe i turystyczne wydawane są z prawem do jedno, dwu i wielokrotnego przekraczania granicy. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przedstawicieli placówek dyplomatycznych. Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy). Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Przy wizie tranzytowej wymagane jest okazanie biletu na dalszą podróż lub powrotnego do kraju. Wizy są wydawane odpłatnie w Ambasadzie Indii w Warszawie.

Przepisy celne
Zabrania się wwozić i wywozić narkotyki. Osoby próbujące przemycić narkotyki podlegają karze pozbawienia wolności od 10 do 20 lat. W Indiach od niedawna obowiązuje podatek VAT. Nie ma ograniczeń co do wysokości przewożonych kwot pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, ale zaleca się zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

Wymiana waluty
Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów. Średni dzienny koszt pobytu może zamknąć się w 10 dolarach.

Ubezpieczenia
Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Ekwipunek
Warto zabrać z sobą leki przeciwmalaryczne, jakiś antybiotyk, kłódkę, długopisy dla napotykanych dzieci.

Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Zakwaterowanie w obozach / hotelach / pensjonatach
  2. Wynajem motocykla Royal Einfield 500 cc
  3. Paliwo do motocykla na całej trasie
  4. Śniadania i obiadokolacje
  5. Zapewnienie podstawowych części zamiennych do motocykli (części eksploatacyjne)
  6. Obecność mechanika na trasie
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność przewodnika 
  9. Transfer z i na lotnisko w Delhi
  10. Upominki przy wylocie z Manali Himalaje
  11. Obecnie obowiązujące podatki
  12. Ognisko przed wyjazdem
  13. Niezapomniane przeżycia podczas wyprawy motorami Royal Einfield w Himalajach !
Cena nie zawiera
  1. Biletów lotniczych
  2. Wejść do Świątyń
  3. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
  4. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
  5. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Mapa
Cena
Cena zawiera
  1. Zakwaterowanie w obozach / hotelach / pensjonatach
  2. Wynajem motocykla Royal Einfield 500 cc
  3. Paliwo do motocykla na całej trasie
  4. Śniadania i obiadokolacje
  5. Zapewnienie podstawowych części zamiennych do motocykli (części eksploatacyjne)
  6. Obecność mechanika na trasie
  7. Obecność pojazdu wsparcia na trasie
  8. Obecność przewodnika 
  9. Transfer z i na lotnisko w Delhi
  10. Upominki przy wylocie z Manali Himalaje
  11. Obecnie obowiązujące podatki
  12. Ognisko przed wyjazdem
  13. Niezapomniane przeżycia podczas wyprawy motorami Royal Einfield w Himalajach !
Cena nie zawiera
  1. Biletów lotniczych
  2. Wejść do Świątyń
  3. Ubezpieczeń osobistych lub podróżniczych
  4. Napojów alkoholowych i wszelkich inne wydatków natury osobistej
  5. Czegokolwiek nie wymienionego w punkcie "Cena zawiera"
Plan wycieczki
  1. Dzień 1: Delhi - Shimla Przylot do Indii i podróż do Shimla 

    Po przylocie do Indii transfer do Shimla, około 340 km i zameldowanie w hotelu. Shimla jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków górskich oraz stolicą Himachal Pradesh. Znajduje się tu wiele wartych odwiedzenia miejsc, jak: Wzgórze Jakhoo (2455 m npm) - najwyższe wzniesienie w Shimla, z którego można podziwiać wspaniały widok na miasto i jego okolice. Od niedawna znajduje się na nim posąg hinduskiego boga Hanuman. Kolejne wzgórze to Kurfi (2290 m npm) położone około 13 km od Shimla. Zimą jest najpopularniejszym miejscem wśród turystów ze względu na znajdujące się tam stoki śnieżne.

  2. Dzień 2: Shimla - Sangla Całkowity dystans: około 240 km 

    Śniadanie w hotelu, a po nim i zapoznaniu się z Royal Enfield wyjazd motocyklami w kierunku Sangla (2680 m npm). Dolina ta jest jednym z najbardziej malowniczych i zlodowaconych miejsc na świecie. Religia tybetańska i hinduska przenikają się tu i tworzą niezwykły klimat. Nocujemy w hotelu.

  3. Dzień 3: Sangla - Kalpa Całkowity dystans: około 50 km 

    Kalpa jest dawną stolicą Kinnaur położoną 51 km od Sangla, czyli około 3 godziny jazdy motocyklami. Trasę tego dnia zaczniemy od odwiedzin w Chitkul (3450 m npm). W drodze do Kalpa zobaczymy też Fort Kamru położony na wysokości około 2600 m npm, w samym sercu malowniczej doliny Baspa. Zamek ten zbudowany jest w charakterystycznym stylu.

  4. Dzień 4: Kalpa - Tabo Całkowity dystans: około 160 km 

    Jedziemy wzdłuż rzeki Spiti aż do Tabo, gdzie meldujemy się w hotelu. Po południu zwiedzanie kompleksu klasztornego w Tabo, rozprzestrzeniającego się na powierzchni prawie 3000 m2. Tabo jest jednym z najstarszych klasztorów na świecie, szczególnie cenionym przez Dalajlamę.

  5. Dzień 5: Tabo - Kaza Całkowity dystans: około 50 km 

    Po przybyciu do Kaza zameldowanie w hotelu. Nieco później pojedziemy na motorach w wyższe rejony Himalajów, aby zwiedzić słynne Key i Kibber, najwyżej położone i zamieszkane na stałe wioski na świecie. Key zamieszkiwane jest przez mnichów, którzy praktykują w medytacje i inne rytuały zakonne. Główna świątynia- Dhukhang- ma jedne z najlepiej zachowanych murali i rzeźb, przedstawiających różne historie z życia Guru Rinpocze, twórcy Gelug-pa - najmłodszej szkoły buddyzmu tybetańskiego. Kibber natomiast, które także odwiedzimy podczas podróży jest małą, dobrze funkcjonującą wioską w Himalajach, zamieszkałą przez ok. 80 rodzin.

  6. Dzień 6: Kaza Wycieczka motocyklami po okolicach Kaza 

    Tego dnia przewidziana jest całodniowa wycieczka do miejscowości Langza, Khumik, Demul wraz ze zwiedzaniem klasztoru i podziwianiem pięknego widoku na wzgórza Shilla (6132 m npm). W Khumik zobaczymy ruiny zniszczonego w 1975 r. klasztoru. Demul znajduje się na szczycie doliny Lingti, skąd będziemy mieć na nią piękny widok. Nocleg w hotelu w Kaza.

  7. Dzień 7: Kaza - jezioro Chandra Taal Całkowity dystans: około 90 km 

    Po śniadaniu wyjazd z wioski i droga na przełęcz Kunzam La Pass, a dalej do jeziora Chandra Tal, zwanego także "księżycowym jeziorem". Nocleg w obozie nad jeziorem lub w Batal.

  8. Dzień 8: jezioro Chandra Taal - Manali Całkowity dystans: około 130 km 

    Po śniadaniu nasza motorowa wyprawa w Himalaje rusza w kierunku cywilizacji, a dokładniej jedziemy do Manali. Nocujemy w hotelu.

  9. Dzień 9: Manali Przejażdżka okolicami Manali 

    Tego dnia odkryjemy wszystkie najbardziej interesujące miejsca Manali, w tym kilka znajdujących się tam świątyń.

  10. Dzień 10: Powrót do Polski Koniec wyprawy i wylot z Delhi do Polski 

    Z samego rana wymeldowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Dobiegł końca wyjazd motorami w Himalaje i gościna w zakazach ziemiach Spiti. Wylot do Polski.

Co zabrać?
1. Nakrycie głowy: kaszkiet na cieplejsze dni i czapka na uszy na zimniejsze/na noc.
2. Sandały lub klapki oraz buty sportowe.
3. Ubrania: kilka t-shirtów, kilka par skarpet oraz bielizna na zmianę, jeansy, szorty, kąpielówki, ciepły sweter, bluza.
4. Ręcznik oraz przybory toaletowe.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
6. Krem z filtrem UV.
7. Lekarstwa, w miarę zapotrzebowania.
8. Aparat fotograficzny lub kamera.
9. Latarka
10. Nieprzemakalny płaszcz przeciwdeszczowy!
11. Bukłak na wodę.
12. Śpiwór i karimata - powinny być kompaktowe, jeśli takich nie posiadasz, skieruj się do naszego sklepu.
Najciekawsze na trasie

Shimla- pierwszy na trasie naszej motocylowej wyprawy w Himalaje. Miasto w północnych Indiach, stolica indyjskiego stanu Himachal Pradesh. Shimla leży na wysokości od 1950 do 2300 m npm. Miasto powstało podczas wojen Gurkhów z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską w latach 1814-16. Podczas kolonizacji brytyjskiej było letnią stolicą Indii. Obecnie Shimla jest znanym kurortem wypoczynkowym i ośrodkiem przemysłu włókienniczego i spożywczego. Na wznoszącym się nad miastem wzgórzu Jakhoo (2455m) znajduje się świątynia poświęcona Hanumanowi. Kręcono tu kilka bollywoodzkich filmów np.: Chori Chori, Kudrat czy Yeh Dillagi.

Sangla to miasto w Dolinie Baspa, niedaleko tybetańskiej granicy. Dolina jest otoczona przez zalesione stoki i oferuje przepiękne widoki na wysokie góry. Jego lokalizacja daje łagodniejszy klimat niż na równinach. Do roku 1989 nikt bez specjalnego zezwolenia od rządu Indii nie mg wejść do doliny, ze względu na strategiczne położenie na granicy indyjsko- chińskiej.
Rejon ten bogaty jest w sady jabłoni, moreli, orzechów, cedrów. Poza naturalnym pięknem Himalajów Fort Kamru, Mata Devi Temple & Bearing Nag to główne atrakcje doliny. Pozostaje ona zamknięta przez sześć miesięcy w okresie zimowym (od grudnia do maja). Tutejsi ludzie mają odrębną kulturę i własny dialekt- język Kinnauri.

Kufri to małe wzgórze około 13 km od Shimla na National Highway No.22. Ten najwyższy punkt w okolic posiada Himalayan Wild Life Zoo, w którym są rzadkie antylopy, koty i ptaki. Zimą plantacje ziemniaka zamienia się w popularne trasy narciarskie. 

Chitkul jest to ostatnia zamieszkała wieś w pobliżu granicy indyjsko- chińskiej. Podczas zimy, to miejsce w większości pozostaje pokryte śniegiem, a mieszkańcy muszą przenieść się w niższe rejony. Ciekawostką jest to, że ziemniaki uprawiane na Chittkul są jednymi z najlepszych na świecie i są bardzo kosztowne.
Podczas motorowego wyjazdu w Himalaje będąc w Chitkul zobaczymy drewniane domki, buddyjskie świątynie i wieżyczki. 

Kamru to wieś położona w na wysokości 2700 m npm. Wioska jest starożytną stolicą Bashahr. Kamru Fort jest najstarszym fortem Kinnaur. Ma postać wielo piętrowego drewnianego budynku. Kamru Fort znajduje się na wysokości 2600 m npm, skąd są wspaniałe widoki na całą dolinę z przepływają rzeką Bapsa. Niezwykłą cechą fortu są jego liczne bramy, z portretem Buddy przy głównej bramie.

Kalpa to niewielka miejscowość w dolinie rzeki Sutlej w indyjskich Himalajach. Zamieszkana przez Kinnauri, słynie z sadów jabłoniowych. Mieszkańcy regionu wyznają hinduizm i buddyzm. Wiele świątyń w Kalpa są dedykowane zarówno dla bogów i bogiń hinduistycznych i buddyjskich.

Dolina Kinnaur to ciekawe miejsce, gdzie można spotkać sady jabłoni, piękne małe wioski, łąki otoczone przez gęste lasy. Droga tędy uznana jest przez Discovery Channel za jedną z najgroźniejszych na świecie. Prawdziwa przygoda czeka tu podczas naszej motocyklowej eskapady przez Himalaje. Z doliny możemy podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Kinner Kailash (6050 m npm). Góra ta jest uważana za zimową siedzibę boga Sziwy - wokół niej prowadzi szlak pielgrzymkowy wyznawców hinduizmu.

Nako to wieś położona blisko granicy indyjsko- chińskiej. Leży na wysokości 3625 m npm w pobliżu małego jeziora - Nako Lake (przy zboczach  gór Reo Purgyal). O zmierzchu można tu spotkać stada ptaków. Przy brzegu rosną wierzby i topole. Latem można wypożyczyć tu łódkę, a zimą jest duża szansa na jazdę na łyżwach, gdyż jezioro całkowicie zamarza. W 2002 roku wieś liczyła 416. Klasztor w górnej części wsi i Nako Lake stanowią ważne punkty orientacyjne w miejscowości. Jabłka i suszone morele to płody rolne tego regionu.

Tabo to niewielka miejscowość na brzegach rzeki Spiti. Tabo leży na drodze między Rekong Peo i Kaza. Miasto otacza klasztor buddyjski, który zgodnie z legendą, ma ponad tysiąc lat.  Dalajlama twierdzi, że klasztor Tabo jest jednym z najświętszych. Świątynie w obrębie kompleksu klasztornego w Tabo mają mnóstwo malowideł i rzeźb.

Kaza- miasto położone nad rzeką Spiti na wysokości 3650 m npm jest największym ośrodkiem handlowym regionu. Miasto dzieli się na stare, jak i nowe. Nowe miasto zawiera budynki administracyjne. Kaza jest otoczone przez wysokie grzbiety gór. Ma dwa punkty dostępowe: jeden z doliny Kinnaur, a druga od doliny Lahaul, 11 km od klasztoru Ki. Trasa przez Kinnaur jest otwarta przez cały rok, z wyjątkiem krótkich okresach wynikających z osuwisk lub obfitych opadów śniegu. Kaza jest jednym z najzimniejszych miejsc w Indiach. Temperatura waha się znacznie w różnych porach roku oraz w ciągu dnia. Styczeń jest najzimniejszym okresem roku ze średnią temperaturą -37 ° C, a lipiec jest najgorętszym miesiącem ze średnią temperaturą 13 ° C.

Kaza słynie z barwnych festiwali i starożytnego klasztoru Tangyud, 4 km od miasta.

Wizyta w Langza to jeden z naszych celów wyjazdu motorami w Himalaje. Wieś położona jest w niecce otoczonej górami i zielonymi pastwiskami, uważana za jedną z najwyższych przejezdnych miejsc na świecie. Langza dzieli się na dwie części: Langza Yongma (Dolna) oraz Langza Gongma (Górna). Głównym zajęciem mieszkańców wsi w dawnych czasach było rzemiosło. Ta sztuka przeważa we wsi do dziś. Rolnictwo jest kolejnym ważnym zajęciem w tej miejscowości. Uprawia się tu ryż i ziemniaki. 
We wsi zauważymy ogromy, złoty posąg Buddy, który według wierzeń ma 1000 lat. Wszystkie domy w miejscowości są zbudowane poniżej tego posągu. Domy wykonane są z gliny i mają flagi modlitewne zawiązane wokół nich. Ponieważ rośnie liczba turystów odwiedzających Himalaje istnieje tu możliwości zakwaterowania i wyżywienia.
Główną atrakcją Langza jest szukanie skamieniałości sprzed milionów lat oraz wizyta w klasztorze. Langza jest położony na dużej wysokości, gdzie można dostrzec wiele zagrożonych gatunków, takich jak irbis, tybetańska wilk, a do tego jaki i owce wypasane przez pasterzy.  

Kibber również Kyibar to wieś wysoko w dolinie Spiti w Himalajach (4270 m npm). Leży w wąskiej dolinie na szczycie skały wapiennej. Znajduje się 16 km od Kaza. Znajduje się tu oczywiście klasztor. 

Chandra Taal czyli Lake of the Moon. Nazwa jeziora pochodzi od jego kształtu półksiężyca.  Leży na wysokości około 4300 m npm. Chandra Taal jest popularnym miejscem dla wędrowców i obozowiczów.  Jezioro jest dostępne pieszo z Batal lub z przełęczy Kunzum od końca maja do początku października. Droga dla ruchu kołowego z Batal przebiega 14 km od jeziora. Podczas wiosny łąki nad Chandra Tal pełne są kwiatów i namiotów obozowiczów.  

Kunzum La to przełęcz górska w Himalajach o wysokości 4590 m npm. Łączy dolinę Spiti na wschodzie z doliną Lahaul na zachodzie. Przez przełęcz prowadzi jedna z dwóch dróg do doliny Spiti, łącząca ją z miejscowością Manali. Jest otwarta dla ruchu tylko przez kilka letnich miesięcy w roku. Jest to jedna z najwyższych przejezdnych przełęczy świata. Na drodze przez przełęcz Kunzum często znajduje się luźny żwir, co sprawia, że trzeba jechać ostrożnie i zwolnić, gdy zbliża się inny pojazd. Lawiny i opady śniegu mogą czasami blokować niektóre odcinki drogi. Niebezpieczne są także spadające płaty lodu. 

Warunki pogodowe
Termin Cena Dodatkowe informacje  

Pliki